Юрій Довгорукий

23 березня 2018
Ганна Черкаська

24 березня 1155 р. здійснилася ідея-фікс Юрія Довгорукого: він знову (втретє) захопив Київ і вступив на престол, тепер уже довічно.
 

wikipedia.org
 

Юрій I Володимирович Довгорукий (*1090 — †15 травня 1157) — князь Ростово-Суздальський і Великий князь Київський. Син (сьома дитина з десяти) Володимира ІІ Всеволодовича Мономаха та англійської принцеси Гіти-Єлизавети, родоначальник лінії володимиро-суздальських князів; онук князя Ярослава Мудрого.

Ю. Долгорукий був двічі одружений, мав 13 дітей. 12 січня 1108 року одружився з дочкою половецького хана Аепи Осеневича, серед їхніх дітей був Андрій Боголюбський та Ольга, дружина князя Ярослава Осьмомисла. Його онука – Єфросинія, знаменита Ярославна з "Слова про Ігорів похід".

Друга дружина разом із дітьми втекла до Візантії.

За постійне посягання на чужі землі Юрію дали прізвисько Долгорукий (руки-загребуки). Він охоче залучав половецькі орди для боротьби зі своїми родичами – князями.

Після смерті батька отримав у спадок Ростово-Суздальське князівство, Юрій Довгорукий започаткував князювання Рюриковичів на землях "Моксель", очоливши Суздальське князівство.

У IX–XII ст. край від Тули, Рязані й теперішньої Московської області населяли меря, весь, мокша, чудь, мордва, марі – народ "моксель". Ці племена стали згодом основою народу, який прозвав себе "великоросами".


У 1147 р. Юрій Довгорукий писав чернігово-сіверському князю Святославу Ольговичу: "Прииде ко мне, брате, в Москов!". Це було першою згадкою в Іпатіївському літописі Москви. "Брехнею є те, що Москва заснована Юрієм Довгоруким у 1147 р. Це міф, який не має доказового підтвердження. Москва як поселення була заснована 1272 року. Цього ж року був проведений третій перепис населення Золотої Орди. При першому переписі (1237–1238 pp.) і другому (1254–1259 pp.) поселення – Москва не згадується" – Я. Дашкевич.

У 1149-му Юрій Довгорукий розбив війська Ізяслава Київського й вперше заволодів Києвом, але через 2 роки змушений був повернутися в Суздаль.

У 1155 знову зайняв Київ, намагаючись закріпитися на півдні.

10 травня 1157 р. на бенкеті в київського боярина Осмянника Петрила Юрій був отруєний; вночі йому стало зле, а через 5 днів (15.05) він помер.
 

uahistory.com
 

Князь був товстим, великим, білотілим, мав талант солодко їсти, безмірно пити і жінок мітити. За владолюбство, жорстокість, жадібність та заздрісність кияни ніяк не шанували князя. Навіть тіло Юрія Довгорукого не дозволили поховати поряд із тілом його батька Володимира Мономаха. Поховано Юрія у храмі Спаса на Берестові на території сучасної Києво-Печерської Лаври.
 

uahistory.com
 

У Луценка є такі слова:

У Києві на кручах спочива
Засновник твій, Москва –
Князь Юрій Довгорукий.


У день похорон (16 травня) літописець писав: киянами були розграбовані двори Юрія та його сина Василька. Після смерті князя кияни-повстанці ліквідували встановлену ним владу, "суздальців — бояр і дружину — побивали по містах і селах" (М. Грушевський).

За Юрія Довгорукого вперше виявилося суперництво двох народів, між Києвом та Суздальщиною почалася боротьба, яка набрала гострих форм у часи правління його сина Андрія I Боголюбського.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше