Жванець

9 листопада 2017
Vladyslav Shumlianskyi
3 серпня 1672 р. турецьке військо переправилось через Дністер і захопило містечко-фортецю Жванець. Воно без опору піддалося туркам, і вся замкова залога втекла до Кам'янця. Окупація Жванця тривала до 1699 р. За цей час його двічі ненадовго захоплювали поляки.

А між тим Жванець мав багату історію, був свідком багатьох битв і визначних подій, бо стояв якраз на половині шляху від Хотина до Кам'янця. Вперше згадується Жванецький замок у 1431 році. В різний час ним володіли Язловецькі, Калиновські та Лянцкоронські. За наказом Кам'янецького воєводи Калиновського в першій чверті XVII cт. на високому березі Дністра, над переправою, збудували кам'яну фортецю.

В 1620 р. турки і татари захопили Хотин і зруйнували Жванецький замок, але скоро були вибиті військом П.Конашевича-Сагайдачного. Після закінчення війни Лянцкоронський частково відбудував замок, а в 1646 р. король Владислав IV надав містечку Магдебурзьке право.

Восени 1653 р. польське військо, очолене королем Яном Казимиром було блоковане козацькою армією Б.Хмельницького біля стін Жванця на високому березі Дністра. Замок в цей час являв собою невеликий, як для оборонної споруди, п'ятикутник товстих мурів з п'ятигранними наріжними вежами. Посередині західного муру була укріплена брама з потужною чотиригранною надбрамною вежею. Король Ян Казимир зайняв замок, а жовніри розмістились у нашвидкуруч збудованому таборі біля його стін. Гетьман Б.Хмельницький блокував супротивника, відрізавши його від постачання харчів для вояків і фуражу для їхніх коней. Коли настали морози, жовніри почали втікати, а король – змушений розпочати переговори з військом Б.Хмельницького. Майже через сто років по тому поет на ім'я Іван написав:
 
Короля під Жванцем з військом осадили,
Крім шабель, безхліб'ям багатьох зморили,
Аж як замирились, ледве вуха цілі
Виніс король з військом, з панством помарнілим.

 


А в 1699 році, після звільнення містечка від турків, тут оселилися вірмени з Кам'янця та греки з Хотина. Того ж року вірмени збудували свою церкву, яку після того, як вони покинули місто, перебудували в католицький костьол Святої Марії. У 1768 р. турки і татари напали на Жванець, а в 1770 р. місто спустошила чума і воно стояло в руїнах.

Після другого поділу Польщі в 1793 р. Жванець увійшов до Російської імперії. Тоді він вже втратив військове значення.

Зараз це майже цілковита руїна – можна побачити лише напівзруйновану Північну вежу та залишки мурів над стрімким урвищем річки Жванчик. Поруч залишились бункери радянського Кам'янець-Подільського укріпленого району, збудовані у 1930-х роках.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com