Читати більше
Засновниця першої жіночої гімназії у Російській імперії - Віра Ващенко-Захарченко
Уявіть ситуацію: тобі 18 років і ти ще й жінка :) , живеш у ХІХ ст., ще й у Російській імперії, проте не боїшся покинути батьківський-поміщицький дім; боротись за свою фінансову незалежність; пробувати й таки заснувати першу приватну жіночу гімназію в імперії. Це гідне захвату!!! Такою захоплюючою була Віра Миколаївна Ващенко-Захарченко.
Народилась вона 1840 року у Тверській губернії, в родині поміщиків. Успішно закінчила Катерининський інститут шляхетних дівчат у Петербурзі, де, крім іншого, досконало оволоділа французькою і німецькою мовами.
У 18 років Віра Миколаївна покинула батьківський дім і почала викладати французьку мову у жіночій гімназії Вишнього Волочка. Уже через два роки, прагнучи більшого розвитку, вона поїхала до Києва, де почала працювати в Київському інституті шляхетних дівиць.
"лише гроші, зароблені власною працею, можна вважати своїми. Про ці гроші можна нікому не звітуватися, а це є великою насолодою"
В інституті Віра Миколаївна була класною дамою. Варто зазначити, що на один клас були дві класні дами, які жили в інституті й по черзі цілодобово сиділи з вихованками. Вихованиці Віри Миколаївни називали її найдобрішою класною дамою, якої не боялись, а любили.
Михайло Ващенко-Захарченко
Новий етап в житті цієї жінки розпочався на початку 70-х рр. ХІХ ст., коли вона, тридцятирічна, не побоялась стати матір’ю чотирьох дітей вдівця Михайла Ващенка-Захарченка, математика, професора Київського університету св. Володимира. Згодом вона народила ще двох діток.
Статус багатодітної матері не зупинив Віру Миколаївну. Вона хотіла діяти, створити щось потрібне, використавши набутий досвід. Саме так виникла ідея створення першого приватного навчального закладу для дівчат. По-перше, на такі заклади був попит (не зважаючи на наявність у Києві чотирьох закладів середньої жіночої освіти). По-друге, наявні заклади такого типу не завжди відповідали суспільним вимогам до тогочасного жіноцтва (засновані тоді ж Вищі жіночі курси у Києві вимагали кращої підготовки своїх абітурієнток, ніж її надавали наявні державні заклади). По-третє, Віра Миколаївна мала величезну підтримку і віру в неї з боку чоловіка. Власне зв’язки останнього й допомогли у заснуванні саме приватної жіночої гімназії (на той час жіночим школам в Російській імперії не надавали статус гімназій) з пансіонатом при ній.
Від: proza.ru
Гімназія містилась у приміщенні колишньої Київської чоловічої прогімназії. Викладачами тут були професори Київського університету та духовної семінарії. Було значно змінено навчальну програму: зокрема, введено викладання англійської мови, анатомії та фізіології людини. Величезну увагу й кошти приділялось наочним матеріалам.
2 серпня 1895 року Віра Миколаївна Ващенко-Захарченко померла. Не зважаючи на початкові скрути, її справа продовжила існування. Не в останню чергу завдяки міцній організаторській і педагогічній основі, закладеній її засновницею.
Джерело:
Антонець Н.Б. Історія навчально-виховних закладів м. Києва: перша Київська приватна жіноча гімназія О. Дучинської
Від: dij.com.ua/wecan/zasnovnitsya-pershoyi-zhinochoyi-gimnaziyi-v-rosiyskiy-imperiyi-vira-vashhenko-zaharchenko
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше