Мандрівка в дитинство

26 грудня 2017
IntoNation.Kyiv

Рутинність, буденність затягують нас, з кожним днем час біжить все швидше і швидше…І минуле (яке б воно не було) залишиться лише у пам'яті та снах… Духовно, емоційно виснажуєшся, а заповнити внутрішню порожнечу не вистачає вже ні сил, ні енергії… Хочеться вдихати життя на повні груди, хоч трішки помріяти, а іноді й побути дітьми… Але як і чим заповнити сірі, нудні, спустошені швидкоплинні проміжки часу?
 

Київський Державний Академічний театр ляльок 

Київський Державний Академічний театр ляльок заснований 27 жовтня 1921 року при Київському театрі для дітей їм. І.Франка (сьогодні Театр юного глядача на Липках) за ініціативою народного артиста України О.І.Воломарського та І.С.Дєєвої. Свою багатолітню діяльність розпочав двома виставами - "Старовинний петрушка" та "Музики" за Л. Етібовим в інсценізації П. Щербатипського.

У 1946 році здобув премію на Всеукраїнському огляді театрів ляльок, на якому було показано виставу "Вовк та семеро козенят" у постановці Я. Жовинського. Художнім керівником театру у 60-х роках став учень професора М.М.Корольова, заслужений артист України, заслужений діяч культури Польщі Ю.І.Сікало. За його сприяння було відкрито студію з підготовки акторів-лялькарів, а при Київському коледжі естрадно-циркового мистецтва — спецкурси "Актор з лялькою на естраді" та "Актор театру ляльок".
 


З 1991 року працівники театру виступають організаторами Міжнародних фестивалів театрів ляльок, у яких брали участь видатні терти з багатьох країн світу, а саме Бельгії та Австрії, Канади та Словаччини, Фінляндії та Японії, Китаю, Швеції. 30 жовтня 2002 року Рішенням Колегії Міністерства культури і мистецтв України за видатний внесок у розвиток українського театрального мистецтва Київському державному театру ляльок надано статус академічного.

Першими в історії акторами, які започаткували найкращі традиції театру, були Ф. Андрієвська, М. Козловський, О. Михайлов, І. Залізняк, А. Вишневська, Т. Васнєцова, Г. Сорока, Я. Жовинський.

Саме ці актори-фундатори зробили перші кроки на шляху до Парнасу, яким в 30-ті роки пішли їхні послідовники: художник-постановник Є.Марголіна, художник Є.Васильєва, актори Ю. Соколик, Є. Певіна, Г. Трубецька, Є. Стороженко, Я. Мірсаков, М. Потоцька, Р. Котвицька, Ф. Аннінська, А. Буряковський, Є. Солодар, Б. Гончаров та В. Гончарова.
 


Майстерність лялькарів нашого театру була визнана у 1937 році на І Всесоюзному фестивалі театрів ляльок, де єврейським філіалом театру було показано вистави "Чарівна зернина" О. Куішича та "Лейзер дер Брейзер" Б. Гутянського, завдяки яким театр посів І місце.

Щасливі роки напруженої творчої праці перервала війна…Вже в 1946 році у визволеному Києві відбулась перша повоєнна вистава театру. До дітей повернувся улюблений колектив, який того часу очолювала М.І. Тобілевич, дочка І.Карпенка-Карого.

У приміщенні колишньої кенаси на вул. Ярославів Вал,7, де тоді працював театр, у різні роки було поставлено багато цікавих вистав режисерами З.Пігулович, Л.Зарубіним, Я.Живинським, О.Іщенком, О.Сумароковим. Пізніше в репертуарі театру зя'вляється вистава для дорослих "Божественна комедія" І.Штока за Данте, постановку якої здійснив режисер М.Рудін разом з художником Р. Марголіною та композитором В.Шкаловим.

Великою популярністю користувалась у киян вистава для дорослих "Чортів млин" Я. Дрди та І.Штока у постановці О. Сумарокова.

Великі творчі успіхи та здобутки театру підтверджує отримання у 1946 році І Премії на Всеукраїнському огляді театрів ляльок, на якому було показано виставу "Вовк та семеро козенят" у постановці Я. Жовинського.

Сучасний Київський державний театр ляльок гідний своїх славних попередників.

Глибоке розуміння сучасного лялькового театру, велика творча культура, яскрава образність та поетичність відрізняють Київський державний академічний театр ляльок серед інших.

За ініціативою Ю.І.Сікало при театрі було відкрито студію з підготовки акторів-лялькарів, а при Київському коледжі естрадно-циркового мистецтва — спецкурси "Актор з лялькою на естраді" та "Актор театру ляльок".

Надзвичайно високий професійний рівень акторського складу театру дозволяє здійснювати будь-який задум режисера і драматурга. Результатом щоденної наполегливої і напруженої праці творчого колективу театру є великий репертуар, де представлені кращі здобутки української та світової лялькової драматургії.

Завдяки плідній співпраці театру з вітчизняними драматургами в репертуарі з'являються вистави "Барвінок" Чалого, "Наш веселий Колобок", "Коти-Горошко" та "Женчик-Бренчик" Г.Усач, "Давня легенда" П.Висоцького, "Пригоди козака Голоти" та "Яви нам ангелів твоїх" Н.Шейко-Медвєдєвої, "За Синім Птахом" та "Мишкові пригоди" Ю.Чеповецького, "Закоханий принц" В. Данилевича, "Чарівна рукавичка" І. та Я.Златопольських, "Пригоди Дідуся Мороза" та "Новорічний сюрприз Кролика Квікі" М.Петренка, "Новорічна чудасія" та "Пригоди Світлофора Світлофоровича" В. Нестайка.
 


Театр плідно працював з відомими українськими композиторами: заслуженим діячем України І.Карабицем, народним артистом України І.Шамо, народним артистом України А.Філіпенко, В.Шаповаленко, Л.Маркеловим, Ш.Мешко, заслуженим діячем М.Чембержі та лауреатом багатьох театральних премій "Пектораль", заслуженим діячем мистецтв України Ю.Шевченко.

За ініціативою Київського державного театру ляльок з 1991 року в Києві проводяться Міжнародні фестивалі театрів ляльок. У фестивалях брали участь провідні театри ляльок з Бельгії та Австрії, Канади та Словаччини, Фінляндії та Японії, Китаю, Швеції, та інших країн.

Міжнародний фестиваль театрів ляльок, за оцінками фахівців різних країн, визнаний одним з найпрестижніших у Європі.

Київський державний театр ляльок гідно представляв Україну на престижних міжнародних театральних форумах і фестивалях в Австрії, США, Перу, Канаді, Словаччині, Японії, Південній Кореї, Польщі, Болгарії, Білорусії, Росії.

За визначну багаторічну діяльність з естетичного виховання підростаючого покоління засобами театрального мистецтва, громадську діяльність, організацію та проведення міжнародних фестивалів, що сприяють зміцненню творчих зв’язків між народами різних країн, у 1995 році театр був удостоєний Міжнародної премії "Дружба".

Трупа театру налічує 24 талановитих високопрофесійних акторів-ляльководів, випускників творчих навчальних закладів України. Серед них є провідні майстри сцени, які передають свій унікальний творчий досвід обдарованій молоді.

Визначні досягнення театру пов’язані з директором - художнім керівником Миколою Івановичем Петренком, який 30 років обіймав цю посаду і не залишав театр навіть у дуже скрутні часи, але, на превеликий жаль, пішов із життя у червні 2016 року.

Справжньою легендою Київського академічного театру ляльок є Юрій Іванович Сікало, народний артист України, який обіймав посаду головного режисера театру майже півстоліття.

www.akadempuppet.kiev.ua

Відвідуючи вистави цього найдавнішого незвичайного театру, дійсно поринаєш у чарівний світ казок, відчуваєш і пропускаєш через себе велич і красу української культури, традицій, історії та творчості української, зарубіжної драматургії. Театр залюбки відвідують не тільки діти, а й дорослі. Забуваєш про буденність, рутинність життя, знову починаєш мріяти щиро, як у дитинстві. Душа збагачується духовно, з'являється натхнення творити, жити, діяти, дивишся на світ іншими очима…

Автор - Анна Гладких

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Золочівський замок
Усім без винятку відоме висловлювання: краще один раз побачити, аніж десятки разів почути. І це саме той випадок, коли мова йде про величну архітектурну пам'ятку Львівщини та України в цілому, яка дійсно вражає своїми масштабами, неперевершеною красою та історичністю.
Читати більше