Завиванці з маком
 

5 січня 2019
Roksolana Zharkova

Моя баба завжди чекала Різдва. Тихих вечорів. Коли густі зорі ловлять дим з комина її хати. Коли з Господніх подушок щедро сиплються дрібні пір’їни. «Видиш, то Матка Боже підбиває Му подушку альбо перину!» – баба сміється, виминаючи в руках жовте золото тіста. І так всі знають, що Син Божий народився на сіні. Які ж там подушки, ба?!

Баба місить тісто під Отченаш. Майже побуквенно проказуючи «Ти, що єси на нєбесах». А мені чомусь кожного разу вчувається «їси», і я одразу ж уявляю, як там, нагорі, маленький Бог теж смакуватиме бабиними маківниками. Їстиме їх так, як ми всі тут, розсипаючи крихти по столі (бо то діти,  як каже баба, – «нігди не можут вуни їсти і не кришити»)…

Баба ділить всеньке тісто на три кусні. «Вийдут три завиванці», – каже. Вона рідко називає їх маківниками: «бо то і так увидут, шо вуни з маком. Жадне повидло чи якась та ваша чикуляда не зрівнаютсі з тотим дрібоньким маком…».

На розкатані рівненькі пелюшки тіста баба розкладає гірки маку. А потім акуратно загортає, ніби замотує, завиває немовля. З якоюсь старечою повільністю, чи навіть обережністю погладжує краї пальцями. З тремтливою ніжністю вмочує саморобний помазок з когутячого пера в збиті жовтки й  розмальовує це тісто кольором миру і спокою.

«Важне, жеби було багато маку в нім...», – приказує баба.

«Ми випікали тоті завиванці навит в дуже тєжкі чиси. Тогди маку давалосі меньше…Чи знаєш, шо то значи в тім завиванцю мак? То весь наш рід… то жеби памнітати всіх тих людий, які тутка, з нами жиют, і тих, які далеко вид нас типер… які пуїхали по світах… які вже ни жиют і вже вуни в Царстві Нибеснім…»

Слухаю бабу і уявляю собі, як мак цвіте. Червоно. Стигло.

І той молочний сік, дуже гіркий на смак.

І дзвінку макову голову, що здатна видавати звуки від сильного вітру або в руках дитини.

Чую бабин голос. А баби вже нема.

Є Різдво, яке скоро прийде. А баба – ніколи.

Є різні часи: коли того маку більше, а коли десь він губиться поміж тіста.

Є багато різних рецептів у тому мудрому інтернеті: пампушки з маком, рулети макові, пляцки з маком і різні торти.

Але звідки йому знати, тому інтернетові, як мені досі пахне щойно спеченими бабиними завиванцями?!  

Роксолана Жаркова, 2019    

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Жовтий, сірий або все-таки білий: виберіть відтінок вашої зубної емалі
Білосніжна посмішка не в усі часи і не у всіх народів була в пошані. Щоб підкреслити свій статус і благородне походження, стародавні римляни носили золоті коронки, а японки чорнили зуби спеціальним лаком.
Читати більше