Яку дитячу хворобу названо "епідемією ХХІ"?

6 квітня 2015
Versal
Вони, ми і те, що між нами. Це особливий світ особливих дітей. Розфарбований своєрідними барвами, пазл якого не складається в єдину, звичну нам картину. Маленькі холодні принци та принцеси, зачакловані Сніговою королевою, які живуть за зачиненими дверима своєї душі. Їхнє сонце — у долонях світу, адже якщо він пізнає їхній стан — значить переможе його. Їхня надія — у молитві матері, для якої важливо відчувати і вірити. Їхня перемога — в ідеї волі, що сильніша за атомну зброю…

Аутистів побачили: про тих, кого не помічали раніше, почали говорити. Крижані зливи відчуження змінилися сліпим дощем, адже цифри статистики свідчать про очевидне: 1 із 68 новонароджених має розлади аутичного спектру, два роки тому — 1 з 88 (дані центру контролю і профілактики захворювань США (CDC). В Україні офіційної статистики немає, хоча загальну картину вона б не змінила, адже аутизм, який не знає расових, національних і соціальних меж, визнано епідемією ХХІ ст. І, що цікаво, у хлопчиків цей особливий розлад розвитку зустрічається в 4 рази частіше, ніж у дівчаток.
 

Що таке аутизм?

Аутизм — порушення психічного розвитку, що створює стіну між поняттям соціальної норми і тим, що відбувається всередині конкретної людини. У аутистів сприйняття певних сигналів мозку — не стандартне: одні можуть сприйматися дуже гостро, інші — не помічатися взагалі. Вони, як інопланетяни, які не знають правил гри і сприймають емоції світу по-своєму.

Чому так багато діток народжуються ув'язненими у своїй душі?


Однозначної відповіді на це питання не дає ніхто. Як і на інше: чи виліковний аутизм? Генетичні вади, вагітність, що протікає з певними порушеннями, складні пологи, погіршення природних умов середовища, імунологічні недуги чи захворювання кишківника (до речі, у зв'язку з цим деякі спеціалісти рекомендують таким діткам безглютенову дієту) — причини аутизму шукають у всьому. Прибічники ідеї нової генерації людей приписують її саме дітям-аутистам, називаючи фантастичну версію про нове покоління — носіїв 5-ї групи крові.

Збільшення кількості випадків аутизму також пояснюють кращою діагностикою. Те, що колись помічали у більш дорослому віці, сьогодні можна діагностувати у діток 2-3 років, а в деяких випадках — навіть у немовлят до року.

Що має насторожити?


У світі немає двох однакових аутистів, тому скласти єдиний портрет особливої дитини неможливо. Зате можна звернути увагу на специфічні симптоми, що проявляються лише після народження малюка, переважно у віці 1,5-3 років. Цей період вважається ідеальним для корегування світосприйняття дитини, адже після 4-5 років це зробити значно важче, а після 6 — майже неможливо.

3 основні ознаки:

  • Порушення мови (відсутність мови або її дуже ранній прояв — дитина починає говорити раніше, ніж ходити).
  • Стереотипна поведінка. Ігри з іграшками не за призначенням (спостерігає, як крутяться колеса в машинці, але не катає її, розставляє іграшки за кольором, розміром, за певними ознаками тощо).
  • Порушення комунікації.
     

Найвідоміший аутист світу


Ньютон, Леонардо да Вінчі, Ейнштейн, Моцарт, Кафка, Стівен Спілберг, Білл Гейтс — ці відомі світу особистості викликають захоплення, але чи багато хто знає, що їм теж діагностували аутичні порушення? За неофіційними даними, у компанії Білла Гейтса — від 5 до 20% "особливих працівників".

"Синдром ученого", або "савант-синдром", — одна з рідкісних форм аутизму (1 на 80 млн, тобто десь 50 людей у світі). Збоку вони можуть здаватися неповноцінними, але насправді в їхній голові відбуваються шалені процеси: саванти здатні запам'ятати неймовірну кількість фактів, чисел, номерів, карт, списків тощо.

Кім Пік, відомий за однойменним фільмом "Людина дощу", став найпопулярнішим аутистом світу. Геніальний у понад 15-ти предметах. У 9 місяців маленькому американському хлопчику, який народився з грижею мозку і збільшеною головою, винесли вердикт: "розумово відсталий". При подальших обстеженнях виявили, що півкулі його мозку не поділені, а формують єдину зону сканування інформації. У 16 місяців Пік запам'ятовував усі прочитані йому книги, а коли хлопцю виповнилося 3, батьки зрозуміли: їхній син уміє читати. Зараз товсту книгу мегасавант осилює за 25 хвилин, читаючи одночасно дві сторінки (одну лівим, іншу — правим оком). При цьому з великими зусиллями одягається сам і забуває, як чистити зуби.

Українське питання


У світі аутизм — поняття не нове: у США вже років 30 аутисти — повноцінні члени суспільства, на жаль, в Україні їх почали помічати зовсім недавно. До 2012 року існувало лише поняття дитячий аутизм, а особам після 18 ставили діагноз "шизофренія".

Хвала, кілька років тому про аутистів заговорили на найвищому державному рівні, навіть виділили кошти… на ліки від аутизму. Та чи великий відсоток користі від медикаментів? Батьки, звісно, радіють і цьому, але усвідомлюють: їхнім особливим діткам допоможуть люди, які знають, як і про що з ними говорити, чого і коли навчити.

В Європі лікування аутистів вважають інвестицією, що окупається. Адже дешевше скорегувати проблему в дитинстві, ніж оплачувати допомогу з інвалідності усе життя. Шкода, що в Україні вкладати кошти в людей досі не прийнято…

Продовження статті читайте тут

Читайте також: 10 фактів про аутизм, про які ми не знали ще рік тому
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Сучасні українські фільми: добірка 2023 року
Український кінематограф попри всі труднощі продовжує розвиватися. Розважає, смішить і змушує задуматися. Про такі картини сьогодні піде мова. Зібрали для вас 5 фільмів 2023 року, котрі радимо до перегляду.
Читати більше
Жіночі джинси для будь-якого типу фігури: як обрати ідеальний крій
Для більшості жінок джинси — це базовий елемент гардероба, з яким за умови вибору правильного крою, можна створити десятки образів. Однак некоректний вибір розміру, посадки чи фасону здатний спотворити навіть ідеальну фігуру.
Читати більше