Кіно для книголюбів

16 червня 2017
Oleksandra Orlova

Погодьтеся, книжки — це прекрасно! Шелест сторінок, запах свіжого друку, стильна палітурка, витончений шрифт… — книголюби зрозуміють. І було б геть несправедливо, якби поза екранізаціями наших улюблених творів, книжкам не присвячували кінострічок. На щастя, фільми про книги існують у великому розмаїтті жанрів, і якщо ви любите книжки і читання, цей перелік стане вам у пригоді.

451° за Фаренгейтом (Fahrenheit 451, 1966)

Стрічка відомого французького режисера Франсуа Трюффо була знята у Великобританії через 13 років після виходу однойменної книжки Рея Бредбері. З одного боку вона розповідає про альтернативне майбутнє, де (о, жах!) книжки заборонені й безжально винищуються спеціальним загоном пожежників, а будь-яка зацікавленість літературою суворо переслідується законом. Головний герой оповіді — сержант Гай Монтег сліпо виконує накази про знищення книжок, проте зустріч з юною Кларисою змушує його переосмислити своє життя. Він поступово захоплюється літературою та стає інакодумцем і борцем в тоталітарному суспільстві.

Фільм Трюффо, знятий місцями наївно, а місцями напрочуд естетично, безумовно має право на гідне місце в історії кінематографу, а прихильники творчості Бредбері мають змогу оцінити нове "прочитання" його культового твору та інакші фінальні акорди.
 

Ім’я рози (Der Name der Rose, 1986)

Історично-містичний трилер Жан-Жака Ано, знятий за мотивами однойменного роману Умберто Еко, дія якого розгортається у далекому 1327-му році. У супроводі молодого послушника Адсона (Крістіан Слейтер) францисканський чернець Вільям Баскервільский (Шон Коннері) розслідує серію трагічних смертей ченців у бенедиктинському монастирі на півночі Італії. За всіма цими смертями криється страшна таємниця, і незабаром Вільям переконується, що розкрити її можна лише за допомогою старовинного манускрипту, який зберігається в таємній бібліотеці монастиря.

Захопливе атмосферне дійство, для якого навіть спеціально був збудований відповідний монастир.
 

Чарінг-Кросс-Роуд, 84 (84 Charing Cross Road, 1987)

Ця маловідома стрічка британського режисера Девіда Г’ю Джонса (між іншим, також знята за книжкою мемуарів Хелен Ханф) дарма лишається поза увагою сучасних глядачів, адже не тільки отримала кілька престижних європейських кіно-нагород і познайомила світ з Ентоні Гопкінсом та Джуді Денч, але й являє собою оживлену історію листування двох книголюбів — глибоку, чарівну і зворушливу.

Дія фільму відбувається в Лондоні та Нью-Йорку і починається у 1949-му році. Хелен Ханф — американська письменниця, пристрасна колекціонерка старовинних книжок, переглядає замітки про раритетні видання і відгукується на оголошення про продаж зразків класичної британської літератури у книгарні, яка знаходиться в буквальному сенсі за океаном, а саме — в Лондоні. Так починається прекрасний двадцятирічний епістолярний роман між американкою і британцем, завідувачем книжковим магазином.
 

Книжки Просперо (Prospero’s Books, 1991)

Стрічка режисера-митця Пітера Ґрінуея являє собою своєрідний синтез безлічі видів мистецтва: живопису, архітектури, музики, балету, каліграфії та комп'ютерних технологій і все це не що інше, як кіно-адаптація безсмертної п’єси Шекспіра "Буря".

Після 12 років заслання острів Просперо став місцем ілюзій та розчарувань, де вчений намагається відбудувати своє маленьке королівство Ренесансу вдалині від Європи. Центральним місцем оповіді стає дивовижна бібліотека Просперо. Розкішні фоліанти шикуються в довгий ряд пам'ятників європейської культури, а поруч з ними вирують події шекспірівської п’єси зі знайомими персонажами: Мірандою, Фердинандом, Алонзо, Калібаном і звичайно, Аріелем.
 

Сім (Se7en, 1995)

Американський трилер у стилі нео-нуар, знятий режисером Девідом Фінчером, вже давно став класикою кінематографа. Стрічка розповідає про розслідування двома детективами, яких виконали Бред Пітт і Морган Фрімен, серії вбивств, пов'язаних із сімома смертними гріхами. Аби зрозуміти мотиви злочинів, так званого, "Джона Доу", детектив Сомерсет (Фрімен) разом із глядачами вивчає в бібліотеці "Кентерберійські оповідання" Джефрі Чосера, "Божественну комедію" Данте, "Втрачений рай" Джона Мільтона. Він усіляко примушує до читання і свого напарника Мілса (Пітта). А чого тільки варта сцена в читальному залі у супроводі класичної музики — справжня насолода для книголюбів!
 

Вам лист (You’ve Got Mail, 1998)

Романтична комедія американської режисерки Нори Ефрон розповідає про Інтернет знайомство двох книгоманів, яким, за всіма ознаками, судилося бути разом, але в реальному житті Кетлін (Меґ Райан) та Джо (Том Хенкс) вже знайомі, на тлі запеклої боротьби між маленькою дитячою книгарнею, яка дісталася Кетлін від матері, та величезним книжковим супермаркетом, що належить Джо, і ці обставини аж ніяк не сприяють романтиці.

"Вам лист" — ідеальне кіно для тих, хто любить книжки і вірить в кохання, якому ще й додають балів гарна музика, затишна атмосфера нью-йоркського іст-сайду та чарівність кожного, без винятку, персонажа.
 

Дев’ята брама (The Ninth Gate, 1999)

Містичний трилер Романа Поланськи, знятий за романом Артуро Переса-Реверте, головну роль в якому виконав Джоні Депп — тільки ці імена є непоганим аргументом для перегляду стрічки. Сюжет її хвацько закручений навколо сатанинського культу і старовинних книжок, й не відпускає до останку.

Дін Корсо, один з кращих фахівців з пошуку, оцінки та придбання раритетних видань, погоджується на незвичайну, але досить вигідну пропозицію власника найбільшої у світі бібліотеки окультних книжок: визначити справжність вінця колекції — фоліанта XVII століття під назвою "Дев'ять брам у царство примар", за допомогою якого, за переказами, можна викликати самого Люцифера. Діну доведеться поринути у повну небезпек і таємниць подорож Європою, і в цій страшній грі на кону не лише його життя, але й безсмертна душа.
 

Книжковий клуб Джейн Остін (The Jane Austen Book Club, 2007) 

Американська режисерка Робін Свікорд зняла напрочуд жіночу стрічку за однойменним романом-бестселером Карен Джой Фаулер. У ній ідеться про невеличкий книжковий клуб, учасники якого — п’ять неординарних жінок та закоханий в одну з них молодик — регулярно зустрічаються для обговорення романів Джейн Остін. Звертаючись до класичної літератури, вони розуміють, що душевні сумніви та почуття персонажів мало відрізняються від їхніх власних. Незважаючи на те, що ці герої стикаються з буденними життєвими проблемами, на сторінках книжок вони зустрічають паралелі людських пристрастей, любові та дружби, розчарувань та романтичних сподівань. І зрештою кожен знаходить відповідь для себе.

Кіно рекомендоване до перегляду усім, хто захоплюється творами Джейн Остін, а ще, як не дивно, Урсули Ле Ґуїн.
 

Чорнильне серце (Inkheart, 2008)

Фентезі-фільм британського режисера Айєна Софтлі, знятий за мотивами відомої книги Корнелії Функе, розповідає про пригоди "книжкового лікаря" Мортімера (Мо) та його доньки Меґі, чий родинний дар (чи прокляття) — втілювати в життя історії з книжок та оживлювати їхніх героїв. Проте, не все так просто: коли котрийсь з персонажів книжки оживає, його місце на книжкових сторінках має зайняти справжня людина.

Багато років тому Мортімер випадково "вичитав" з книжки у наш світ бездушного злочинця і тим самим зробив книжковою бранкою власну дружину. Тепер цей злодій полює на Мо та його рідкісний талант. Разом з батьком та харизматичним казковим помічником на ім’я Вогнерукий Меґі поринає у карколомні пригоди, в яких уявне переплітається зі справжнім. І тепер саме від неї залежить, як завершиться історія, що полонила їх усіх.

 

Читець (The Reader, 2008)

Драма Стівена Долдрі, в основу якої покладено однойменний роман Бернгарда Шлінка, розповідає про долю німкені Ганни Шміц, котру блискуче втілила на екрані Кейт Вінслет. На поверхні лежить історія про її роман з набагато молодшим за неї Міхаелем Берґом, якого Ганна зустріла у повоєнній Німеччині, працюючи кондуктором в трамваї. Почуття поглинає їх обох, але окрім бажання насолоджуватися тілом коханця у Ганни є ще одна особлива пристрасть — слухати, як Міхаель читає вголос. Зрозуміло, що довго ці стосунки тривати не можуть.

Сюжет занурюється значно глибше з плином часу, коли вже дорослий, майбутній адвокат Міхаель зустрічає Ганну на лаві підсудних у справі про страшні злочини нацизму. Чи можна знайти прощення там, де лишилося тільки розчарування і журба, та яку роль ще зіграють книжки в житті Ганни Шміц? Про це розповість кінострічка "Читець".
 

Гуманітарні науки (Liberal Arts, 2012)

Актор Джош Реднор, відомий світові завдяки ролі Теда в комедійному серіалі "Як я зустрів вашу маму", здивував публіку, написавши вдумливий сценарій про дорослішання і книголюбів, та самостійно знявши за ним фільм під назвою "Liberal Arts". Для нас це аналог гуманітарних наук, а дослівно вираз перекладається як "вільні мистецтва" — навчальний напрямок, який зазвичай обирають інтелектуали, які не зовсім розуміють, чим хотіли би займатися у житті. Книжки, музика, театр, мистецтво і філософські розмови — те, чим пройняте їхнє навчання, а подекуди і доросле життя. Саме таку атмосферу має і кінострічка Реднора, де він, між іншим, зіграв головну роль.

Джессі Фішеру тридцять з гаком і він викладач, що так і не покинув молодечі мрії та захоплення. Коли Джессі зустрічає юну студентку коледжу Зіббі, здається, немає більш споріднених душ, але різниця у віці заважає їхнім стосункам. І тільки Джессі вирішувати, чи остаточно гайнути у "вічну молодість", чи врешті подорослішати.
 

Крадійка книжок (The Book Thief, 2013)

Екранізація роману Маркуса Зузака, знята британським режисером Брайаном Персівалем, перш за все знайомить глядача зі… Смертю. Бо саме Смерть є оповідачем історії юної книголюбки Лізель, яка живе із названими батьками в охопленій війною Німеччині. Читання книжок стало життєвою потребою дівчинки, засобом від всіх негараздів, тому Лізель поступово починає красти книжки, які інакшим чином їй просто не дістати. Все, що вона дізнається з книжок, допомагає їй зрозуміти те що відбувається навколо: гоніння євреїв, антифашистський рух, приниження, голод. Ця зворушлива історія про життя на війні, про долю і смерть, про дружбу, кохання і людяність не залишить байдужим жодного глядача.
 


А наостанок невеличкий, але чарівний бонус — американський короткометражний анімаційний фільм "Фантастичні летючі книжки містера Моріса Лесмора" (The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, 2011), що навіть отримав премію Оскар 2012-го року.

Це захоплива і душевна історія про дивовижну країну, де замешкані живі книжки. Маленькі та великі, молоді та старі, веселі та сумні — всі вони мріють, щоб хтось про них піклувався. І, безумовно, про те, щоб цей "хтось" їх читав.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше