Коротка пам'ять нащадків в'ятичів

4 листопада 2016 року в Москві на Боровицькій площі поблизу Кремля відбулася помпезна церемонія відкриття пам'ятника великому князю київському Володимиру Святославичу. На ній були присутні президент Росії Володимир Путін, голова уряду Дмитро Медведєв і предстоятель Російської православної церкви Кирило Гундяєв.

"Это большое, значимое событие и для Москвы, и для всей нашей страны и для всех наших соотечественников. Новый памятник - дань уважения нашему выдающемуся предку. Особо почитаемому святому, государственному деятелю и воину, духовному основателю государства российского", - пафосно заявив на відкритті Путін. Проте російського президента знову підвела необізнаність, а точніше кажучи, історичне безпам'ятство.
 
Історичне ядро сучасної Росії склали землі східнослов'янського племені в'ятичів, яке населяло в VIII-XIII століттях басейн Верхньої і Середньої Оки (на території сучасних Московської, Брянської, Калузької, Орловської, Рязанської, Смоленської, Тульської, Воронезької та Липецької областей). Загальновідомо, що на час заснування Олегом Віщим у IX столітті Давньоруської держави (з полян, древлян, сіверян, кривичів, радимичів, дреговичів і новгородських словен) зі столицею в Києві, в'ятичі не входили до її складу.



В 964-966 роках внаслідок походів київського князя Святослава в'ятичі були тимчасово підпорядковані Київській Русі. Син Святослава - Володимир - знову воював з в'ятичами і наклав на них данину в 981 році. Коли 982 року "заратишася" в'ятичі, Володимиру Святославовичу довелося завойовувати їх знову. Загалом літопис відзначає цілу низку походів київських князів на в'ятичів. Ця боротьба знайшла своє відображення не лише в літописах, а й у давньоруських билинах. Соловей Розбійник, схоплений у в'ятичських лісах Іллею Муромцем і приведений на бенкет до князя Володимира, - ніхто інший, як якийсь в'ятичський ватажок, який грабував київські каравани, що йшли до Волзької Булгарії і далі на Схід.
 
Наприкінці XI століття вже інший Володимир – Мономах – здійснив походи проти в'ятичських князів Ходота та його сина. В "Повчанні Володимира Мономаха" десь між 1078 і 1084 роками київський князь згадує: "А въ вятичи ходихом по две зиме на Ходоту и на сына его, и ко Корьдну, ходихъ 1-ю зиму". З середини ХІІ століття в'ятичі були вже під владою чернігівських князів. Саме тоді десь на околиці Чернігівського князівства і з'явилася нинішня Москва.

Отже, як бачимо, у нащадків стародавніх в'ятичів виявилася коротка пам'ять. Київські князі були для них не предками, а завойовниками. Але встановлення пам'ятника князеві Володимиру в Москві виглядає досить символічно. Загалом московський пам'ятник дуже нагадує київський, встановлений на Володимирській гірці. Проте існує дуже цікава відмінність – замість шапки в лівій руці князь тримає меч. Саме з ним прийшов князь Володимир на землю в'ятичів. Тож нехай і сьогодні він повсякденно нагадує сучасним росіянам, як їхні пращури підкорились стародавньому Києву і платили данину київським князям. А історія, як відомо, має властивість повторюватися.

На малюнку: другий похід князя Володимира Святославовича на в'ятичів (мініатюра з Радзивіловського літопису).
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше
Чи можна займатися спортом під час місячних і як це впливає на організм
Останнім часом ставлення до особливостей жіночого організму змінилося на більш помірковане. Водночас оновились рекомендації щодо занять спортом під час місячних. Сьогодні ми розповімо про них.
Читати більше