Як впоратися з неприємними колегами - скиглії, брехуни, агресори?

7 липня 2015
Andrey Zlotnikov
Мені довелося брати участь у баталіях по обидві сторони барикад. Можу з легкістю пригадати десяток випадків, коли я проявляв до колег нетерпимість, агресію, скиглив. Тому почну свої рекомендації з того, як справлятися із самим собою.
 

www.holiday.by

1. Ідеалізація

На етапі адаптації до нового місця роботи у нас виникає відчуття тривоги і романтичної закоханості. Це щось на кшталт людської закоханості, коли недоліків ми не помічаємо, а підносимо свою кохану на п'єдестал. І раптом колеги починають до вас агресивно ставитися. Ви думаєте що це пов'язано з вами, а причини можуть бути й інші. Наприклад: ваша зарплата вища, ніж у колег тому, що ви краще продали себе і в компанії зарплати призначаються хаотично. Останній прийшов - більше отримав. Ви зайняли місце улюбленця колективу і мимоволі все, що ви робите, потрапляє під мікроскоп. Керівник схильний створювати особливі умови для новачків - надмірно і незаслужено хвалити в колективі.
 
Є такий міф, що всі повинні добре ставиться один до одного. Це щось таке, що здається само собою зрозумілим. Але в цьому міфі є два вузьких місця "повинні" і "добре". З якого дива до вас повинні добре ставитися? Ви не кум, сват, брат. І що означає "добре"? Не лаяти, не вимагати!?
 
Потрібно досить чітко усвідомити, що потрапляючи в новий колектив, ми включаємось в конкурентну боротьбу. За ресурси - гроші, увагу, туалетний папір, кисень. І якщо ви не забираєте гроші у колеги, то точно частину кисню поглинаєте. Це вже на підсвідомому рівні може провокувати агресивну поведінку. А битва за включення і виключення кондиціонера. Ось вам ворог на рівному місці. Вам жарко, а йому холодно. І потрібно домовлятися.

2. Віктимна поведінка

Я далекий від думки, що той, хто читає ці рядки, - ангел. Вони на небі, а люди на землі. Тому історію про те, що "мене всі ображають, я бідний і нещасний", мені можна не розповідати. Це один бік медалі. Інший бік: я впевнений у тому, що ви зробили щось, щоби ближній підійшов і вирішив штовхнути вас в колінну чашечку, а потім робив це постійно з наростаючим задоволенням. Ви ж не вівця, а агресор не вовк. Кожен з вас - людина, навчена захищати свої особисті кордони і простір.
 
Наприклад, заходить хтось до вас, бере особистий блокнот і починає гортати. У вас відпала щелепа, погляд висловлює здивування, але сил висловити свої почуття не вистачає. Чи то мама в дитинстві казала, що сваритися погано і все має бути спільне, чи то він великий і сильний, а ви - маленька і слабка. У цій, на перший погляд, безневинній сцені, багато насильства. Агресор знайшов жертву і запустив першу пробну кулю. Далі ситуація може розкручуватися по спіралі з більшою амплітудою.
 
Скиглій, всупереч розповсюдженій думці, зовсім не жертва. Це ще той маніпулятор і агресор. Під виглядом ображеної чесноти і з праведним гнівом на устах сяде навпроти вас і почне розповідати про те, який світ несправедливий до нього, до вас, які навколо козли і дурепи. А ви - людина особлива, все розумієте. Я зустрічав людей, які за допомогою такої маніпуляції з легкістю виживали людей з колективу.
 
Я веду до того, що важливо допускати всередині себе таку можливість, що агресивна поведінка, обман та інші неприємності спровокували і ви в тому числі. Особливо якщо ця ситуація не одноразова, а повторюється постійно.
 
Пам'ятайте, що агресор в першу чергу боягуз. Він боїться, що його образять, тому нападає перший. Всередині це крихка і нещасна людина. Просто пам'ятайте це. Його основний мотив - безпека. Йому, бідоласі, дуже і дуже страшно.

3. Психопати серед нас

Якщо ви подивитеся Міжнародну класифікацію хвороб, з 10-го перегляду побачите, скільки хворих з психічної точки зору людей серед нас. Три-п'ять на сотню. Часто люди з психопатією займають керівні посади та є власниками бізнесів. Це вони в 90-ті змогли "віджати" все, що погано лежить.
 
Психопатія - психопатологічний синдром, що проявляється у вигляді констеляції таких рис, як безсердечність щодо оточуючих, знижена здатність до співпереживання, нездатність до щирого каяття в заподіянні шкоди іншим людям, брехливість, егоцентричність і поверхневість емоційних реакцій.
 
Якщо доля вас звела з хворою людиною, сердитися і хвилюватися з цього приводу марно. Це як прояви погоди - дощ, вітер, сніг. Можуть не подобатися, але приймаються нами як належне.
 
Психопати - відмінні маніпулятори. Хрестоматійний приклад - Міледі з Трьох мушкетерів. Подивіться, як вміло вона крутила всім своїм оточенням. Вищими за рангом і нижчими. Щоби перемогти, знадобилася допомога чотирьох чоловіків.
 
Оцініть свої сили. Чи готові ви на боротьбу з хворобливими проявами іншої людини. Прислухайтеся до інтуїції. Якщо ні - йдіть. Дешевше буде.

4. Техніки протистояння маніпуляціям

Беріть ініціативу в свої руки. Встановлюйте кордони. Ви маєте повне право сказати іншій людині те, що думаєте.
 
Промовляйте факти, які ви спостерігаєте: "Ви говорите дуже голосно, в підвищеному тоні. Ви сердиті? Давайте поговоримо спокійно".
 
Вихід із ситуації: "Я зараз зайнятий".
 
Обговорювання почуттів: "Мені неприємно те, що ти говориш. Я не хочу спілкуватися з тобою в такій манері".
 
Вам має бути зрозуміло, що має на увазі співрозмовник. Прояснюйте всі нечіткості та вузькі місця.
 
Введення регламенту: "У мене є дві хвилини, після чого мені потрібно піти".
 
Формула припинення маніпуляції соціального психолога Філіпа Зімбардо, яку варто проговорити спочатку самому собі для усвідомлення, а потім сказати іншому: "Я можу продовжувати жити без твоєї любові, дружби, прихильності, поганого ставлення, навіть якщо така дія може зробити мені боляче - поки ти не припиниш робити X і не почнеш робити Y".
 
Радянський філософ Мераб Костянтинович Мамардашвілі вивів прекрасну формулу, що таке свобода. Свобода - це коли свобода одного впирається в свободу іншого і має цю останню своєю умовою.
 
Так от, якщо в роті після спілкування з'являється неприємний присмак, це була маніпуляція. Свобода, це насамперед свобода вибору. У більшості ситуацій вона присутня в нашому житті, але щоб нею скористатися, потрібно навчитися відокремлювати реальність від ілюзій.

(via)

Якщо ця стаття була для вас корисною, радимо вам також почитати:
Заборонені прийоми маніпуляції людьми
YES! @COMPLETELY ​SATISFIED
19 технік психологічного захисту від маніпуляцій

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше