Читати більше
Жовтень. Нюанси місяця
Ілон Маск змінює умови користування «Starlink» для України
У вересні-жовтні українські військові зіткнулися з проблемою, яку не очікували, - системи Starlink перестали працювати на передовій. Тисячі терміналів Starlink, виготовлених компанією SpaceX, що належить Ілону Маску, були придбані урядом США та фінансовані донорами, щоб допомогти українським військам керувати безпілотниками, отримувати важливі оновлення розвідки та спілкуватися один з одним у місцях, де немає інших безпечних мереж.
Один високопоставлений український чиновник сказав, що деякі з перебоїв призвели до «катастрофічної» втрати зв’язку в останні тижні. Багато разів Starlink переставали працювати, коли солдати проривали лінію фронту на контрольовану російськими окупантами територію, а деякі – під час запеклих боїв, - сказав чиновник. Особливо гостро це відчулося навколо Херсонської та Запорізької областей, але також перебої виникали вздовж лінії фронту на сході Харкова, Донецька та Луганська. Інший київський чиновник сказав, що збої зв’язку були широко поширеними і викликали панічні дзвінки солдатів на гарячі лінії. Обидва українські чиновники сказали, що проблеми виникли, коли солдати звільнили територію від РФ та перейшли за лінію фронту.
Волонтер Роман Сініцин, який займається забезпеченням українських військових системами «Starlink», сказав, що проблема могла виникнути через спроби «SpaceX» запобігти неправомірному використанню супутникового зв’язку російськими військовими.
Про «критичні збої» супутникового зв’язку «Starlink» в українських військових також написала британської газети «The Financial Times». Один із високопосадовців українського уряду розповів виданню, що деякі зі збоїв призвели до «катастрофічної» втрати зв’язку в останні тижні. Українські солдати зіткнулися з відключеннями систем «Starlink» під час просування на окуповану Росією територію. Українські солдати зіткнулися з відключеннями систем «Starlink» під час просування на окуповану Росією територію.
Найбільші збої відбулися в Херсонській та Запорізькій областях, також проблеми зі зв’язком виникали під Харковом, на Донецькому та Луганському напрямках. Збої підтвердив один із солдатів, який перебуває на нещодавно звільненій території Харківської області. Він зазначив, що в його підрозділі термінали останніми днями дійсно не працювали. Водночас двоє інших військових сказали, що в їхніх підрозділах проблем зі зв’язком останнім часом не було. Один із них перебуває на схід від Ізюму, інший – у Херсонській області.
Ілон Маск прокоментував цю ситуацію: «Погана поінформованість «Financial Times». У цій статті помилково стверджується, що термінали та послуги «Starlink» були оплачені, хоча було сплачено лише невеликий відсоток». Засновник компанії «SpaceX» Ілон Маск повідомив, що американська аерокосмічна компанія «SpaceX» оплатила більшу частину послуг «Starlink» українським силам оборони, що операція коштувала компанії 80 мільйонів доларів, і до кінця року перевищить 100 мільйонів доларів. Також засновник «SpaceX» розповів, що він перебуває на постійному зв’язку з міністерством цифрової трансформації України та зазначив, що інша інформація, яка відбувається зараз на полі бою, – засекречена.
Згодом стало відомо, що Ілон Маск відмовився безкоштовно надавати Україні послуги супутникового Інтернету Starlink. Маск зажадав грошей за користування Starlink в Україні. «SpaceX не просить відшкодувати минулі витрати, але також не може фінансувати існуючу систему нескінченно, і відправити ще кілька тисяч терміналів, які використовують дані до 100 разів більше, ніж звичайні домогосподарства. Це нерозумно», - зазначив Маск.
Зокрема, представники компанії Маска SpaceX звернулись до Пентагону, вимагаючи фінансування із надання послуг Starlink в Україні та попереджаючи, про можливе припинення роботи.
У вересні місяці компанія SpaceX Маска відправила листа до Пентагона, в якому йшлося про те, що компанія більше не може продовжувати фінансувати службу Starlink в Україні. «Ми не в змозі надалі дарувати термінали Україні або фінансувати наявні термінали впродовж невизначеного періоду часу», - йдеться у заяві представників компанії.
У розпорядженні журналістів телеканалу CNN з’явився запит, який був спрямований Маску командувачем ЗСУ Валерієм Залужним щодо передачі майже 8 тисяч терміналів Starlink. Документи, про які раніше не повідомлялося, містять опис витрат, пов’язаних із тисячами терміналів в Україні. Вони також нібито пролили нове світло на переговори, внаслідок яких Україні було надано обладнання та послуги зв’язку на мільйони доларів за невеликих витрат для Києва, стверджує телеканал.
CNN опублікував матеріал на тлі нещодавніх повідомлень про широкомасштабні перебої у роботі Starlink, коли українські війська намагалися повернути територію. Джерела, знайомі з аваріями, сказали, що вони раптово торкнулися всієї лінії фронту. Вимога SpaceX про те, щоб американські військові оплачували рахунки, викликала роздратування у вищого керівництва Пентагону. Один високопоставлений представник міністерства оборони сказав CNN, що SpaceX «має нахабство виглядати героями», тоді як інші платять так багато, і тепер висуває їм рахунок на десятки мільйонів на місяць.
Згідно з даними SpaceX, наданими Пентагону, близько 85% із 20 тисяч терміналів в Україні були сплачені або частково сплачені такими країнами, як США та Польща, або іншими організаціями. Ці організації також оплачували близько 30% підключення до Інтернету, яке коштує 4500 доларів на місяць за одиницю найпередовішого сервісу.
Американське інформаційне агентство AP (Associated Press, Ассошіе́йтед Прес), з посиланням на анонімні джерела нписало, що фінансувати Starlink в Україні може почати Міноборони США. Як стверджує інсайдер інформаційної агенції, це питання уже обговорювали під час зустрічей у Міноборони США та на рівні керівництва, однак поки до спільного рішення не дійшли. За словами речниці Пентагону Сабріни Сінгх, Пентагон наразі «перебуває на зв’язку зі SpaceX» щодо ситуації із системою Starlink в Україні, відмовившись оголошувати інші подробиці. Напередодні CNN повідомив, що компанія Ілона Маска звернулася до Пентагону з проханням надалі забрати на себе фінансування роботи комплексів супутникового зв’язку Starlink в Україні, від яких дуже залежить зв’язок українських військових у зоні бойових дій, - йдеться в повідомленні.
Аналізуючи ситуацію щодо фінансування служби Starlink, варто зауважити, що, по-перше, замовником проекту Starlink є Пентагон, по-друге, швидше за все, рішення Ілона Маска підключити Україну під час війни до системи Starlink було узгоджено з Пентагоном. При цьому американським військовим було важливо випробувати роботу системи Starlink в умовах реальної війни і виправити можливі недоліки. Ілону Маску ця пропозиція теж була вигідна з точки зору реклами ефективності роботи системи Starlink в умовах реальних бойових дій. Таку рекламу неможливо зробити ніяким іншим способом. Система показала себе досить ефективною, і Маск вже отримав немалий прибуток. Щоби отримати ще більший прибуток, Маск запропонував Пентагону змінити правила гри..... Нічого особистого, лише гроші....
Фрілансер Валерій Зміївський
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше