02 вересня 2019 року
Ігор Каганець
Цивілізаційна розвилка і головний конфлікт XXI століття

Найголовнішою реальністю нашого часу є прискорене розділення світу на два ворожі табори – два типи цивілізації, два світогляди, два способи життя, два суспільства - постіндустріальне та ультраіндустріальне. Причиною такого розділення є системна криза нинішньої індустріальної суспільно-економічної формації.

Як відомо, індустріальна формація – це масове виробництво і масове споживання. Центральними фігурами індáстріалу є «великий конвеєр» і безликі аморфні натовпи, які його обслуговують. У переважній більшості люди самі живуть як машини, тобто мислять і діють як запрограмовані автомати, причому на всіх рівнях соціальної ієрархії – від найвищих чиновників до простих роботяг.

Криза індустріальної формації спричинена не лише її загальним «зношенням» і паразитичним зараженням, а й появою нових технологій, передусім у сферах інформації, фінансів, енергетики та виробництва. Неможливість жити по-старому поєднується з привабливими перспективами жити по-новому. 

Розв’язання індустріальної кризи має два варіанти – або перехід до якісно нової формації, або суттєва модернізація існуючої. Звідси два важливі терміни:

1) постіндáстріал (від лат. post – після) – принципово нова формація, яка є діалектичним запереченням індустріальної формації;

2)  ультраіндáстріал (від лат. ultra – понад, надмірно) – вища фаза індустріальної формації, її суттєва модернізація.

Постіндáстріал – це звільнення

Ключовою ідеєю постіндустріальної формації є звільнення людини від світоглядного, організаційного і економічного рабства «великого конвеєра». Головними ознаками постіндастріалу є:

формування адекватного світогляду, відмова від брехні й маніпуляцій – як засобів негідних і непродуктивних;

невимушене долучення людини до різноманітних самокерованих громад, проектів, ініціатив – територіальних, ділових, духовних, за інтересами;

формування державних органів управління знизу догори (республіканізм), тотальна виборність, перетворення народу на свідомий соціальний організм – націю;

економічна та енергетична самодостатність сімей і громад, неонатуральне господарство, міні-фабрики, малосерійне та індивідуалізоване виробництво;

безперервна самоосвіта, культ саморозвитку і самозцілення;

висока соціальна мобільність, динамічне висування еліти у своїх громадах та їх об’єднаннях;

легкий доступ до інформації, глобальний Інтернет;

формування мережі напівавтономних поселень за межами міст, розвантаження мегаполісів;

розвиток легкомоторної авіації та дирижаблів, доступних для приватного і громадського володіння;

головна продуктивна сила – правда, знання і вільна творчість;

зростання етнічної, соціальної, релігійної різноманітності,

головна ідеологія – націоналізм (республіканізм, національний солідаризм, консерватизм, традиціоналізм).

Прихід постіндастріалу означає, що попередня індустріальна формація буде знесена разом з усіма її інститутами – корумпованою бюрократією, маніпулятивними ЗМІ, екологічно шкідливими заводами і мегаполісами, монополізованою економікою, продажними політиками, отупляючою освітою, культом грошей, тотальною брехнею і лицемірством.

Ультраіндáстріал – це комп’ютеризоване рабство

Ключовою ідеєю ультраіндустріальної формації є остаточне перетворення людини на гвинтик соціальної мегамашини – як у кінофільмі «Матриця» (1999). Головними ознаками ультраіндастріалу є:

державна індустрія ефективного промивання мізків, придушення будь-якого вільнодумства;

повне домінування державного апарату;

формування органів управління згори донизу (етатична диктатура), відсутність реальної виборності;

повна залежність людини від індустріальної «матриці»;

стандартизована освіта;

мінімальна соціальна мобільність, анонімна правляча верхівка,

обмежений доступ до інформації, ізоляція від глобального Інтернету, контрольований державою інтранет;

концентрація населення в мегаполісах;

обмеження неконтрольованих транспортних та інформаційних комунікацій;

головне джерело сили – дисциплінований «людський мурашник», стандартизація, централізоване керування;

примусове зменшення етнічного та соціального розмаїття, культурна уніфікація, псевдорелігійність або атеїзм;

головна ідеологія – етатизм (від соціал-демократії до соціалізму і відвертого комунізму).

Перехід до ультраіндастріалу означає глибинну оптимізацію індустріальної формації та доведення її до логічного завершення у формі комп’ютеризованого рабства, формування нового типу людини з мисленням «живої гайки» і готовністю всіма силами захищати свій тоталітарний «мурашник».

Технологія – це лише підсилювач

Технології завжди етично нейтральні – вони лише підсилюють уже існуючі процеси. Технології підсилюють добро і зло, правду і брехню, лад і хаос. Скажімо, зброю можна використати і для захисту життя, і для його знищення. Інтернет можна використати і для просування правди, і для поширення брехні. Корисне чи шкідливе застосування технології залежить не від технології, а від того, в чиїх руках вона перебуває, хто нею керує, одне слово, яку людину чи групу вона підсилює.

Подібним чином інформаційні технології не є визначником постіндустріального чи ультраіндустріального суспільства. Суттєве збільшення інформаційного компоненту в сучасних соціальних та економічних процесах говорить про перехід до інформаційного суспільства. Інформаційне суспільство може бути постіндустріальним або ультраіндустріальним.

Глобальний конфлікт XXI століття

Тисячолітня війна між волею і поневоленням нині розгортається у протистоянні постіндустріальних та ультраіндустріальних тенденцій. Найвиразнішим проявом є загострення конфлікту між США в союзі з Новою Європою  і Континентальним блоком Китай–Росія–Стара Європа.

З другого боку, згадане розділення проходить через самі США. Наприклад, Гугл, Фейсбук, CNN – це ультраіндастріал. Їм протистоїть Дональд Трамп зі своєю політикою націоналізму, опорою на власні сили, ліквідацією паразитичних процесів. Це ще не є чистий постіндастріал, але це вже рух у правильному напрямку.

Місцем, де постіндустріальні тенденції реалізуються в цілісності і повноті, є Україна. Сьогодні вона стоїть на самому початку постіндустріальних перетворень і їй ще далеко до США. Проте динаміка настільки висока, що вже за 10 років ми не впізнаємо самих себе. Україна стане планетарним центром постіндустріальної формації. Головним прискорювачем є США, головною антитезою – агресія Мордору.

В ідеальному варіанті Рай – це необмежена зовнішня загроза плюс необмежені зовнішні ресурси. Саме такий «ідеальний шторм» починається в Україні. Про це читайте у статті Український Рай: офіційне відкриття.

https://www.ar25.org/article/cyvilizaciyna-rozvylka-i-golovnyy-konflikt-xxi-stolittya-postindustrialne-ta

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше