Чи то не диво, що фундаторками двох найстаріших вищих навчальних закладів в Україні були жінки? Та ще дивовижніше, що обох їх звали Гальшками. У 1576 році княжна Гальшка Острозька започаткувала найпершу нашу академію – Острозьку, а 1615 року
Гальшка Гулевичівна стала фундаторкою Київської братської школи, що згодом перетворилась на славетну Києво-Могилянську академію.
Обидві академії були створені за зразками найкращих європейських університетів і відіграли неабияку роль в історії української просвіти. В їхніх стінах викладали найславетніші українські та зарубіжні вчені, навчалися вихідці не лише з України, а й з Польщі, Білорусі, Росії, Молдови, Сербії, а їхні випускники становили окрасу свого народу.
До речі, Гальшка – це зовсім не Галина, і не Ганна, а Ельжбета, тобто Єлизавета.
Сьогодні в Україні День студента відзначають або за старою звичкою 25 січня, у день святої Тетяни, коли було засновано Московський університет, або 17 листопада, у Міжнародний день студента.
Та чи не доречніше було б святкувати день українського студента у день ангела обох славетних українок? День святої Єлизавети (матері Іоанна Предтечі) у православній церкві припадає на 18 вересня.
Як на мене, кращого святкового дня для українських спудеїв годі й вигадувати!