Зберегти Безводівку

9 серпня 2017
Linda

Ви знаєте, що таке обсерваторія? Думаю, відповідь буде ствердною. Мені, наприклад, пощастило – я живу в Голосієві, недалеко від головної астрономічної обсерваторії України. На її території є музей, наукові співробітники проводять екскурсії, ну і головне – тут можна подивитися крізь телескоп на зоряне небо та спостерігати за рухом планет.
 


Нещодавно я познайомилася з цікавою людиною – краєзнавцем та агробіологом Олександром Кликавкою. Завдяки цьому знайомству відкрила для себе Безводівку – пригоризонтну обсерваторію. Якщо і вам цікаво дізнатись про цю археологічну пам’ятку, раджу подивитись фільми, зняті Олександром. А я можу поділитися своїми враженнями.

Ще з кінця XVIII століття Безводівка відома як хутір. Зараз в цьому селі Ічнянського району Чернігівської області ніхто не живе. Соромно зізнатись, але з містом Ічня у мене досі була тільки одна асоціація – згущене молоко, яке там виробляється. А неподалік, усього лише в одному кілометрі на північ від Безводівки, знаходиться унікальний археологічний комплекс. Учені довгий час не дуже приділяли йому увагу, вважаючи ці кургани похованнями ІІ-І тисячоліття до нашої ери. На плато на висоті 170 метрів над рівнем моря розташовані насипи – так звані майдани. Вони йдуть по колу діаметром близько 200 метрів – в народі такі споруди називають "роблені могили" або "роблениці".​
 

Отже, давайте перенесемося в ті далекі часи, коли не було велосипеду, телевізору та інтернету. Та що там казати – не було багато того, без чого ми зараз собі не уявляємо наш теперешній світ. Для чого ж прадавні люди створювали подібні кургани? Виявляється, все просто – вже тоді люди спостерігали за зірками та планетами. І робили це дуже і дуже професійно!

Раніше курганів у Безводівці було шість, це відображено на триверстовій мапі Шуберта 1861 року. Тут відмічені також й інші земляні насипи в радіусі кількох кілометрів від основних. Зараз залишилось чотири основних та ще один курган-супутник. Час, звісно, зробив свою справу, але й людство приклало руку до знищення цієї території. І це незважаючи на те, що вона має охоронний номер та є визнаною археологічною пам’яткою!

Уявіть собі на хвилинку, що в Києві на якійсь охоронній зоні почалося незаконне будівництво. Хоча про що це я…  таке ж постійно і зустрічається... Тому чи треба дивуватись, що у Безводівці поле, яке визнане пригоризонтною обсерваторію із системою ближніх та дальніх орієнтирів для астрономічних досліджень та яке охороняється державою, давно вже роздано на паї? І зараз тут, не соромлячись, росте кукурудза! А ще донедавна стояли таблички з інформацію про пам’ятку. Здогадайтеся, куди вони поділися?Принцип пригоризонтної обсерваторії у Безводівці такий самий як у Стоунхеджа та подібних обсерваторій. Проте безводівська, на відміну від інших, має набагато більші масштаби – на площі у 20 квадратних кілометрів розташовано майже 40 пагорбів! Скажу чесно – для білявок або ж таких гуманітаріїв як я (що майже одне й те саме), з першого разу зрозуміти всі оті математичні розрахунки та формули не так вже й просто. Але ж нема нічого неможливого, тим більше, що в цих цифрах криється багато корисної  інформації.

Насипи не просто розкидані на величезній території, а впорядковані математичними пропорціями. Таким чином пагорби утворюють неповторну геометрію Безводівки. Тож відстані складають між центром та:
 
  • дальнім західним орієнтиром - 830 метрів
  • південним і північним орієнтирами – 1660 метрів
  • південно-західним та північно-східним візирами – 3320 метрів.

Якщо ви не одразу зрозуміли, то математика тут така – кожен наступний відрізок більший за попередній рівно у два рази. Ну і ще трішки цифр – відстані між центром та дальніми візирами – це співвідношення 1,618 або так звана "золота пропорція" чи "гармонійний поділ". До речі, їх використовували древні єгиптяни у будівництві та середньовічні архітектори й художники (кому замало математичних розрахунків, читайте статті та дивіться фільми).

Так от, стоячи у центрі кола, утвореному насипами, пращури спостерігали за Місяцем, Сонцем, іншими світилами та фіксували на горизонті їхні точки сходу та заходу. Дні зимового й літнього сонцестояння, а також дні рівнодення для наших пращурів були надважливими, саме на них і випадали основні свята. Закономірності руху зірок допомагали древнім астрономам вираховувати сонячні та місячні затемнення.
 

Взагалі, у мене склалося враження, що проблемою захисту обсерваторії переймається тільки Олександр. Він пише статті, знімає відео, дає інтерв’ю, публікує свої роздуми у ЗМІ, створює петиції та роздає інформаційні листівки просто на столичних вулицях. А інша сторона (компанія "Росток-холдинг"), яка обробляє поле, плювати хотіла на закон. Хоча акціонери холдингу так гарно на своєму сайті пишуть про соціально-корпоративну відповідальність та охорону навколишнього середовища.

Зважаючи на те, що древня цивілізація, користуючись великими знаннями, створила такий комплекс, дуже дивно, що майже нікому нема до цього справи… І хоча не на всі питання ще знайдено відповіді, головне, яке стоїть перед нами – це зберегти пригоризонтну обсерваторію Безводівку та донести цінну інформацію про неї до громадськості! 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

24 українські емігранти, які прославили Україну на весь світ
Нашого цвіту — по всьому світу. Тисячі українців були змушені шукати кращої долі за кордоном. Але навіть у чужих країнах вони пам'ятали про своє походження та змогли вразити світ своїм талантом.
Читати більше
​Прикарпатські педагоги взяли участь в міжнародних заходах з інклюзивної освіти
У Хмельницькому, Львові, Івано-Франківську та Києві відбувалися регіональні тренінги в рамках проєкту міжнародної співпраці «Без кордонів: розвиток та підтримка інклюзивної освітньої спільноти». Деталі — далі в статті.
Читати більше