ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ ВИШНЯ

Побачила на базарі, як здають вишню заготовачам… Уперше побачила. Чомусь мене це засмутило... :( 
ВИШНЯ для українців – дерево особливе. Її пов’язують із давньоукраїнським Богом. Пригадуєте, у Велес-Книзі: «Не мали ми Богів, окрім Вишень і Сварга, а вони суть множества, бо Бог є один і множествен. І хай не розділяє ніхто того множества і не каже, що мали Богів многих»...
Мабуть, тому древні українці (трипільці, укри, орії...) на новоліття ставили в оселі вишню, яка пророчила долю на прийдешній рік. У дитинстві я теж ставила гілочку вишні на новоріччя...

Отож бачила, що приймають вишню (ягоди) аж по... 4 гривні за кілограм. :( Може, комусь і вигідно здавати. А хтось не має її, то можна й здати. І люди несуть відрами… Благо, вродила цього року, попри палюче сонце, під яким саме достигала. І стільки її є в селі! Й чомусь ніхто не обриває… Так, треба цукру, а він дорогий!!!

Подумалось: це ж яка корисна ягода! Наші предки не давали їй пропасти. Чого тільки не робили! І вареники з вишнею, й пиріжки, і ягодяники (млинці), й кисіль. А ще – компот зі свіжих ягідок, узвар – із сушених вишень. А ще – вишняк (міцніший напій). А ми, сучасні, ще й закрити вміємо (консервуємо і маринуємо) на зиму у вигляді компоту, варимо її в цукрові, себто робимо варення. І домашнє, саморобне, морозиво з вишнею, і вишню в шоколаді... 
Ну так, до вишні треба багато цукру, скажете ви. А він же, теперішній, і шкідливий, і дорогий (у нас – по 14 гривень (у крамниці), на базарі – по 13)...

Ми купуємо всілякі чужоземні ківі-шміві. А нема кращого, як плоди із РІДНОЇ землі! Може, комусь згодяться приписи деяких страв-смаколиків і напоїв, які я тут напригадувала… Те, що готую в ці дні. Тож ділюся! :) 


ВАРЕНИКИ з ВИШНЕЮ
Припис: 3 – 4 склянки борошна, склянка води, яйце, дрібка соли, дрібка соди, вишні, цукор. 
Тісто розкачати не дуже тонко, щоб не рвалося, коли наповните ягідьми. Вишні покласти на середину, посипати цукром. Вкладати в окріп, коли вода почне кипіти. Тричі закиплять – і готові вареники обережно вийняти з окропу, щоб не розірвати. Вареники подати до столу, пересипавши цукром, або поклавши сметану з цукром, або із солодким соком.


А із замороженою вишнею можна готувати такі вареники навіть узимку!

А ЯГОДЯНИКИ ви смажите? Так, із вишнею. Можна додати й черешню: солодші будуть. Готуємо?! 
Тісто (борошно, сіль, яйце, сода) замісити на кислякові («кефірові») або на сироватці (має бути як сметана: густеньке і солодке), наприкінці вимішування додати ягоди. Пекти на пательні, поливаючи олією. Ну а їсти – на смак: можна й так, а можна й зі сметаною, зі свіжим молоком чи кисляком. Дууууже люблю ягодЯнички! :)

ВИШНЯ НА ЗИМУ: КОМПОТ
Вишня у власному сокові. Промити вишню, видалити кісточки, розкласти у чисті слоїки (брати однакові: 0,5 літра або 0,7 л). Час від часу струшувати, аби слоїки наповнилися щільніше. В кожен всипати по 1 стол. ложці цукру. Поставити слоїки в каструлю з холодною водою (вода повинна на 2/3 закрити слоїки), довести воду до кипіння і стерилізувати хвилин 7 – 8. Одразу закатати.

ЗАМОРОЖЕНА вишня. З чистих ягід видалити кісточки, розкласти вишню по пакетах і покласти в морозильну камеру холодильника. Зробити пакети різними за вагою, щоб можна було використовувати за один раз. 
Поки є можливість, готуймо зі свіжими ягідьми. Ну а взимку для будь-якої страви з вишнею можна використовувати заморожену або законсервовану чи й сушену вишню.

Літні ягідні десерти – це ж найкращий вибір для спекотної пори, коли так хочеться чогось легкого, свіжого. Приготування їх у домашніх умовах подарує море позитивні емоції, адже ніякі готові, магазинні, солодощі не можуть зрівнятися з домашньою випічкою, яка наповнить оселю чудовим запахом. Та ще й усе це зроблено з натуральних і майже безкоштовних продуктів. Удома ми можемо з любов’ю і турботою приготувати для своєї родини по-справжньому корисні десерти. 
Напр., ВІТАМІННИЙ ЯГІДНИЙ САЛАТ
Миємо вишні та инші ягоди, які разом з нею достигли: черешні, аґрус, порічки, смородину, абрикос, полуницю… Додасть смаку й ківі, банан або/та апельсин… Нарізаємо кубиками, поливаємо трохи підсолодженою сметаною, перемішуємо – і смакуємо!

А для святкових посиденьок у родинному колі можна зробити не міцний 
ЛІКЕР «ВИШНЕВИЙ» Смачнющиииий!.. ). А припис такий: 
60 бубок вишні і 120 її листочків варити у півтора літра води 15 хв.. Схолоне (самостійно) – додати 6 склянок цукру, варити ще 15 хв.. Схолоне – процідити і додати у сироп 0,5 л горілки. Розлити у скляний посуд. Таким лікером я ще й змочую коржі на соложеник («торт»).

А найдешевше використання вишні – це СУШІННЯ. Так робили наші предки, і не лише з вишнею: на дечка (чи на твердий папір) – і на сонце.
Насушіть (саме спека!) – і взимку матимете чудовий напій: узвар. І ягідки з’їдяться! Смачного! 
А що ви робите з вишні?

(Любов СЕРДУНИЧ. Світлини - з інтернету)

[adSlot8]

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Настільні ігри на двох від Kubix: як вибрати розвагу
Замість того, аби переглядати серіали та фільми на повторі, гортати соціальні мережі або вигадувати дещо інше, можна звернутись до перевіреного та завжди актуального рішення – настільних ігор, розрахованих на двох осіб.
Читати більше