Жінка, яка змінила світ: як Тамара Чікунова рятує життя людей від смертної кари

22 березня 2019
Iryna Kozak

«Яка ціна людського життя? Чому ми так вільно розпоряджаємося ним? Людське життя — безцінне, — міркує Тамара Чікунова. — Я не хочу виправдати злочини цих людей, але відбираючи право на життя, ми забираємо у них право на покаяння».

У світовій спільноті не припиняються дискусії на тему смертної кари. Це пережиток минулого чи ефективне покарання за правопорушення? Сьогодні 102 держави, серед яких й Україна, на законодавчому рівні повністю відмовилися від смертної кари, на відміну від північного сусіда — Білорусі.

Як визначають міжнародні та білоруські правозахисники, судові процеси тут проводяться в режимі підвищеної секретності, залишаючи багато запитань щодо самих умов утримання. Родичі засудженого не знають, коли саме відбудеться страта, а після виконання вироку забороняється видача тіл для поховання.

Тамара Чікунова, засновниця узбецької міжнародної правозахисної організації «Матері проти смертної кари і тортур», здійснює робочі поїздки до різних країн, щоб донести інформацію про жахи авторитарної системи Узбекистана і про беззаконня в правоохоронних органах.

Цієї суботи Тамара Чікунова була в Римі з робочим візитом. Юрист та економіст за освітою, почала боротися проти смертної кари після того, як 10 липня 2000 р. в Ташкентській в'язниці розстріляли її єдиного сина. Після восьми років боротьби за скасування смертної кари, її зусилля увінчалися успіхом — з 1 січня 2008 року в Узбекистані не було страчено жодного ув'язненого, а смертна кара була скасована!

Пані Тамара розповіла присутнім про історію створення організації «Матері проти смертної кари і тортур», життя свого сина та про те, що їй довелося пережити після його смерті.

«10 липня таємно стратили єдиного сина, відвернулися майже всі друзі і родичі. Спочатку мріяла про помсту, потім, знайшовши підтримку у митрополита Володимира, з Божою допомогою змогла пробачити. Продовжувала жити завдяки останньому листу сина, в якому він просив допомогти своєму товаришеві».

«Мила моя мамо! Благаю тебе, якщо до тебе потрапить цей лист, будь дуже обережною. Я прошу у тебе пробачення, якщо все-таки нам не судилось побачитись. Пам’ятай, що я невинний, я не проливав крові. Я тебе дуже люблю, ти єдина дорога мені людина. Будь ласка, пам’ятай про мене».

Цей лист передала мама хлопця, з яким Дмитро чекав смерті і який наказав йому: «Звернись до моєї мами, хоч вона не встигла врятувати мене, але допоможе тобі».

Принципова позиція Тамари Чікунової в боротьбі за скасування смертної кари отримала заслужену оцінку. За свою правозахисну діяльність вона стала лауреатом багатьох міжнародних премій: «La donna del anno» (Рим, 2004), «Mimoza di oro» (Катанья, 2005), Міжнародна премія за права людини (Нюрнберґ, 2005), в тому числі нагороджена французьким Орденом Почесного Легіону. Висувалася на Нобелівську премію миру як учасниця проекту «1000 жінок-миротворців світу». У вересні 2016 р. отримала нагоду зустрічі та благословення Папи Римського Франциска, одночасно була нагороджена пам'ятною медаллю Ватикана «Надзвичайний ювілей милосердя». Сьогодні активно співпрацює з Громадою святого Егідія.

Ми часто чуємо, що смертна кара дозволяє економити державні кошти на утриманні ув’язнених. Мовляв, чому платники податків, родичі і близькі жертви, повинні забезпечувати довічне утримання злочинця?! Та хіба, підтримуючи смертну кари, ми не уподібнюємося злочинцям, забираючи життя і не даючи людині розкаятись? Невже судова система бездоганна і не існує можливість судової помилки?

«Цінність життя не залежить від того, скільки у тебе грошей в гаманці, якої ти національності, яку роль займаєш в суспільстві. Життя — безцінний дар, який дається нам від народження. Мета кримінального покарання — щире покаяння. А про яке каяття може йти мова, коли людину вбивають ім'ям держави?» — звернула увагу Тамара Чікунова — жінка, яка не тільки врятувала сотні життів, але й змінила світ!

Зображення - pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше