Як запобігти емоційному вигорянню

10 лютого 2020
Олена Українка

Ви почали гірше працювати і нічого не встигаєте, хоча, як і раніше, викладається на всі сто? У вас постійно поганий настрій? Ви прокидаєтеся втомленим? Схоже, накопичений стрес привів вас до емоційного вигоряння. Розповідаємо, як його перемогти.

Ні одна людина, що працює, не застрахована від емоційного вигоряння  стану постійної втоми, що виникає на тлі думки про безглуздість власної роботи, яка вимагає занадто багато сил і часу і не приносить морального, а іноді й матеріального задоволення. Тревіс Бредбері, співавтор книги «Емоційний інтелект 2.0», пропонує сім способів боротьби з ним.

Але перш ніж займатися лікуванням вигоряння, розглянемо попереджувальні сигнали, які говорять про те, що час вжити заходів.

 У вас погіршилися відносини з близькими і колегами.

 З'явилися проблеми зі здоров'ям (болі в спині, шиї, часті застуди, болі в серці, мігрень).

— Когнітивні проблеми (погіршується пам'ять, ви слухаєте і не чуєте, читаєте і не розумієте).

 Ви постійно берете роботу додому.

 Ви відчуваєте себе втомленим навіть після восьмигодинного сну.

 Ви у всьому шукаєте погане, хоча раніше були позитивною людиною.

 Ви не отримуєте задоволення від улюблених раніше занять.

 Ви втратили мотивацію  тепер працюєте тільки зі страху звільнення або невдоволення начальника.

 Ви стаєте менш продуктивним.

 Ви не дбаєте про себе.

Якщо виявили в себе будь-які симптоми вигоряння, не варто панікувати. Просто прийшов час подбати про себе.

1. Відключйтеся

Доступність в режимі 24/7 позбавляє можливості перезарядитися і змінити фокус. Ми спілкуємося з близькими і відповідаємо на робочі дзвінки, готуємо вечерю і обдумуємо завтрашнє нараду. Навіть якщо ви не можете вимкнути телефон на весь вечір і на вихідні, постарайтеся виділити певний час на відповіді на електронну та голосову пошту.

2. Прислухатися до свого тіла

Багато хто думає, що головний біль буває тільки від зневоднення, живіт болить через несвіжу їжу, а шия  через погану подушки. Однак часто біль  сигнал про стрес або занепокоєння. Для збереження фізичного та психічного здоров'я важливо навчитися розпізнавати мову свого тіла.

3. Плануйте не тільки РОБОТУ, А Й ВІДПОЧИНОК

Планування робить життя більш стабільним і передбачуваним. Крім того, у вас з'явиться стимул закінчити справи і відпочити. Спробуйте внести у своє щоденне розклад читання (наприклад, з 19:00 до 19:30). Дотримуйтесь цього розпорядку кілька днів, і ви відчуєте, наскільки спокійнішими стали ваші вечора.

 

4. НЕ ПИЙТЕ снодійного

Седативні препарати й алкоголь дають короткочасний ефект, руйнуючи природний процес сну. Фази сну під впливом ліків порушуються, тому люди бачать дивні сни і прокидаються абсолютно не відпочилими. Такий сон тільки сприяє вигорянню, тоді як здоровий сон, навпаки, перешкоджає стресу.

5. СТАНЬТЕ більш організованим

Вважають, що стрес виникає на тлі надмірного навантаження. Це лише частково правда. Багато людей просто не можуть правильно організувати робочі справи і стати більш ефективними. Нерідко буває так, що в одному офісі на однакових позиціях працюють дві людини, одна з яких постійно затримується і бере роботу додому, а інша встигає все в робочий час. Мудрий начальник стимулюватиме першого працювати ефективніше, а недалекоглядний бос буде заохочувати прокрастинатора.

6. РОБІТЬ РЕГУЛЯРНІ ПЕРЕРВИ ПІД ЧАС РОБОЧОГО ДНЯ

Здорова доросла людина може безперервно ефективно працювати годину-півтора. Потім їй потрібно відпочити близько п'ятнадцяти хвилин. Якщо ви не робите перерву, коли втомлюєтеся, найімовірніше, ви працюєте не продуктивно. Спробуйте працювати і відпочивати за розкладом і відразу побачите кращий результат.

7. ЗВЕРТАЙТЕСЯ ЗА ПІДТРИМКОЮ До БЛИЗЬКИМ

Спілкування з близькими  ліки від вигоряння. Іноді потрібно просто відключитися від справ і провести час із сім'єю або друзями, щоб відчути приплив енергії і бажання працювати.

Якщо жоден із запропонованих способів не працює, можливо, варто задуматися про зміну роботи.

Здійснено переклад

Зображення — pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше