ЕНЦИКЛОПЕДІЯ МІСЯЦЕЗНАВСТВА

16 травня 2022
Любов СЕРДУНИЧ

Енциклопедія місяцезнавства

(Про збірку Любови СЕРДУНИЧ, «ТАЄМНИЦІ ДВОХСОТ МІСЯЦІВ» (Есе-колодар). –

Вінниця: ТОВ «ТВОРИ», 2021. – 160 с.: іл.).

Тримаю в руках оригінальне видання. Досі ні в кого нічого подібного не читала. Чим же оригінальна ця збірка? А приваблює вона уже самою назвою! Бо двісті місяців – це щось із области… казки! Це неймовірно! Однак їх таки двісті! Так, назв місяців – двісті! А ми знаємо всього 12… Яке ж збіднене наше мовлення! Хочете конкретики? Наприклад, у 7-го (тепер – 9-го) місяця – щонайменше 18 рідних назв! Був цей місяць заревом, сівнем, бабським літом, покрійником, ревуном. Вересень – радогóщ: місяці достатку («раді гостям»). У Велескнизі він – зраниць, грибиць-ловиць, брезич-зеленць (зело ледь бринить)… Така синонімія назв – це розмаїття української мови!

Мало того! Їх, українських назв для місяців року, авторка зібрала навіть понад 200! Щиро дивуюся: це ж скільки праці вкладено у це дослідження! Скільки треба було опрацювати літератури та джерел, аби натрапити (або й не натрапити) на ці назви! І все це – заради просвітництва українців, заради того, аби не зникли ці самобутні слова з нашої мови, як зникло уже їх пребагато.

Крім самих зібраних і збережених назв, Любов Сердунич дослідила кожну з назв, тобто ще й значення цих давніх українських слів. Це – неабияка праця: тлумачення слів! А ще дослідниця зібрала пребагато зразків народної творчості про кожен місяць, найбільше з яких у виданні – прислів’їв, приказок, прикмет і фразеологізмів.

У збірці подано і перелік державних та рідних національних, тобто давніх народних свят на кожен день кожного місяця будь-якого року. Теж неабияка праця! Таким чином, видання «Таємниці двохсот місяців» – це своєрідний колодар («календар») свят і погоди на кожен день будь-якого року, що робить книжку зручною для всіх. Тому збірка буде цікава, пізнавальна і практична у повсякденному житті для широкого кола читачів, у тому числі й для дітей шкільного віку, їхніх батьків та вчителів. А тому цю книжку можна назвати своєрідним календарем (колодарем) свят, а також і погоди на кожен день кожного місяця будь-якого року, на відміну від календарів, які видають лише на один рік.

Особливого шарму додають цьому просвітницькому виданню і додаткові матеріали, зокрема, розділ «Політики у назвах місяців. Народна творчість за кучмізму», «Місяці у паліндромах. (Можливості української мови)», «Про місяці – жартома», «Дітям про місяці. Акровірш, загадки», «Місяці у дитячому мовленні»…  Кожне есе авторка завершує власним художнім твором (поетичним або прозовим) про той чи інший місяць. А завершує видання поезія Любови Сердунич «Від Коляди – до Коляди».

Книга рясно ілюстрована, має тверду обкладинку, що вельми зручно для повсякденного користування. А вона буде таки для щоденного користування. Як підручник: погоди, прикмет, рідних свят...

Відрадно, що маємо і таке дослідження, неординарне, оригінальне, самобутнє, прецікаве! Адже збірка української письменниці, етнографині, просвітниці Любови Сердунич «Таємниці двохсот місяців» об’єднує в собі пізнавально-просвітницькі есе про місяці, зокрема, тлумачення їхніх назв (сучасних і давніх, напівзабутих, синонімічних, діалектних) та їх походження, прогноз погоди на щодень, свята, тематична поезія авторки і все, що пов’язане з місяцями. Тож щиро дякуємо колезі за таке важливе, цікаве просвітницьке видання!

А щоб дізнатися більше про таємниці двохсот місяців, треба зазирнути у саму книжку, придбавши в авторки. Вона того варта! Звертатись до Любови Сердунич  у фейсбуці: https://www.facebook.com/lyubov.serdunich/

Юлія Лискун,

членкиня НСЖУ, НСКУ, поетка, перекладачка,

голова Кам’янець-Подільської МО Всеукраїнського ГО «Український клуб»

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Любов СЕРДУНИЧ Любов СЕРДУНИЧ 16 травня 2022
ЦЕЙ ВІДГУК на мою збірку "ТАЄМНИЦІ ДВОХСОТ МІСЯЦІВ" - і на ще одному гарному просвітницькому сайті: "Золота пектораль". Запрошую! http://zolotapektoral.te.ua/%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b8%d0%ba%d0%bb%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f-%d0%bc%d1%96%d1%81%d1%8f%d1%86%d0%b5%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d0%b2%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0/?fbclid=IwAR23A1yxPg68Iw2Uk5vaurAu3lesiecjFYL2V591x1T33lPhCCNarGU1tkw
Сучасні українські фільми: добірка 2023 року
Український кінематограф попри всі труднощі продовжує розвиватися. Розважає, смішить і змушує задуматися. Про такі картини сьогодні піде мова. Зібрали для вас 5 фільмів 2023 року, котрі радимо до перегляду.
Читати більше
Жіночі джинси для будь-якого типу фігури: як обрати ідеальний крій
Для більшості жінок джинси — це базовий елемент гардероба, з яким за умови вибору правильного крою, можна створити десятки образів. Однак некоректний вибір розміру, посадки чи фасону здатний спотворити навіть ідеальну фігуру.
Читати більше