Життя на острові: огляд книги Таїсії Наконечної

…Не так давно вважалося, що будь-яка «незвичність» сповідальної жіночої прози має не «жанровий», а суто «побутовий» характер, і всі щоразу раділи успішному симбіозу лірики та прагматики у вітчизняній словесності. Адже всіх хвилювало лише гіпотетичне питання про те, що робити, якщо на Захід виїжджають не з метою розважитись чи відпочити, а прогодувати залишену в Україні родину. Обов'язково згадувався безробітний чоловік, який безвільно розводив руками, докоряючи рідному урядові, який прирік на злидні, і оплакувалися покинуті діти українських заробітчан. Якихось практичних рекомендацій при цьому, на жаль, не давалося. Здається, збірці оповідань «Побачити Париж» Таїсії Наконечної такого вже не закинеш.

Воно й зрозуміло – змінилися часи, виросло «благополуччя» народу. Точніше, ставлення до Заходу як годівниці. «Світ, на який мешканці «материка» дивляться почасти зверхньо, часом, вороже, звинувачуючи у зраді і всіляко заперечуючи право «острів’ян» на позицію в будь-чому, що має стосунок до України», - уточнює авторка, яка сама мешкає «на островах». Можливо, саме тому цілком «кінематографічні» історії з її збірки складаються в колекцію образів, вписуючись вже не в скінченну «книгу плачів», а в цілком популярний «західний» тренд представлення того чи іншого міста у згаданому жанрі. На зразок «Берлін, я люблю тебе» і таке інше.

«Побачити Париж» - це спроба познайомити українців з «материкової України» з особливостями життя на «островах», - дізнаємося ми про мету видання збірки. - Дія більшості історій відбувається до 24 лютого, але такі або схожі сюжети могли б мати місце і нині. Хіба що тепер кілька мільйонів тимчасово переміщених українців можуть спостерігати все своїми, а, часом, і переживати на власній шкірі».

Хай там як, але міст, де живуть, працюють, кохають і зраджують героїні, у цій збірці багато, і країн, куди їх заносить, так само – Італія, Франція, Бельгія. Єва в «Чао, донечко!», Неля і Маша в «Божій справедливості», Ліна з «Чому?», або шатл Чернівці-Брюссель», Валентина з «Клітки», Тетяна з «Рідної країни», Оля з «Доґі», Алла з «Баварських сосисок», Оленка зі «Свого», пані Міля з «Побачити Париж». Іноді здається, що для деяких з них мало змінилося навіть закордоном, і все те, що стається в якій-небудь Барселоні, цілком могло трапитися у рідному Житомирі. Тобто їдучи у далекі світи, люди беруть із собою себе, і це зрозуміло. Як-от, наприклад, в історії з Машею в одному з оповідань. «- Ти чула, що сталося з Машею? - запитала Вірця в передчутті. - Ні, Вірцю, не чула і не хочу. Вже раз вийшла крайня, доста мені всього і без цих пліток. - Та то не плітки, Нелю, а правда. Слухай! І Вірця продовжила свою історію, а Неля продовжила її неохоче слухати. - Машин чоловік, Толік, звідкись дізнався про її італійські пригоди. То не ти випадково? - спробувала Вірця пожартувати, але з Нелиного погляду одразу зрозуміла всю недолугість цієї спроби. - Таке я чула. Толік звідкись ся дізнав або й нє. Так чи не так, але він казав, що приїхав, аби зробити Маші сюрприз. Сюрприз вдався - правда, не лише для Маші. Шофер Андрій підвіз його прямо під Машині двері, Толік постукав, Маша відкрила і чуть не заніміла. Толік тоже занімів, бо повидів Пепе, що мирно спав у Машиному ліжку. Бідний італієць потім два тижні лікував побої в лікарні у Мілані. Може б і не зібрали його, якби шофер не пішов їх розбороняти. У Машин бік Толік навіть не глянув, і з того часу ні одного разу з нею не виходив на зв’язок. Так і поїхав додому тим самим бусом, яким приїхав».

То чий же це, спитаймося, колективний портрет? Відповідь неоднозначна. З одного боку, всі героїні у збірці - з України, причому з різних її регіонів. Але хіба лише їхнє життя у приймах, заробітчанство, побутові проблеми і сімейні негаразди – це їхні «характерні» риси? Може, це специфіка того чи іншого міста, куди вони потрапляють? Або ставлення тамтешніх людей до емігрантів? Чи відношення до них нашого люду? У будь-якому разі, вирішувати читачеві, але ясно одне – це вже не звичні бідкання на «заробітчанську» тему, а привід філософського осмислення проблеми, яка, безперечно, існує у закордонному «раю» наших «острів’ян».

Таїсія Наконечна. Побачити Париж. – Парасоля, 2022

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чи можна займатися спортом під час місячних і як це впливає на організм
Останнім часом ставлення до особливостей жіночого організму змінилося на більш помірковане. Водночас оновились рекомендації щодо занять спортом під час місячних. Сьогодні ми розповімо про них.
Читати більше
Colorescience — коли макіяж лікує: формули, що змінюють уявлення про SPF і тон
Світ б’юті-продуктів змінюється стрімко: бренди щодня пропонують новинки, обіцяючи сяючу шкіру, ідеальний тон, захист і омолодження. Але сучасна жінка хоче більше, ніж просто гарну баночку з етикеткою. Вона шукає ефективні, багатофункціональні засоби, яким можна довірити і здоров’я шкіри, і зовнішній вигляд.
Читати більше
Трендові люстри — 2025: від мінімалізму до натуральних текстур
Сучасні люстри з елегантними формами та регульованим світлом — це вже не просто джерело освітлення. Вони структурують простір, додають характеру, працюють як виразний елемент декору.
Читати більше