Дві Гальшки - дві академії

Чи то не диво, що фундаторками двох найстаріших вищих навчальних закладів в Україні були жінки? Та ще дивовижніше, що обох їх звали Гальшками. У 1576 році княжна Гальшка Острозька започаткувала найпершу нашу академію – Острозьку, а 1615 року Гальшка Гулевичівна стала фундаторкою Київської братської школи, що згодом перетворилась на славетну Києво-Могилянську академію.

Обидві академії були створені за зразками найкращих європейських університетів і відіграли неабияку роль в історії української просвіти. В їхніх стінах викладали найславетніші українські та зарубіжні вчені, навчалися вихідці не лише з України, а й з Польщі, Білорусі, Росії, Молдови, Сербії, а їхні випускники становили окрасу свого народу.



До речі, Гальшка – це зовсім не Галина, і не Ганна, а Ельжбета, тобто Єлизавета.

Сьогодні в Україні День студента відзначають або за старою звичкою 25 січня, у день святої Тетяни, коли було засновано Московський університет, або 17 листопада, у Міжнародний день студента.

Та чи не доречніше було б святкувати день українського студента у день ангела обох славетних українок? День святої Єлизавети (матері Іоанна Предтечі) у православній церкві припадає на 18 вересня.

Як на мене, кращого святкового дня для українських спудеїв годі й вигадувати!
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com