Як впоратися з неприємними колегами - скиглії, брехуни, агресори?

7 липня 2015
Andrey Zlotnikov
Мені довелося брати участь у баталіях по обидві сторони барикад. Можу з легкістю пригадати десяток випадків, коли я проявляв до колег нетерпимість, агресію, скиглив. Тому почну свої рекомендації з того, як справлятися із самим собою.
 

www.holiday.by

1. Ідеалізація

На етапі адаптації до нового місця роботи у нас виникає відчуття тривоги і романтичної закоханості. Це щось на кшталт людської закоханості, коли недоліків ми не помічаємо, а підносимо свою кохану на п'єдестал. І раптом колеги починають до вас агресивно ставитися. Ви думаєте що це пов'язано з вами, а причини можуть бути й інші. Наприклад: ваша зарплата вища, ніж у колег тому, що ви краще продали себе і в компанії зарплати призначаються хаотично. Останній прийшов - більше отримав. Ви зайняли місце улюбленця колективу і мимоволі все, що ви робите, потрапляє під мікроскоп. Керівник схильний створювати особливі умови для новачків - надмірно і незаслужено хвалити в колективі.
 
Є такий міф, що всі повинні добре ставиться один до одного. Це щось таке, що здається само собою зрозумілим. Але в цьому міфі є два вузьких місця "повинні" і "добре". З якого дива до вас повинні добре ставитися? Ви не кум, сват, брат. І що означає "добре"? Не лаяти, не вимагати!?
 
Потрібно досить чітко усвідомити, що потрапляючи в новий колектив, ми включаємось в конкурентну боротьбу. За ресурси - гроші, увагу, туалетний папір, кисень. І якщо ви не забираєте гроші у колеги, то точно частину кисню поглинаєте. Це вже на підсвідомому рівні може провокувати агресивну поведінку. А битва за включення і виключення кондиціонера. Ось вам ворог на рівному місці. Вам жарко, а йому холодно. І потрібно домовлятися.

2. Віктимна поведінка

Я далекий від думки, що той, хто читає ці рядки, - ангел. Вони на небі, а люди на землі. Тому історію про те, що "мене всі ображають, я бідний і нещасний", мені можна не розповідати. Це один бік медалі. Інший бік: я впевнений у тому, що ви зробили щось, щоби ближній підійшов і вирішив штовхнути вас в колінну чашечку, а потім робив це постійно з наростаючим задоволенням. Ви ж не вівця, а агресор не вовк. Кожен з вас - людина, навчена захищати свої особисті кордони і простір.
 
Наприклад, заходить хтось до вас, бере особистий блокнот і починає гортати. У вас відпала щелепа, погляд висловлює здивування, але сил висловити свої почуття не вистачає. Чи то мама в дитинстві казала, що сваритися погано і все має бути спільне, чи то він великий і сильний, а ви - маленька і слабка. У цій, на перший погляд, безневинній сцені, багато насильства. Агресор знайшов жертву і запустив першу пробну кулю. Далі ситуація може розкручуватися по спіралі з більшою амплітудою.
 
Скиглій, всупереч розповсюдженій думці, зовсім не жертва. Це ще той маніпулятор і агресор. Під виглядом ображеної чесноти і з праведним гнівом на устах сяде навпроти вас і почне розповідати про те, який світ несправедливий до нього, до вас, які навколо козли і дурепи. А ви - людина особлива, все розумієте. Я зустрічав людей, які за допомогою такої маніпуляції з легкістю виживали людей з колективу.
 
Я веду до того, що важливо допускати всередині себе таку можливість, що агресивна поведінка, обман та інші неприємності спровокували і ви в тому числі. Особливо якщо ця ситуація не одноразова, а повторюється постійно.
 
Пам'ятайте, що агресор в першу чергу боягуз. Він боїться, що його образять, тому нападає перший. Всередині це крихка і нещасна людина. Просто пам'ятайте це. Його основний мотив - безпека. Йому, бідоласі, дуже і дуже страшно.

3. Психопати серед нас

Якщо ви подивитеся Міжнародну класифікацію хвороб, з 10-го перегляду побачите, скільки хворих з психічної точки зору людей серед нас. Три-п'ять на сотню. Часто люди з психопатією займають керівні посади та є власниками бізнесів. Це вони в 90-ті змогли "віджати" все, що погано лежить.
 
Психопатія - психопатологічний синдром, що проявляється у вигляді констеляції таких рис, як безсердечність щодо оточуючих, знижена здатність до співпереживання, нездатність до щирого каяття в заподіянні шкоди іншим людям, брехливість, егоцентричність і поверхневість емоційних реакцій.
 
Якщо доля вас звела з хворою людиною, сердитися і хвилюватися з цього приводу марно. Це як прояви погоди - дощ, вітер, сніг. Можуть не подобатися, але приймаються нами як належне.
 
Психопати - відмінні маніпулятори. Хрестоматійний приклад - Міледі з Трьох мушкетерів. Подивіться, як вміло вона крутила всім своїм оточенням. Вищими за рангом і нижчими. Щоби перемогти, знадобилася допомога чотирьох чоловіків.
 
Оцініть свої сили. Чи готові ви на боротьбу з хворобливими проявами іншої людини. Прислухайтеся до інтуїції. Якщо ні - йдіть. Дешевше буде.

4. Техніки протистояння маніпуляціям

Беріть ініціативу в свої руки. Встановлюйте кордони. Ви маєте повне право сказати іншій людині те, що думаєте.
 
Промовляйте факти, які ви спостерігаєте: "Ви говорите дуже голосно, в підвищеному тоні. Ви сердиті? Давайте поговоримо спокійно".
 
Вихід із ситуації: "Я зараз зайнятий".
 
Обговорювання почуттів: "Мені неприємно те, що ти говориш. Я не хочу спілкуватися з тобою в такій манері".
 
Вам має бути зрозуміло, що має на увазі співрозмовник. Прояснюйте всі нечіткості та вузькі місця.
 
Введення регламенту: "У мене є дві хвилини, після чого мені потрібно піти".
 
Формула припинення маніпуляції соціального психолога Філіпа Зімбардо, яку варто проговорити спочатку самому собі для усвідомлення, а потім сказати іншому: "Я можу продовжувати жити без твоєї любові, дружби, прихильності, поганого ставлення, навіть якщо така дія може зробити мені боляче - поки ти не припиниш робити X і не почнеш робити Y".
 
Радянський філософ Мераб Костянтинович Мамардашвілі вивів прекрасну формулу, що таке свобода. Свобода - це коли свобода одного впирається в свободу іншого і має цю останню своєю умовою.
 
Так от, якщо в роті після спілкування з'являється неприємний присмак, це була маніпуляція. Свобода, це насамперед свобода вибору. У більшості ситуацій вона присутня в нашому житті, але щоб нею скористатися, потрібно навчитися відокремлювати реальність від ілюзій.

(via)

Якщо ця стаття була для вас корисною, радимо вам також почитати:
Заборонені прийоми маніпуляції людьми
YES! @COMPLETELY ​SATISFIED
19 технік психологічного захисту від маніпуляцій

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше