Фінансовий район Нью-Йорка (частина 3)

Частини 1 та 2 читайте відповідно тут і тут.

Зміст

1. Ділянка Всесвітнього торгового центру.

2. Від «Червоного куба» до «Маленької каплиці, що встояла».

3. На межі з Трайбекою.

4. Федеральний резервний банк та його околиці.

5. Завершальний клаптик Фінансового району.

1. Ділянка Всесвітнього торгового центру

Drew Angerer/New York Daily News/Getty Images

Google Maps

На початку 1970-х років у Фінансовому районі Нью-Йорка відкрився Всесвітній торговий центр - офісний комплекс з чотирьох будівель, архітектурною домінантою яких виступали знамениті вежі-близнюки. Ці два 110-поверхові красені-хмарочоси сформували новий силует міста і стали одним з його символів. Північна вежа (Всесвітній торговий центр 1), яка на декілька метрів випередила Південну (Всесвітній торговий центр 2), на деякий час здобула статус найвищого будинку у світі, обігнавши багаторічного лідера Емпайр-Стейт-Білдінг. В подальшому, протягом півтора десятиліття комплекс доповнили ще три будівлі, і Всесвітній торговий центр набув завершеного вигляду.

11 вересня 2001 року на сході США відбулася наймасштабніша за всі часи серія терористичних актів, що змінила хід на лише американської, а й світової історії, забравши життя 2977 безневинних людей. Вранці того дня група терористів захопила чотири пасажирських літаки внутрішніх американських авіаліній, після чого два з них були навмисно поцілені у вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру, а третій протаранив будівлю Пентагону у Арлінгтоні, штат Вірджинія, що неподалік Вашингтона. Четвертий авіалайнер, імовірно, мав врізатись у Капітолій, проте зазнав аварії у полі поблизу містечка Шанксвілл, штат Пенсільванія, коли пасажири та члени екіпажу вчинили терористам спротив, намагаючись повернути контроль над літаком.

Внаслідок займання авіаційного керосину у вежах-близнюках почалися масштабні неконтрольовані пожежі, після чого хмарочоси повністю обвалилися. Від падаючих уламків пожежа перекинулась на Всесвітній торговий центр 7, який також був повністю зруйнований. Інші будинки комплексу хоча і частково вціліли, проте зазнали настільки значних пошкоджень, що їх було вирішено знести як такі, що не підлягають відновленню. Ділянку Всесвітнього торгового центру (World Trade Center site) площею 6,5 гектарів, яка перетворилась на суцільні руїни, почали називати Граунд-Зіро (Ground Zero, в перекладі - «нульовий рівень» або «епіцентр», термін, який позначає місце, де відбувся вибух бомби).

Це був не перший теракт, що випав на долю Всесвітнього торгового центру. 26 лютого 1993 року на територію підземного паркінгу Північної вежі заїхав вантажний автомобіль, начинений 680 кілограмами вибухівки. Потужна ударна хвиля, спричинена детонацією бомби, пробила в нижній частині хмарочоса п’ятиповерхову діру та забрала життя шістьох людей.

Розбір завалів на Граунд-Зіро, вкритому понад півтора мільйона тонн уламків, тривав цілодобово та був завершений у травні 2002 року. Для відбудови спустошеної території Портове управління Нью-Йорка і Нью-Джерсі, яке є землевласником майже всієї ділянки Всесвітнього торгового центру, обрало генеральний план, розроблений Деніелем Лібескіндом. Він включав будівництво на місці веж-близнюків меморіалу та музею, присвяченим жертвам терактів, а довкола них - шести хмарочосів, вишикуваних по зростанню їх висоти, розробку дизайну яких було вирішено доручити окремим архітекторам.

Враховуючи величезну значимість меморіалу, для його проектування було оголошено конкурс, який викликав неабиякий ажіотаж та став найбільшим архітектурним змаганням за всю історію - надійшло понад 5 тисяч пропозицій з більш як 60 країн світу. Спеціальна комісія визначила переможцем проект архітекторів Майкла Арада і Пітера Уокера під назвою «Відображення відсутності» (Reflecting Absence), який згодом був втілений в життя як Національний меморіал 11 вересня (National September 11 Memorial).

Національний меморіал 11 вересня. Fortune/Getty Images

Booking.com

Меморіал утворюють два величезних квадратних басейни, що розташовані прямо на місці зруйнованих вежі-близнюків та в точності повторюють їх контури. Водні потоки, стікаючи каскадом по внутрішніх стінах басейнів, як водоспади, спрямовуються у два розташовані посередині темні отвори. Отвори ці спроектовані таким чином, що, знаходячись на рівні вулиці, неможливо побачити їх низ, і це викликає враження, ніби вода зникає в безодні.

На бронзових панелях по периметру басейнів викарбувані імені всіх 2983 жертв терактів 11 вересня 2001 року та 26 лютого 1993 року. Що цікаво, розташовані вони не в алфавітному порядку, а за спеціальним алгоритмом, який враховує ступінь знайомства між загиблими, так щоб імена колег по роботі, родичів або друзів знаходились поряд. Для цього навіть довелось застосувати спеціально розроблену комп’ютерну програму.

Pixabay

Інкомартур 93

Папа Римський Франциск під час свого історичного візиту до Нью-Йорка у вересні 2015 р. Chang W. Lee/The New York Times/Residence Inn New York Manhattan/World Trade Center Area

Widest

National September 11 Memorial & Museum/Twitter

National September 11 Memorial & Museum/Facebook

Terrie K/Viator, Panoramio

Jim Young/NBC News/Reuters

Навколо басейнів в якості символу надії та відродження висаджені близько 400 білих дубів та знамените «Вціліле дерево» (Survivor Tree) - груша Каллері, яку в жовтні 2001 року знайшли на руїнах Всесвітнього торгового центру. Більша частина дерева сильно обгоріла, проте одна його гілка збереглась, і завдяки цьому рослина зуміла відрости.

Studio Libeskind

«Вціліле дерево». National September 11 Memorial & Museum/Twitter

Shanell Bryan/The Official Guide to New York City

Відкриття меморіалу, приурочене до 10 річниці терактів, відбулось 11 вересня 2011 року. В церемонії відкриття взяли участь чинний на той час президент США Барак Обама та Джордж Буш-молодший, за президенства якого відбулися теракти.

Одразу біля басейнів знаходиться вхідний павільйон до Національного меморіального музею 11 вересня (National September 11 Memorial & Museum), що розташувався на семи підземних рівнях безпосередньо під територією меморіалу.

Вхідний павільйон до Національного меморіального музею 11 вересня. National September 11 Memorial & Museum/Twitter

Marley White/The Official Guide to New York City

В музеї, відкритому у 2014 році, експонуються десятки тисяч фотографій, особисті речі жертв терактів, залишки будівель Всесвітнього торгового центру, відео- та аудіозаписи та інші речі, пов’язана з терактами 11 вересня. Цікаве починається одразу з павільйона - тут стоять два іржавих сталевих тризубці, що колись формували каркас веж-близнюків. Далі ескалатор веде у підземні виставкові галереї.

Тризубці з веж-близнюків. Mike Segar/International Business Times/Reuters

RUNYweb.com/Flickr

Стіну одного з коридорів прикрашає інсталяція з 2983 квадратів, кожен з особливим відтінком синього кольору, що символізують колір неба над Нью-Йорком в день терактів. В центрі інсталяції буквами, виготовленими зі сталі руїн Всесвітнього торгового центру, написана цитата з дев’ятої книги «Енеїди» Вергілія: «Ніколи не настане день, що зітре вас із пам’яті часу».

Цитата з «Енеїди». National September 11 Memorial & Museum/Facebook

Серед безлічі цікавих та моторошних експонатів в музеї можна побачити шматок фюзеляжу авіалайнера, захопленого терористами, «Сходи врятованих» (Survivors' Staircase) - сходи з Візі-стріт (Vesey Street), по яких в день терактів змогли евакуюватись сотні людей, одне з останніх фото Всесвітнього торгового центру, зроблене близько 8 години 30 хвилин 11 вересня (перший літак вдарив одну з веж-близнюків о 8:46), а також понівечений пожежний автомобіль, який приїхав боротися з вогнем, але опинився під завалами.

Мотор від ліфта Північної вежі, найбільша модель в світі на момент встановлення. Jin Lee/New York Post

Шматок фюзеляжу одного із захоплених літаків. Stan Honda/New York Daily News/National September 11 Memorial & Museum

Залишки пожежного автомобіля. eBaum's World

Одне з останніх фото ще мирного Нижнього Манхеттена, зроблене за лічені хвилини до терактів. Жемчужина/LiveJournal

Сталь з фасаду Північної вежі в місці удару літака. Jin Lee/New York Post

Фрагмент телерадіоантени з Північної вежі. National September 11 Memorial & Museum/Twitter

Stan Honda/New York Daily News/National September 11 Memorial & Museum

У березні 2002 року один з пожежників, що працював на руїнах Південної вежі ВТЦ, знайшов унікальну річ, яка стала в одним з найбільш примітних експонатів музею - фрагмент Біблії, буквально сплавленої з шматком сталі від надзвичайної спеки. Температура горіння паперу значно нижча за температуру плавлення сталі, тож як в таких умовах окремі сторінки книги змогли зберегтись, залишається загадкою.

Фрагмент Біблії. Jin Lee/The New York Times

Біблія розкрита на п'ятому розділі Євангелія від Матвія з уривком славнозвісної Нагірної проповіді Ісуса Христа. Далі - ще цікавіше. Нижня частина сторінки відірвана таким чином, що на наступному аркуші проглядається фраза «і він упав». Це - фрагмент заключного вірша Нагірної проповіді, який немов віддзеркалює те, що відбулось 11 вересня: «27 … і буря знялася й на дім отой кинулась, і він упав. І велика була та руїна його!» (Євангеліє від Матвія 7:27).

Верхня сторінка Біблії з віршами 38-42 розділу 5 Євангелія від Матвія. Під нею - частина вірша 27 розділу 7 цього ж Євангелія з фразою «і він упав» ("and it fell"). Ryan G. Banister/YouTube/Pause & Reflect News

За декілька днів після теракту серед руїн Всесвітнього торгового центру були виявлені дві сполучені сталеві балки колишньої Північної вежі, які відламались від каркасу хмарочоса таким чином, що утворили форму християнського хреста.

Хрест серед інших експонатів музею. Jin Lee/National September 11 Memorial & Museum, National September 11 Memorial & Museum/Facebook

Ця знахідка, названа Хрестом Всесвітнього торгового центру (World Trade Center cross), одразу стала об’єктом поклоніння серед пожежників, поліцейських та робітників, які працювали на місці теракту, а також родичів жертв теракту, ставши джерелом розради та символом надії в ті нелегкі дні. 5-метровий хрест вагою дві тонни був освячений священиком та поміщений до музею.

В залі найнижчого рівня музею можна побачити наймасивніші експонати. Тут знаходяться «Остання колона» (Last Column) - 60-тонний сталевий фрагмент конструкції Всесвітнього торгового центру, який останнім прибрали з території Граунд-Зіро, та «Стіна в ґрунті» (Slurry Wall) - залізобетонний підземний бар’єр, який огороджував фундамент Всесвітнього торгового центру від потрапляння води з Гудзону та залишився практично неушкодженим під час терактів (справа в тому, що Всесвітній торговий центр на час його будівництва знаходився безпосередньо на березі річки, так як територія західніше утворена штучно з насипної землі).

«Остання колона». National September 11 Memorial & Museum/Facebook

«Остання колона» та за нею «Стіна в ґрунті». Spencer Platt/Independent.ie/Getty Images

Деформований фрагмент каркасу Південної вежі. National September 11 Memorial & Museum/Twitter

На відміну від меморіалу, вхід у музей платний (вартість квитка - 24 долари). Похід сюди обіцяє справити сильне враження навіть на найбільш стійких відвідувачів. Адреса музею: Гринвіч-стріт, 180 (180 Greenwich Street), спільний з меморіалом сайт: www.911memorial.org.

На зміну колишній Північній вежі прийшов новий Всесвітній торговий центр 1 (One World Trade Center, скорочено - ВТЦ 1) - найвищий хмарочос у Західній Півкулі та найвищий офісний хмарочос світу, який після його відкриття у 2014 році став новим обличчям Нью-Йорка.

Всесвітній торговий центр 1. Kate Glicksberg/TripSavvy/NYC & Company

National September 11 Memorial & Museum/Twitter

Brookfield Place NY/Twitter, Marshall Gerometta/CTBUH/The Skyscraper Center

Askideas.com

Nicole Bengiveno/The New York Times

Висота 104-поверхового хмарочоса разом зі шпилем становить 1776 футів (541 метр), що символізує 1776 рік, в якому була прийнята Декларація незалежності США. Таким чином, ВТЦ 1 ввійшов до категорії надвисоких хмарочосів, куди відносяться будинки висотою від 300 до 600 метрів.

В той час як дах ВТЦ-1 знаходиться на рівні 417 метрів (аналогічно колишній Північній вежі), висоту хмарочоса доповнює 124-метровий металевий шпиль вагою 758 тонн, що виконує роль потужної телевізійної антени. В своїй основі ВТЦ 1 має форму квадрата з стороною 61 метр, тобто приблизно стільки ж, скільки було у веж-близнюків (63 метри). Звужуючись доверху, будівля плавно переходить в правильний восьмикутник, а на рівні даху - знову в квадрат, повернутий на 45 градусів по відношенню до основи.

Anthony Quintano/Flickr

Midland Daily News

Anthony Quintano/Flickr

Askideas.com

ВТЦ 1 нерідко стає мішенню для блискавки. Jennifer Chordi/Daily Mail Online/Caters News

Проект ВТЦ 1 розробив архітектор знаменитої фірми «Скідмор, Оуінгс енд Меррілл» Девід Чайлдс. Символічний наріжний камінь хмарочоса було урочисто закладено 4 липня 2004 року під час святкування Дня незалежності США, самі ж будівельні роботи розпочалися у 2006 році. Вартість спорудження ВТЦ 1 склала 3,9 мільярди доларів, що робить його найдорожчим офісним будинком світу.

Щоб придати хмарочосу особливої стійкості, його фундамент було заглиблено аж до скелястої породи Манхеттена, сформованої 450 мільйонів років тому. Кількості бетону, який пішов на будівництво ВТЦ 1, вистачило б, щоб прокласти тротуар з Нью-Йорка до Чікаго.

Будівля знаходиться за адресою Фултон-стріт, 285 (285 Fulton Street) на місці зруйнованого 11 вересня Всесвітнього торгового центру 6, відновлювати який не планується. Тут розмістилась штаб-квартира американського видавничого гіганта «Конде Наст» (Condé Nast), що публікує знамениті журнали «Вог» (Vogue), «Нью-Йоркер» (The New Yorker) та «Веніті Фейр» (Vanity Fair). Сайт ВТЦ 1: www.onewtc.com.

Руслан Валонен

Mike Fitzpatrick/Flickr

One World Trade Center

Найбільшою принадою ВТЦ 1 для туристів, без сумніву, є обсерваторія «Уан Ворлд» (One World Observatory) на 100, 101 та 102 поверхах хмарочоса, з якої відкривається захоплюючий панорамний краєвид на весь Нью-Йорк та далеко за його межі - у ясний день можна розгледіти, що знаходиться аж до 80 кілометрів довкола. Обсерваторія включає в себе оглядовий майданчик, кафе, бар, ресторан, а також подарунковий магазин, де можна придбати тематичні сувеніри та одяг.

Обсерваторія «Уан Ворлд». Timeout/Shutterstock

The Official Guide to New York City/One World Observatory

Justin Lane/MSNBC/EPA

Character 32

Швидкісні ліфти обсерваторії доставляють на 102 поверх за 47 секунд. Великі світлодіодні екрани, що встановлені у ліфтах замість стін, показують пасажирам відеоролик, як змінювалася панорама території Нью-Йорка за останні півтисячоліття - від болотистої місцевості часів індіанців до сучасних хмарочосів.

Всього за декілька років роботи обсерваторію вже встигли відвідати мільйони людей. Вартість вхідного квитка для дорослих становить 34 долари. Сайт обсерваторії: https://oneworldobservatory.com/.

One World Observatory/Facebook

Панорама Нью-Йорка станом на 1980 рік з ліфтових екранів. Справа помітна Північна вежа Всесвітнього торгового центру. Today/The New York Times

Першим будинком, який відновився на місці терактів, став Всесвітній торговий центр 7 (7 World Trade Center, скорочено - ВТЦ 7).

Всесвітній торговий центр 7. World Center Hotel

World Trade Center/Instagram, World Trade Center

Будівельні роботи розпочалися вже у 2002 році, а хмарочос відкрився за чотири роки, ознаменуваши собою важливу віху у відродженні Нижнього Манхеттена. Новий ВТЦ 7 знаходиться за адресою Гринвіч-стріт, 250 (250 Greenwich Street), на тому ж місці, що і його попередник.

226-метрова будівля, спроектована, так само як і ВТЦ 1, архітектором Девідом Чайлдсом, має форму паралелограма та облицьована надпрозорим склом зі зниженим вмістом заліза. Третина усієї структурної сталі каркасу виготовлена з вторинної сировини, саме ж будівництво хмарочоса обійшлось в 700 млн. доларів США.

Curbed NY

Silverstein Properties

З 11 до останнього, 52-го поверху ВТЦ 7 розміщуються офіси, а перші 10 поверхів будинку займає електрична підстанція, яка забезпечує енергією більшу частину Нижнього Манхеттену. Для скорочення часу очікування ліфта в будівлі діє спеціальна комп’ютерна система, яка групує пасажирів та спрямовує їх до відповідних ліфтів, залежно від поверху, на який вони збираються їхати. Всередині самих ліфтів кнопок немає.

Власник ВТЦ 7 - компанія «Сільверстайн Пропертіс», тут же знаходиться її штаб-квартира. В будинку також розміщуються штаб-квартири Нью-Йоркської академії наук (New York Academy of Sciences) - одного найстаріших наукових товариств США, та компанії «Мудіс Корпорейшн» (Moody's Corporation), якій належить одне з трьох найбільших в світі рейтингових агентств «Мудіс». Сайт ВТЦ 7: www.wtc.com/about/buildings/7-world-trade-center.

Перед входом до ВТЦ 7 облаштовано трикутний за формою Парк сім’ї Сільверстайнів (Silverstein Family Park), що обмежується Гринвіч-стріт, Вест-Бродвей (West Broadway) та Барклі-стріт (Barclay Street).

Парк сім’ї Сільверстайнів. Silverstein Properties

World Trade Center Events

В центрі парку посеред фонтану встановлена відома скульптура Джеффа Кунса «Квітка з повітряної кульки (червона)» (Balloon Flower (Red) by Jeff Koons). Скульптура, щоправда, виготовлена з нержавіючої сталі. Зображає вона червону повітряну кульку, скручену в формі квітки.

Скульптура «Квітка з повітряної кульки (червона)». NM House/Architectural Digest

Waymarking

19 Park Place

Ще один будинок, який вже було відновлено після терактів - це Всесвітній торговий центр 4 (4 World Trade Center, скорочено - ВТЦ 4).

ВТЦ 4 (на першому фото - справа). Joe Woolhead/New York YIMBY, 4 World Trade Center

4 World Trade Center

Новий ВТЦ 4 спроектований відомим японським архітектором Фуміхіко Макі (Fumihiko Maki) - лауреатом престижної Прітцкерівської премії з архітектури (Pritzker Architecture Prize), яка вважається архітектурним аналогом Нобелівської премії. Відкритий у 2013 році, хмарочос нараховує 72 поверхи та простягається на 298 метрів у висоту. Характерна особливість ВТЦ 4 - це тераса на 57 поверсі, з якою відкривається панорамний краєвид на Нью-Йорк та східну частину штату Нью-Джерсі.

Andaz Wall Street/Facebook

4 World Trade Center

Achim-Bednorzt/One WTC Book

Власник хмарочоса - вже згадана компанія «Сільверстайн Пропертіс», а його офіційний сайт - http://4wtc.com/. Будівля ВТЦ 4 також відома під назвою Гринвіч-стріт, 150 (150 Greenwich Street) відповідно до своєї адреси. Тут розміщені офіси швейцарського страхового гіганта «Цюрих Американ Іншуренс Компані» (Zurich American Insurance Company) та штаб-квартира Портового управління Нью-Йорка і Нью-Джерсі, під юрисдикцією якого знаходяться численні об’єкти інфраструктури двох штатів, а також ділянка Всесвітнього торгового центру. Перенести до ВТЦ 4 штаб-квартиру своєї американської дочірньої компанії готується також шведський музичний сервіс «Спотіфай» (Spotify). Примітно, що ВТЦ 4 вдалося досягти повної зайнятості своїх офісних приміщень.

4 World Trade Center

4 World Trade Center

На третьому поверсі хмарочоса відкрився ринок «Ітелі Нью-Йорк Сіті Даунтаун» (Eataly NYC Downtown) всесвітньо відомої мережі «Ітелі». Тут працюють італійські ресторани, бари, крамниці з найякіснішою продукцією, а також кулінарна школа.

Gambero Rosso

GoNOMAD/ABC7 New York

ВТЦ 4, як і інші будинки комплексу Всесвітнього торгового центру, відповідає найновішим екологічним стандартам. Хмарочос обладнаний сучасною системою внутрішнього клімату з фільтрацією повітря та підтримкою температурного режиму. З цією метою для його вікон було використане надпрозоре скло, яке поглинає тепло взимку та відбиває влітку. Вся електроенергія ВТЦ 4 походить виключно з відновлювальних джерел (вітрова, сонячна, гідроенергія), а охолоджувальні системи будинку зовсім не містять шкідливих для озону речовин.

Вестибюль ВТЦ 4. World Trade Center Events

4 World Trade Center

Поряд з ВТЦ 4, по іншу сторону Кортланд-стріт, завершується будівництво 329-метрового Всесвітнього торгового центру 3 (3 World Trade Center, скорочено - ВТЦ 3), який разом з ВТЦ 1 увійшов до категорії надвисоких хмарочосів.

ВТЦ 3 (посередині). World Trade Center

Joe Woolhead/New York YIMBY

NyConstructionPhoto

Дизайн 80-поверхової споруди, вартість якої перевищила 2,5 млрд. доларів, належить британському архітектору Річарду Роджерсу, лауреату Прітцекірвської премії. Основну частину будинку займають офісні приміщення, а декілька нижніх поверхів відведено під торговельні площі. На рівні 17, 60 та 76 поверхів облаштовані відкриті тераси.

Будівництво хмарочоса стартувало у 2010 році, проте на деякий час зупинялось в зв’язку з пошуком орендарів та додаткового фінансування. Хмарочос розташовується на ділянці, яка знаходилася між колишніми Всесвітнім торговим центром 4 та Всесвітнім торговим центром 5, а місце попереднього Всесвітнього торгового центу 3 тепер замає Національний меморіал 11 вересня. Адреса будинку: Гринвіч-стріт, 175 (175 Greenwich Street).

ВТЦ 3, так само як і ВТЦ 1 та ВТЦ 7, належить компанії «Сільверстайн Пропертіс». Головний орендарем будинку виступає компанія «Груп М» (GroupM) - найбільший в світі холдинг з управління медіа-інвестиціями. Cайт ВТЦ 3: www.3wtc.com, загальний сайт всього комплексу Всесвітнього торгового центру: www.wtc.com.

World Trade Center/Instagram, Flickr

Silverstein Properties

Silverstein Properties

That Girl In The Yellow Jacket/Flickr

У 2016 році на Гринвіч-стріт, 185 (185 Greenwich Street) відкрився Транспортний вузол Всесвітнього торгового центру (World Trade Center Transportation Hub) - надсучасний багаторівневий комплекс, який через свою мережу підземних коридорів забезпечує доступ до 12 ліній нью-йоркського метро (до слова, найбільшого в світі за кількістю станцій), залізниці Трансгудзонівської системи Портового управління (Port Authority Trans-Hudson), поїзди якої курсують між Манхеттеном та штатом Нью-Джерсі, поромних переправ, численних автобусних маршрутів та хмарочосів Всесвітнього торгового центру, а також включає в себе великий торговий центр.

Центральною частиною всього комплексу є білосніжний овальний павільйон під назвою «Окулюс» (Oculus, термін, що позначає отвір у даху будинку), утворений двома рядами дугоподібних стальних ребер, облицьованих італійським мармуром, які, спрямовуючись вверх, переплітаються та формують своєрідні крила. Проект цієї дивовижної конструкції виконав знаменитий іспанський архітектор-футурист Сантьяго Калатрава. Він втілив в дизайні Окулюса образ голуба, якого випускає з рук дитина.

Окулюс. Hufton + Crow/Designboom

Hufton + Crow/Designboom

Damon Winter/The New York Times

Через скло між ребрами та розсувне вікно, що простягається на всю довжину стелі, всередину Окулюса та далі вниз до платформ проникає сонячне світло, яке, за задумкою архітектора, виступає структурним елементом конструкції та символізує життєву силу. Вночі ж освітлений зсередини павільйон слугує своєрідним вуличним ліхтарем. Окулюс має таку просторову орієнтацію, що кожного року 11 вересня о 10 годині 28 хвилин (коли обвалилась друга, Північна вежа Всесвітнього торгового центру) сонячне світло, потрапляючи через вікно в даху, яке цього дня відкривають, проходить рівно вздовж осі споруди та створює вертикальний світловий стовп. Через це Окулюс знаходиться не паралельно до вулиці, а під деяким кутом.

Envelex

Drew Angerer/Getty Images/ThoughtCo

James Ewing/Architectural Record

Hufton + Crow/Designboom

Hufton + Crow/Designboom

Всередині Оулюса. Hufton + Crow/ArchDaily

Nico Schinco/Endless Exploration

Westfield World Trade Center/Facebook, Alan Karchmer/Architectural Digest

Chuck Choi

Будівництво комплексу зайняло 12 років, в той час як його вартість сягнула відмітки в майже 4 мільярди доларів. Через це Транспортний вузол ВТЦ називають найдорожчою залізничною станцією в світі. Для будівництва комплексу була використана унікальна сталь, привезена з Італії. Таку в змозі виготовити лише чотири заводи в світі, і всі вони знаходяться за межами США.

До складу транспортного вузла входить найбільший на Манхеттені торговий центр «Вестфілд Ворлд Трейд Центр» (Westfield World Trade Center), що належить відомому автралійському рітейлеру корпорації «Вестфілд» (Westfield Corporation). Тут працюють понад 120 магазинів таких знаних світових брендів, як «Еппл» (Apple), «Ейч енд Ем Хеннес енд Мауріц» (H&M Hennes & Mauritz), «Сефора» (Sephora) та «Лакост» (Lacoste). Торгові ряди розміщуються по периметру Окулюса, в підземних коридорах транспортного вузла, а також на нижніх поверхах ВТЦ 3 і ВТЦ 4. Сайт «Вестфілд Ворлд Трейд Центр»: www.westfield.com/westfieldworldtradecenter/.

Британська супермодель Кара Делевінь на відкритті магазину «Ейч енд Ем Хеннес енд Мауріц» в торговому центрі «Вестфілд Ворлд Трейд Центр». Поряд з нею - президент північноамериканського відгалуження «Ейч енд Ем» Деніел Кулле. Craig Barritt/Getty Images/Zimbio

Влітку 2016 року скраю ділянки Весвітнього торгового центру відкрився Ліберті-парк (Liberty Park), надземний парк, розміщений близько 7,5 метрів вище рівня вулиці на даху Центру безпеки транспортних засобів (Vehicular Security Center).

Ліберті-парк. Curbed NY

St. Nicholas Greek Orthodox Church and National Shrine/Facebook

Парк простягається вздовж Ліберті-стріт та тягнеться від Вест-стріт до Гринвіч-стріт. Посередині парку знаходиться 25-тонна бронзова скульптура «Сфера» (The Sphere), що розташовувалась на площі перед вежами-близнюками Всесвітнього торгового центру і зуміла пережити теракти 11 вересня, діставши вм’ятини та пробоїни, проте залишившись структурно цілою.

Скульптура «Сфера». Max Touhey/Curbed NY

CBS New York, The 9/11 Tribute Museum

Автор роботи - німецький скульптор Фріц Кьоніг (Fritz Koenig). 7-метрова скульптура, що складена з 52-х сегментів та нагадує голову в шоломі, покликана символізувати поширення миру в світі через міжнародну торгівлю. Її встановили у 1971 році, коли Всесвітній торговий центр ще знаходився в процесі будівництва.

11 вересня 2001 року скульптуру спочатку пошкодили уламки авіалайнерів, що врізались у вежі-близнюки, а потім самі зруйновані хмарочоси. Рятувальники, які виявили вцілілу «Сферу» серед руїн Всесвітнього торгового центру, знайшли в пробоїні її корпусу сидіння від літака, Біблію і документи з офісів Всесвітнього торгового центру. Ця скульптура стала єдиним твором мистецтва з місця теракту, якій пощастило зберегтись. Робóти Пабло Пікассо, Огюста Родена, Жоана Міро, Ле Корбюзьє та інших відомих майстрів, що знаходились у приміщеннях Всесвітнього торгового центру, втрачено.

В Ліберті-парку росте каштан, що походить від дерева Анни Франк в Амстердамі, про яке вона писала у своєму знаменитому щоденнику.

Деревце каштану Анни Франк. Ivan Pereira/AM New York

З північного фасаду вздовж Ліберті-стріт рослини висаджені буквально на стіні. Це - вертикальний сад, який сьогодні користується значною популярністю у сфері паркового дизайну.

Sponzilli

«А храму не бачив я…» (Об’явлення св. Івана Богослова 21:22)

Під час терактів 11 вересня був зруйнований не лише сам комплекс Всесвітнього торгового центру, а й Свято-Миколаївська грецька православна церква (St. Nicholas Greek Orthodox Church), яка стояла неподалік на Сідар-стріт, де тепер розташований Ліберті-парк, та була зім’ята від падіння південної вежі ВТЦ. Все, що залишилось від храму - це дві ікони, невеликий дзвін, воскові свічки та декілька інших церковних предметів. Церква належала до Грецької православної архієпархії Америки Константинопольського (Вселенського) Патріархату та стала єдиною сакральною спорудою, що постраждала від терактів 11 вересня.

У 2014 році розпочалися роботи з відбудови храму, що тривають і досі. Споруда, яка тепер називається Свято-Миколаївська грецька православна церква і національний храм при Всесвітньому торговому центрі (St. Nicholas Greek Orthodox Church and National Shrine at the World Trade Center), знаходиться в східній частині Ліберті-парку біля перехрестя Ліберті- та Гринвіч-стріт на Ліберті-стріт, 130 (130 Liberty Street), за кількадесят метрів від місця, де розташовувалась колишня будівля церкви. До збору коштів на відновлення храму долучились італійське місто Барі, де зберігаються мощі святого Миколая, уряд Греції, Вселенський Патріархат, посольство Катару та інші благодійники.

Свято-Миколаївська грецька православна церква і національний храм при Всесвітньому торговому центрі. Rex Hammock/Flickr

Нова Свято-Миколаївська церква буде зовсім не схожа на свою попередницю. Проект храму розробив вже згаданий Сантьяго Калатрава, який поєднав в дизайні будівлі риси знаменитих пам’яток візантійської архітектури - Софійського собору та церкви Христа Спасителя в Хорі, що знаходяться у Стамбулі (колишній Константинополь), Туреччина. Центральна кругла частина Свято-Миколаївської церкви оточена чотирма вежами. Неф храму увінчується 14-метровим в діаметрі куполом, який складається з 40 радіальних ребер та обрамлений 40 вікнами. Сайт Свято-Миколаївської церкви: www.stnicholaswtc.org.

Brucemir/Flickr

Напроти Ліберті-парку на фасаді будинку Ліберті-стріт, 124 (124 Liberty Street) , вздовж Гринвіч-стріт облаштована Меморіальна стіна Пожежного департаменту Нью-Йорка (FDNY Memorial Wall, FDNY - скорочене від "Fire Department of the City of New York") в знак шани 343-м відважним пожежникам, які загинули 11 вересня 2001 р., рятуючи інших у Всесвітньому торговому центрі. Меморіальна стіна являє собою бронзовий барельєф довжиною 17 метрів, що зображує героїчні сцени боротьби з вогнем того дня.

Меморіальна стіна Пожежного департаменту Нью-Йорка. Mob.Travel

FDNY Ten House

FDNY Ten House

Пожежники, які вмиваються з гідранта. FDNY Ten House

Саме масштабна пожежа стала безпосередньою причиною падіння веж Всесвітнього торгового центру, так як удари захоплених літаків самі по собі не призвели до руйнування. В дизайні меморіальної стіни прослідковується античний стиль зображення героїв у Римській імперії двох тисячолітньої давності. Імена усіх 343-х пожежників викарбувані в нижній частині барельєфу.

FDNY Ten House

9/11 Ground Zero

2. Від «Червоного куба» до «Маленької каплиці, що встояла»

Flickr Hive Mind

Google Maps

В будинку № 140 на Бродвеї (140 Broadway), який носить назву Мерін-Мідленд-Білдінг (Marine Midland Building), розмістилась штаб-квартира відомої компанії «Браун Бразерс Харріман енд Компані» (Brown Brothers Harriman & Co.), що надає фінансові послуги та є найстарішим і найбільшим приватним банком в США.

Мерін-Мідленд-Білдінг. 140 Broadway, Maciek Lulko/ArchiTravel/Flickr

140 Broadway

Цей 51-поверховий хмарочос, збудований зі сталі та скла в інтернаціональному стилі, отримав свою назву від однойменного банку, офіси якого тут раніше знаходились. Збудований в 1968 році, Мерін-Мідленд-Білдінг простягається у висоту на 210 метрів. Сайт хмарочоса: www.140broadway.com.

Напроти Мерін-Мідленд-Білдінг між Ліберті- та Сідар-стріт у 1968 році було встановлено скульптуру «Червоний куб» (Red Cube).

Скульптура «Червоний куб». Mountains Of Travel Photos

Sam Lehman/Flickr

Автор роботи - відомий американський митець японського походження Ісаму Ногучі (Isamu Noguchi). Цей дещо видовжений вздовж вертикальної осі куб висотою майже 9 метрів виготовлений зі сталі та пофарбований в яскраво-червоний колір. Скульптура встановлена так, що балансуючи на одному з кутів, іншим ніби тягнеться до неба, чим піднімає погляд перехожих вгору.

Своїм яскравим кольором, а також діагональним обрисами скульптура помітно виділяється на чорно-білому фоні навколишніх багатоповерхівок з їх горизонтальними та вертикальними лініями. Всередині куба знаходиться наскрізний циліндричний отвір, через який немов в підзорну трубу можна дивитись на фасад Мерін-Мідленд-Білдінг.

Public Delivery

Поряд, у 54-поверховому хмарочосі Уан-Ліберті-Плаза (One Liberty Plaza) знаходяться штаб-квартири однієї з найбільших американських фондових бірж «Насдак» (NASDAQ), відомої косметичної компанії «Нью-Ейвон» (New Avon LLC) - північноамериканського підрозділу «Ейвон Продактс» (Avon Products, Inc.), а також офіси заснованого ще в 1534 році Видавництва Кембриджського університету (Cambridge University Press) - найстарішого та другого за величиною у світі, в якому свого часу друкувались Ісаак Ньютон, Джон Мільтон, Ернест Резерфорд та Ноам Чомскі.

John W. Cahill/CTBUH/The Skyscraper Center, Foursquare

Серед інших примітних орендарів Уан-Ліберті-Плаза - канадський «Банк Нової Шотландії» (Bank of Nova Scotia). Крім того, на першому поверсі хмарочоса працює магазин бренду «Брукс Бразерс» (Brooks Brothers), найстарішого американського виробника чоловічого одягу та взуття.

Будівля була зведена у 1973 році, її висота становить 226 метрів. Уан-Ліберті-Плаза знаходиться за адресою Бродвей, 165 (165 Broadway) на місці іншого відомого хмарочоса - 187-метрового Зінгер-Білдінг, який був демонтований у 1968 році, ставши найвищим планово знесеним будинком в історії.

В самому центрі Фінансового району зеленіє оточений хмарочосами Зукотті-парк (Zuccotti Park), популярне місце для відпочинку та проведення різного роду зібрань.

Зукотті-парк. Mob.Travel

NY Daily News/Associated Press

Хоча вхід до парку вільний для усіх бажаючих, він перебуває у перебуває в приватній власності компанії «Брукфілд Офіс Пропертіс» (Brookfield Office Properties), що займається управлінням офісною нерухомістю. Їй же належить хмарочос Уан-Ліберті-Плаза, розташований поряд.

Зукотті-парк серйозно постраждав від терактів 11 вересня 2001 року, і після його реконструкції у 2006 році отримав свою поточну назву на честь тодішнього голови компанії «Брукфілд Офіс Пропертіс» Джона Зукотті, який використав власні кошти на відновлення парку. Характерною рисою парку є вмонтовані в землю ліхтарі, які освічують територію після настання сутінків.

Robert Benson/Quennell Rothschild & Partners

Зі східного краю Зукотті-парку у 2006 році була встановлена скульптура «Життєрадісність» (оригінальна назва французькою мовою - Joie de Vivre, в перекладі на англійську - Joy of Life), автором якої є відомий американський скульптор Марк ді Суверо (Mark di Suvero).

Скульптура «Життєрадісність». Julia Klein, Wally Gobetz/Flickr

21-метрова скульптура, виготовлена із сталевих балок яскраво-червоного кольору, належить до творів абстрактного мистецтва.

По іншу сторону Зукотті-парку, одразу біля «Червоного куба» знаходиться ще один витвір мистецтва - бронзова скульптура «Подвійна перевірка» (Double Check) Джона Сьюарда Джонсона-молодшого (John Seward Johnson Jr.).

Скульптура «Подвійна перевірка». Mob.Travel

Виготовлений у 1982 році, монумент зображає сидячого на лавці бізнесмена, який, готуючись до ділової зустрічі в одному з навколишніх офісних будинків, ретельно перевіряє, чи є в його портфелі всі необхідні речі. В самому ж портфелі можна побачити, серед іншого, калькулятор та касетний диктофон, який був поширений у 80-х роках минулого століття. Внаслідок терактів 11 вересня Скульптура зазнала деяких ушкоджень, і її довелось реставрувати.

Randy McDonald/Flickr

Цілих сім поверхів будинку на Кортландт-стріт, 22 (22 Cortlandt Street), а також декілька суміжних споруд займає популярний як серед туристів, так і серед місцевих жителів універмаг «Сенчурі Твенті Уан» (Century 21 Department Store, назва дослівно перекладається як «універмаг „21 століття“»), відомий широким асортиментом якісних товарів за привабливими цінами - знижки можуть сягати цілих 70%, а інколи навіть більше.

Універмаг «Сенчурі Твенті Уан». TripSavvy

Sheldon Lobel

Arrivo/Cloganese/Flickr

Тут можна придбати, серед іншого, дизайнерський одяг, взуття, аксесуари, косметику, іграшки та сувеніри. Універмаг входить до мережі «Сенчурі Твенті Уан», історія якої почалась у 1961 році. Її сайт: www.c21stores.com.

Тисячі перехожих, які щодня проходять через ріг Бродвею та Мейден-Лейн, мають змогу звірити час з відомим Тротуарним годинником (Sidewalk Clock).

Тротуарний годинник. Herb Lester

Hodinkee

Це другий вмонтований в землю годинник на цьому місці, який у 40-х роках минулого століття замінив свого попередника, що вийшов з ладу. Перший годинник був встановлений тут у 1899 році місцевим ювеліром Вільямом Бартманом, щоб привернути увагу покупців до своєї крамниці по сусідству. Ідея спрацювала, і годинник став настільки популярним, що про нього навіть писали вірші та оповідання.

Офісна будівля Бродвей, 195 (195 Broadway) особливо відома тим, що з неї у 1927 році було здійснено перший в історії трансатлантичний телефонний дзвінок (співрозмовник на другому кінці знаходився в Лондоні).

Бродвей, 195. Jim.henderson/Wikipedia, OC Development Management

Walking Manhattan

З моменту будівництва у 1916 році тут протягом кількох десятиліть розташовувалась штаб-квартира знаменитої «Американської телефонної і телеграфної компанії» (American Telephone and Telegraph Company, теперішня назва - AT&T Corp.) - свого часу найбільшого оператора телекомунікаційних послуг у світі. Бродвей, 195 окрім історичної становить також велику архітектурну цінність, нагадуючи античні грецькі споруди. Фасад 29-поверхової неокласичної будівлі обрамлений колонами доричного та іонічного ордеру. Десятки колон також прикрашають вишуканий вестибюль, багато декорований мармуром та бронзою.

W&W Glass

Skylight Studios

Тепер на Бродвей, 195 знаходяться штаб-квартири медіакомпанії «Омніком Медіа Груп» (Omnicom Media Group), одного з найбільших в світі видавництв «ХарперКоллінз Паблішерс» (HarperCollins Publishers LLC), та офіси відомої корпорації з надання інформаційних послуг «Томсон Рейтерс» (Thomson Reuters Corporation).

Через дорогу від Окулюса Транспортного вузла Всесвітнього торгового центру знаходиться 4-зірковий готель «Мілленіум Хілтон Нью-Йорк Даунтаун» (Millennium Hilton New York Downtown).

Готель «Мілленіум Хілтон Нью-Йорк Даунтаун». Tom Gilbert/Flickr

A Brit and A Southerner

Готель був споруджений у 1992 році та налічує 55 поверхів. Внаслідок значних пошкоджень від терактів 11 вересня будівля тривалий час була закрита на ремонт. Цікавий факт - на вивісці над входом до готелю в слові «Millenium» навмисно пропущена одна буква «n», щоб надати назві готелю ексклюзивності. Адреса «Мілленіум Хілтон Нью-Йорк Даунтаун»: Черч-стріт, 55 (55 Church Street), офіційний сайт: www3.hilton.com/en/hotels/new-york/millennium-hilton-new-york-downtown-NYCMLHH/.

Фултон-Центр (Fulton Center) - ще один великий транспортний та торгівельний вузол Фінансового району, який з’єднує шість станцій та одинадцять ліній метро, сполучається з підземною залізничною станцією «Всесвітній торговий центр» Трансгудзонівської системи Портового управління, а також включає в себе магазини, заклади громадського харчування і навіть офіси.

Фултон-Центр. James Ewing/ArchDaily

Тривале будівництво комплексу, вхід до якого знаходиться за адресою Бродвей, 200 (200 Broadway), завершилось у 2014 році та обійшлося в близько 1,4 мільярда доларів. Щодня Фултон-Центр обслуговує в середньому 300 тисяч пасажирів нью-йоркського метро.

Окрім передових технічних рішень Фултон-Центр вражає також своїм дизайном. 34-метровий у висоту атріум посередині Фултон-Білдінг (Fulton Building), головної споруди комплексу, увінчується конічним куполом з овальним заскленим отвором діаметром 16 метрів, який нахилений під кутом в сторону півдня.

Самі ж стіни куполу зсередини вистелені майже тисячею ромбічних алюмінієвих панелей, які спрямовують сонячні промені з вулиці далеко вглиб приміщення та забезпечують природнє освітлення протягом дня, що дає змогу економити на споживанні електроенергії. В різні сторони від центру триповерхового атріуму відходять ескалатори та сходи, які ведуть до підземних станцій, торгівельних рядів, ресторанів та офісних приміщень.

James Ewing/ArchDaily, MTA/AM New York

Metropolitan Transportation Authority of the State of New York/Flickr

James Ewing/ArchDaily

Неподалік, за адресою Бродвей, 209 (209 Broadway), знаходиться знаменита Каплиця святого Павла (St. Paul's Chapel).

Каплиця святого Павла. Andrew Savulich/New York Daily News, Seth Wenig/The Columbian/AP Photo

Jean-Christophe Benoist/Wikipedia

Храм має багату історію. Каплиця, яка носить статус найстарішої церковної будівлі Нью-Йорка, була зведена далекого 1766 року (ще до утворення США), а 30 квітня 1789 року одразу після інавгурації її відвідав Джордж Вашингтон.

Одна з чудесних подій відбулась з каплицею в день терактів 11 вересня 2001 року. Рятувальники, які пізніше з’явились на це місце, враховуючи його близькість до будівель Всесвітнього торгового центру, очікували побачити тут лише купу уламків. Яке ж було їхнє здивування, коли каплиця виявилось цілою та абсолютно неушкодженою. Не було розбите жодне вікно чи люстра, і навіть шпиль не надламався. Тоді у храму з’явилася ще одна назва - «Маленька каплиця, що встояла» (The Little Chapel That Stood). Як з’ясувалось, каплицю врятував майже сторічний платан, що ріс поблизу. Він жертовно прийняв на себе удар величезної сталевої балки однієї з веж Всесвітнього торгового центру, від чого дерево було буквально вирвано з корінням. Платан впав так, що своєю кроною накрив каплицю, як щитом, і це захистило її від руйнування.

Корінь платана, який врятував каплицю. Panoramio

Будівля храму чудесно вціліла під ще одного потрясіння - великої пожежі 1776 року в Нью-Йорку, коли вогонь знищив четверту частину міста. Також цікавий той факт, що Каплиця святого Павла на момент будівництва була найвищим будинком Нью-Йорка.

Храм належить до парафії Троїцької церкви Уолл-стріт (Parish of Trinity Church Wall Street). Окрім богослужінь тут також проводяться громадські та мистецькі заходи, а кількість відвідувачів щороку сягає мільйона.

3. На межі з Трайбекою

Karsten Moran/The New York Times

Google Maps

У 1910 році американський мультимільйонер Френк Вулворт, засновник великої міжнародної мережі магазинів, найняв знаменитого архітектора Касса Гілберта для будівництва штаб-квартири своєї компанії. Завдяки прогресивним нововведенням в сфері роздрібної торгівлі, які сьогодні є звичними в роботі супермаркетів, бізнес приносив Вулворту величезні прибутки. Так, на товарах в його магазинах встановлювались цінники (до того продавці визначали ціну в кожному випадку окремо, «на око» визначаючи платоспроможність покупця), практикувались розпродажі залежаних товарів за зниженими цінами, товари викладались не за прилавками, а у доступних місцях таким чином, що покупець міг вільно їх оглянути ще до покупки, закупівлі для магазинів проводились прямо від виробників, оминаючи різного роду посередників, та ін.

Щоб підкреслити солідний статус своєї компанії, Вулворт поставив завдання збудувати для неї такий будинок, який би вражав своїми розмірами, красою та передовими технічними нововведеннями. Як результат, у 1913 році на Бродвеї, 233 (233 Broadway) з’явився елегантний та водночас величний 241-метровий Вулворт-Білдінг (Woolworth Building, дослівно - «будинок Вулворта»), що став найвищим будинком у світі, обігнавши попереднього рекордсмена Метрополітен-Лайф-Іншуренс-Компані-Тауер, який знаходиться теж в Нью-Йорку.

Вулворт-Білдінг. Brian Zak/The Woolworth Tower Residences/Facebook

Andrew Campbell Nelson/New York YIMBY

Andrew Campbell Nelson/New York YIMBY, Daily Mail Online/Getty Images

Неоготична споруда багато оздоблена орнаментом в середньовічному стилі, а її дизайн навіяний архітектурою Вестмінстерського палацу в Лондоні. Хмарочос урочисто відкрив сам президент США Вудро Вільсон, взявши участь в церемонії дистанційно. Знаходячись у Білому домі (місто Вашингтон), він натиснув на спеціальну кнопку і ввімкнув у Вулворт-Білдінг освітлення.

Оскільки для самої компанії Вулворта вистачило півтора поверхи будинку, решта офісів 57-поверхового хмарочоса здавалися в оренду, що приносило власнику додатковий дохід. Так, приміщення у Вулворт-Білдінг займали найстаріша з сьогодні діючих студій звукозапису «Коламбія Рекордс» (Columbia Records), знаменитий винахідник Нікола Тесла, банк-попередник теперішнього «Бенк оф Нью-Йорк Меллон» та багато інших компаній. В будинку були встановлені на той час найшвидші в світі ліфти, тому його рекордна висота не створювала для орендарів жодних незручностей, так як до будь-якого поверху можна було дістатись з максимальною економією часу.

The Official Guide to New York City

The Woolworth Building

Вулворт-Білдінг, що вважається пам’яткою як місцевого, так і національного значення, справляє враження не лише ззовні, а й своїм вишуканим інтер’єром. Чи не головна принада хмарочоса - його монументальний, схожий на неф романського собору триповерховий вестибюль, багато оздоблений мозаїками у візантійському стилі, вітражами, мармуром та бронзою. Під склепінчастою стелею вестибюлю знаходяться гротескні скульптури архітектора Касса Гілберта, який немов заколисує мініатюрний макет Вулворт-Білдінг, та Френка Вулворта, що рахує свої монети.

Вестибюль Вулворт-Білдінг. Bob Estremera/ArchDaily

Wikiway.com

Business Insider/Untapped Cities

В той час як в нижній частині Вулворт-Білдінг і надалі розташовуються офіси, верхні 30 поверхів, починаючи з 29 поверху, переобладнані в колекцію елітних квартир «Вулворт Тауер Резіденсес» (Woolworth Tower Residences) з окремою адресою Парк-плейс, 2 (2 Park Place). Серед них виділяється своєрідний «зáмок у небі» - вишуканий 5-поверховий пентхаус в самій верхівці хмарочоса під зеленою мідною покрівлею. Сайти офісної та житлової частин Вулворт-Білдінг: www.woolworthbuilding.com і https://thewoolworthtower.com/ відповідно.

Квартира у «Вулворт Тауер Резіденсес». Travis Mark/Bloomberg News/Business Insider

Один квартал з Вулворт-Білдінг ділить 82-поверховий хмарочос, нижню частину якого до 24 поверху займає 5-зірковий готель «Фор Сізонс Хотел Нью-Йорк Даунтаун» (Four Seasons Hotel New York Downtown), а іншу частину - розкішні житлові кондомініуми «Фор Сізонс Прайвет Резіденсес Нью-Йорк Даунтаун» (Four Seasons Private Residences New York Downtown).

Будівля готелю «Фор Сізонс Хотел Нью-Йорк Даунтаун» та кондомініумів «Фор Сізонс Прайвет Резіденсес Нью-Йорк Даунтаун». Epeak/Tribeca Citizen

Four Seasons Hotel New York Downtown/Twitter

Елегантний стрункий будинок висотою 282 метри облицьований бетонними панелями, що нагадують вапняк. До послуг жителів квартир та гостей готелю пропонуються такі зручності, як спа-салон, фітнес-центр, великий басейн та ресторан.

Wotif

Curbed NY

Вид з квартири «Фор Сізонс Прайвет Резіденсес Нью-Йорк Даунтаун». Thirty Park Place

BuzzBuzzHome

Готельний номер. Wotif

Victor C./Yelp

Хмарочос збудований у 2016 році компанією «Сільверстайн Пропертіс». Так як готель і кондомініуми мають різні входи, в них відповідно і різні адреси - Барклі-стріт, 27 (27 Barclay Street) та Парк-Плейс, 30 (30 Park Place) відповідно. Сайт готелю: www.fourseasons.com/newyorkdowntown/, сайт кондомініумів: www.thirtyparkplace.com.

По іншу сторону вулиці на Барклі-стріт, 10 (10 Barclay) височіє Барклі-Тауер (Barclay Tower) - фешенебельний житловий будинок, зведений у 2007 році.

Барклі-Тауер. Stone Panels, Wired New York/Flickr

Wired New York/Flickr, Wired New York

Хмарочос налічує 58 поверхів, простягаючись на 205 метрів у висоту, що робить його одним з найвищих житлових будівель у Нью-Йорку.

В тому ж кварталі, що і Барклі-Тауер, на Барклі-стріт, 22 (22 Barclay Street) розташована Римо-католицька церква святого Петра (St. Peter's Roman Catholic Church), що належить до парафії святого Петра, найстарішої римо-католицької парафії Нью-Йорка.

Римо-католицька церква святого Петра. Martin Furtschegger/Wikimedia Commons

Catholic Churches of Manhattan/Blogspot

The NYC Chapter of the American Guild of Organists

Будівля церкви з шістьма іонічними колонами перед входом споруджена в середині 19 століття у стилі грецького Відродження. 11 вересня 2001 р. внаслідок терактів на дах церкви впали уламки одного з літаків, що врізався у Всесвітній торговий центр. Сайт церкви - https://spcolr.org/.

Поруч з Всесвітнім торговим центром 7 розташований Фітерман-Хол (Fiterman Hall) - корпус Громадського коледжу боро Манхеттена (Borough of Manhattan Community College), що входить до системи Міського університету Нью-Йорка (City University of New York), найбільшого міського університету США.

Фітерман-Хол. Tribeca Citizen, Archinect

Первісна будівля Фітерман-Холу зазнала значних пошкоджень та токсичного забруднення 11 вересня 2001 року внаслідок падіння уламків колишнього Всесвітнього торгового центру 7, в зв’язку з чим в наступні роки була повністю демонтована. Новий, відбудований Фітерман-Хол було відкрито у 2012 році. Його адреса: Гринвіч-стріт, 245 (245 Greenwich Street).

Archinect

Фітерман-Хол - домівка Мистецького центру Ширлі Фітерман (Shirley Fiterman Art Center), місця проведення художніх виставок. Сайт установи: www.bmcc.cuny.edu/sfac/.

Мистецький центр Ширлі Фітерман. The Shirley Fiterman Art Center

Gallery Travels/Blogspot

В будинку на Барклі-стріт, 101 (101 Barclay Street) знаходяться офіси «Бенк оф Нью-Йорк Меллон» (Bank of New York Mellon) - однієї з найбільших у світі інвестиційних компаній, утвореної внаслідок злиття «Бенк оф Нью-Йорк» (Bank of New York) та «Меллон Файненшл Корпорейшн» (Mellon Financial Corporation).

Барклі-стріт, 101. Commercial Cafe/Yardi Matrix

Історія компанії сягає далекого 1784 року, коли видатний американський державний діяч Александр Гамільтон (його портрет можна побачити на 10-доларовій банкноті), якому на той час було всього 27 років, заснував «Бенк оф Нью-Йорк» - найстаріший банк в США. Акції цього банку були першими розміщені на Нью-Йоркській фондові біржі після її відкриття у 1792 році. «Бенк оф Нью-Йорк Меллон» є також найбільшим в світі депозитарним банком, на зберіганні в якого перебувають активи в сумі майже 30 трильйонів доларів США. Офіційний сайт: www.bnymellon.com.

Верайзон-Білдінг (Verizon Building), що на Вест-стріт, 140 (140 West Street) - колишня штаб-квартира «Верайзон Ком'юнікейшнс» (Verizon Communications Inc.), однієї з найбільших телекомунікаційних компаній в США.

Верайзон-Білдінг. Tribeca Citizen, Beyond My Ken/Wikipedia

Chris Steude/Skyscraperguide

Будинок був споруджений у 20-х роках минулого століття для потреб компанії-попередниці «Верайзон Ком'юнікейшнс», що надавала послуги телефонного зв’язку. Щоб витримати важке телекомунікаційне обладнання, конструкціям масивного Верайзон-Білдінг було надано особливої міцності. Це його і врятувало під час терактів 11 вересня. В той день значна частина фасаду Верайзон-Білдінг була пробита уламками прилеглого Всесвітнього-торгового центру 7 та веж-близнюків, проте основну енергію від удару поглянула товста цегляна кладка, завдяки чому сам будинок залишився структурно цілим. Відновлювальні роботи, на яких було витрачено 1,4 мільярди доларів, зайняли цілих три роки.

Дизайн Верайзон-Білдінг, що вважається першим в світі хмарочосом у стилі ар-деко, розробив Ральф Уокер, якого Американський інститут архітекторів визнав архітектором 20 століття. 152-метрова споруда, спроектована під впливом архітектури майя, поступового звужується доверху декількома уступами, що вимагалось чинними на час її будівництва міськими нормами зонування. Своєю оригінальною формою Верайзон-Білдінг задав тон цілому поколінню легендарних нью-йоркських багатоповерхівок, таких як Емпайр-Стейт Білдінг та Рокфеллерський центр.

Склепінчаста стеля вестибюлю Верайзон-Білдінг, визнаного пам’яткою як місцевого, так і національного значення, багато декорована розписами на тематику, що відповідає початковому призначення будинку. Розписи зображують багатовікову історію розвитку засобів комунікації від найбільш примітивних форм, таких як димові сигнали індіанців, поштові голуби, давньоєгипетські мегафони, середньовічні сигнальні прапорці, до вершини технічного прогресу (станом на 1920-ті роки) - телефона-підсвічника.

Forum Absolute

Розписи на стелі вестибюлю Верайзон-Білдінг. Мегафонна система стародавніх єгиптян. 6sqft

Середньовічні лицарі з сигнальними прапорцями (зліва) та ацтецький гонець з листом (справа). 6sqft

В той час як нижні поверхи сьогодні залишаються в користуванні компанії «Верайзон Ком'юнікейшнс», верхня частина будинку переобладнана в просторі житлові кондомініуми під власною адресою Барклі-стріт, 100 (One Hundred Barclay). Сайт: http://100barclay.com/.

4. Федеральний резервний банк та його околиці

Thirty Park Place

Google Maps

Одна з найвідоміших установ, що знаходиться у Фінансовому районі, - це знаменитий Федеральний резервний банк Нью-Йорка (Federal Reserve Bank of New York), найбільший з дванадцяти банків Федеральної резервної системи США, яка виконує функцію центрального банку країни.

Федеральний резервний банк Нью-Йорка. Beyond My Ken/Wikimedia Commons, Federal Reserve Bank of New York

Mirror Online/Getty Images

22-поверхова оточена хмарочосами будівля на Ліберті-стріт, 33 (33 Liberty Street), що нагадує неприступну фортецю, була споруджена у 1924 році. Тоді ж сюди переїхав Федеральний резервний банк Нью-Йорка, заснований десятьма роками раніше. Дизайн будівлі нагадує флорентійську архітектуру періоду Відродження. Масивні стіни та товсті решітки покликані вселяти почуття могутності, безпеки і стабільності, та, відповідно, сприяти довірі людей до банку.

Michel Setboun/TripSavvy/Getty Images

Politico

Simona Sacri

Федеральний резервний банк Нью-Йорка перш за все славиться своїм сховищем, в якому зберігаються найбільші в світі запаси золота. Принаймні, так прийнято вважати, оскільки швейцарські банки про свої золоті запаси жодної інформації не розкривають.

Знаходиться сховище на 24 метри нижче рівня вулиці, 15 метрів нижче рівня моря та 9 метрів нижче лінії міського метро, безпосередньо на твердих породах острова Манхеттен. Таке глибоке розташування викликане не лише міркуваннями безпеки, а й тому, що кам’яна манхеттенська плита - чи не єдина опора, здатна витримати колосальну вагу сховища та його золотого вмісту (а це декілька тисяч тонн). Звичайний фундамент під такою вагою просто б не встояв. Сховище оточене товстими залізобетонними стінами, а функцію дверей виконує 90-тонний циліндр з декількома замковими механізмами, встановлений у вузькому проході, до якого з будівлі банку веде ліфт.

Вхід до сховища золота. Los Angeles Times/Federal Reserve Bank of New York

Золото зберігається у формі схожих на цеглу злитків, які складені на дерев’яних палетах та розподілені по 122-х окремих відсіках. В злитках, щоб надати їм твердості, присутні невеликі домішки інших металів (наприклад, срібла, міді чи платини). В сховищі зберігається майже 6,5 тис. тонн золота (понад півмільйона злитків) вартістю орієнтовно 200 мільярдів доларів США, що складає близько 20% світових запасів золота.

BullionStar, Federal Reserve Bank of New York/Wikipedia

Bloomberg/Federal Reserve Bank of New York

Великій популярності сховища сприяє його надійність та привабливість географічного розташування в такому важливому фінансовому центрі, як Нью-Йорк. До того ж, зберігання золота у Федеральному резервному банку Нью-Йорка безкоштовне, лише стягується незначна комісія за переміщення злитків. 98% золота в сховищі належить центральним банкам та урядам іноземних держав, решта - США та міжнародним організаціям, зокрема, Міжнародному валютному фонду. Що цікаво, належного самому Федеральному резервному банку Нью-Йорка золота в сховищі немає, він лише виконує функцію зберігача.

Співробітники банку, які займаються переміщенням золота, носять спеціальне захисне взуття із сталевим покриттям на випадок, якщо більш ніж 12-кілограмовий злиток впаде їм на ноги. На підлозі сховища навіть можна помітити характерні вм’ятини від падіння золотих брусків.

Федеральний резервний банк Нью-Йорка відкритий для безкоштовного відвідування туристами (за попереднім записом). Щоправда, фотографувати чи знімати відео всередині не дозволяється. Сайт банку: www.newyorkfed.org.

Discovery Channel

Зі східної сторони до банку примикає Площа Луїзи Невельсон (Louise Nevelson Plaza), яка носить ім’я відомої американської скульпторки-модерністки родом з міста Переяслава (тепер - Переяслав-Хмельницький Київської області).

Площа Луїзи Невельсон. SMH Architecture

Noel Y. C./Blogspot

Тут же знаходиться група з семи абстрактних скульптур Луїзи Невельсон під назвою «Тіні та прапори» (Shadows and Flags), виготовлених із пофарбованої в чорний колір сталі, що були встановлені у 1977 році.

Quennell Rothschild & Partners

Noel Y. C./Blogspot

Ліберті-стріт, 28 (28 Liberty Street) - збудований у 1961 році 60-поверховий хмарочос, в якому раніше розміщувались офіси одного з найбільших у світі банківських холдингів «ДжейПіМорган Чейз» (JPMorgan Chase & Co.).

Ліберті-стріт, 28. 28 Liberty, John W. Cahill/CTBUH/The Skyscraper Center

Curbed NY/Shutterstock

У 2013 році будинок був придбаний китайською інвестиційною компанією «Фосунь Інтернешнл» (Fosun International Ltd.) за 725 млн. дол. США. Офіційний сайт Ліберті-стріт, 28: http://28liberty.com/.

На площі поряд з Ліберті-стріт, 28 знаходяться два вартих уваги витвори мистецтва. Перший з них - це скульптура Жана Дюбюффе «Група з чотирьох дерев» (Jean Dubuffet's "Group of Four Trees").

Скульптура «Група з чотирьох дерев». Walking in the country/Blogspot

28 Liberty

Скульптура виготовлена у 1972 році на замовлення Девіда Рокфеллера, тодішнього голови «Чейз Манхеттен Банк», для розміщення перед новою будівлею банку. За задумом Жана Дюбюффе, ця композиція покликана уособлювати частинку природи посеред забудов великого міста. Чорно-біла скульптура 12 метрів заввишки виготовлена з синтетичного пластику, поміщеного поверх алюмінієвого каркасу та скріпленого сталевою арматурою. Вигнутий силует «дерев» помітно контрастує на фоні прямих вертикальних ліній сусіднього хмарочоса.

Naked Apartments

28 Liberty

Інша мистецька робота поблизу - це «Занурений сад» (Sunken Garden) американського скульптора японського походження Ісаму Ногучі (Isamu Noguchi), встановлена тут у 1964 році.

«Занурений сад». 28 Liberty

28 Liberty

«Занурений сад» являє собою фонтан, що знаходиться у заглибленні на 5 метрів нижче рівня вулиці в круглому басейні діаметром 18 метрів, стінами якого слугують вікна навколишніх офісних приміщень нижнього поверху хмарочоса Ліберті-стріт, 28. В дно фонтану вмонтовані 7 базальтових каменів з японської річки Йодо.

Одним з перших будинків, що з’явився в Нижньому Манхеттені після терактів 11 вересня та ознаменував собою початок відбудови цієї частини Нью-Йорка, є Ліберті-Плаза (Liberty Plaza) на Ліберті-стріт, 10 (10 Liberty Street).

Ліберті-Плаза. Manhattan Scout, The New York Times

Цей 45-поверховий житловий хмарочос має власний тренажерний зал, басейн та паркінг. Сайт Ліберті-Плаза: www.glenwoodnyc.com/properties/downtown/liberty-plaza/.

5. Завершальний клаптик Фінансового району

Sciame Development

Google Maps

Одна з перлин Пайн-стріт (дослівно в перекладі - «соснова вулиця»), вулиці що проходить паралельно до Уолл-стріт, - це знаменитий 66-поверховий хмарочос Пайн-стріт, 70 (70 Pine Street), колишня всесвітня штаб-квартира страхової компанії «Американ Інтернешнл Груп».

Пайн-стріт, 70. Livejournal/Flickr, Clément Bardot/Wikimedia Commons

Ingfbruno/Wikimedia Commons

Висота будівлі, виконаної в стилі ар-деко, разом зі шпилем складає 290 метрів, а рівень даху знаходиться на висоті 260 метрів. Будівництво Пайн-стріт, 70 велось в часи нью-йоркської «гонки хмарочосів». На момент зведення (1932 рік) ця будівля була третьою за висотою в світі після Емпайр-Стейт-Білдінг та Крайслер-Білдінг. Крім того, Пайн-стріт, 70 двічі був найвищим у Нижньому Манхеттені - перший раз до відкриття веж-близнюків Всесвітнього торгового центру на початку 70-років, а другий раз - після терактів 11 вересня 2001 року та до зведення нового Всесвітнього торгового центру 4 у 2013 році.

Стрункий силует будівлі звужується вверх низкою уступів, на яких розміщені численні тераси. Через це, щоб ефективніше використовувати обмежений простір, з самого початку в хмарочосі були встановлені незвичні дворівневі ліфти, які обслуговували одночасно два поверхи. Щоправда, через незручність експлуатації в подальшому їх замінили на звичайні. Верхівка хмарочоса має дещо світліше облицювання, ніж решта його вапнякового фасаду, і нагадує засніжену гірську вершину.

6sqft

Виступ джаз-бенду на одній з терас Пайн-стріт, 70. 70 Pine/YouTube

На верхньому, 66-му поверсі знаходиться засклений оглядовий майданчик, оточений невеликими балконами, з якого відкривається панорамний вид на місто.

Sciame Development

Winick Daily

Впродовж десятиліть у Пайн-стріт, 70 розміщувались офіси, проте зараз тут знаходяться елітні квартири, більше сотні з яких мають вихід на суміжні приватні тераси. Таким чином, Пайн-стріт, 70 став найвищим житловим будинком Нижнього Манхеттена. Крім того, чотири поверхи будівлі, з третього по шостий, займає 4-зірковий готель «К’ю енд Ей Резиденшл Хотел» (Q&A Residential Hotel), призначений для тривалого перебування гостей. Кімнати тут в декілька разів більші, ніж в середньому в інших готелях. Крім того, кожен номер включає власну обладнану кухню. Сайт готелю: http://qandahotel.com/.

Квартири на Пайн-стріт, 70. 70 Pine

70 Pine

Піднявшись трішки вище по Пайн-стріт, можна зустріти білу висотку зі скла та алюмінію, що помітно вирізняється на фоні темніших навколишніх споруд. Це - Уолл-Стріт-Плаза (Wall Street Plaza), 32-поверховий офісний будинок за адресою Пайн-стріт, 88 (88 Pine Street), який за свій дизайн отримав відзнаку Американського інституту архітекторів.

Уолл-Стріт-Плаза. Booking.com

John W. Cahill/CTBUH/The Skyscraper Center, Nicolas Janberg/Structurae

Поряд, між Уолл-Стріт-Плаза та Уолл-стріт, 100 встановлена скульптура «Ворота „Схід-Захід“» (East West Gate), в дзеркальній поверхні якої можна побачити відображення навколишніх вулиць.

Скульптура «Ворота „Схід-Захід“». Flickr Hive Mind

Flickr Hive Mind

Скульптура виготовлена з нержавіючої сталі та складається з дзеркального диску, розміщеного напроти отвору у прямокутнику, так ніби диск вирізаний з цього прямокутника. Автор роботи - відомий тайванський скульптор Юю Янг (Yuyu Yang).

[adSlot9]

Біля самого берега Іст-Рівер на Мейден-лейн, 180 (180 Maiden Lane) розташувався Континентал-Центр (Continental Center), 41-поверховий офісний хмарочос висотою 169 метрів, зайнятий переважно фінансовими компаніями та юридичними фірмами.

Континентал-Центр. The Dark Writer

Squarefoot, Wally Gobetz/Flickr

Вид на Континентал-Центр з Брукліна. Douglas Elliman

Real Estate Weekly

Будівля, зведена в стилі постмодернізму, вирізняється характерною восьмикутною формою, а також скляним фасадом. Додаткова інформація про хмарочос міститься на його сайті www.180maiden.com.

У 30-поверховому будинку на Уотер-стріт, 175 (175 Water Street) знаходиться штаб-квартира «Американ Інтернешнл Груп» (American International Group, Inc., скорочено - AIG), однієї з найбільших в світі страхових копаній. Сайт компанії: www.aig.com.

Уотер-стріт, 175. AIG/Wikimedia Commons, Commercial Cafe/Yardi Matrix

Наостанок пропонується добірка найкращих фото Фінансового району.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Оренда квартири на два дні, або Як провести вихідні з рідними чи друзями
Подорож до якогось нового міста — це завжди цікава та захоплююча подія. Але для того, щоб повністю насолодитися поїздкою, треба заздалегідь подбати про оренду комфортного житла.
Читати більше