Як український музей з глибинки став "сільським Лувром"

11 жовтня 2017
Андрій К.
Епопея з будівлею унікального в своєму роді музею в селі Пархомівка Харківської області викликала серйозний резонанс і загальний інтерес до його історії та колекції. "Сільський Лувр", "Ермітаж в глибинці" - прізвища всесвітньо відомих майстрів і подробиці роботи шкільного гуртка під керівництвом вчителя історії хвилюють не на жарт, провокуючи на помітні порівняння.
 
Дійсно, історія музею примітна з будь-якої точки зору: починаючи з моменту його заснування, етапів поповнення фондів, набуття ним нинішнього будинку і закінчуючи епопеєю із загрозою його втрати. На щастя, всі митарства, через які довелося пройти Пархомівському художньому музею імені Луньова за останній час, вже позаду - загроза виселення з історичного особняка 19-го століття музею більше не загрожує.
 
ukraineartnews.com
 
30 вересня 2017 року банк ПУМБ, який раніше викупив будівлю на аукціоні у збанкрутілої приватної компанії, передав садибу на баланс Харківського художнього музею (сільський музей в Пархомівці числиться його автономним відділом). В іншому випадку установі довелося б зіткнутися з великими труднощами: знайти в селі вдалу будівлю, де можна було б розмістити близько 7 тисяч експонатів, практично неможливо, а вивозити їх за межі Пархомівки, згідно із заповітом засновника музею Панаса Луньова, не можна.
 
ukraineartnews.com
 
У селі, розташованому за сотні кілометрів від Харкова, знаходилася садиба генерал-поручика гусарського полку Івана Подгорічані. Вона і стала домом для незвичайного народного музею. Інтер'єри старовинної будівлі стали ідеальним місцем для розміщення великої художньої колекції.
 
Сьогодні експозиція складається із залів етнографії, іконопису, вітчизняного, західноєвропейського і східного мистецтва, а також зали західноєвропейської порцеляни.
 
ukraineartnews.com
 
Скромний сільський вчитель історії в 1947 році організував для своїх учнів історико-художній клуб "Веселка". Школярі займалися пошуковою діяльністю, в ході якої в самій Пархомівці та сусідніх селах знаходили старовинні предмети побуту, картини, ікони та багато іншого. Згодом ці предмети стали експонатами музею, якому в 2008 році було присвоєно ім'я його засновника.
 
ukraineartnews.com
 
Афанасій Луньов народився в родині селян в Курській губернії. Підлітком разом з батьками він переїхав до Донецька (тоді місто носило назву Сталіно), де закінчив школу. До початку другої світової війни вивчав історію в Київському університеті ім. Шевченка, а роки війни провів у полоні в німецьких таборах. Коли він почав вчительську діяльність в Пархомівці, йому було всього 26 років.
 
Колекціонуванню творів мистецтва Луньов присвятив все життя, а за заповітом залишив народному музею й свою особисту колекцію.


 
ukraineartnews.com
 
Вважається, що джерелом походження багатьох цінних екземплярів, які виявилися розкидані сільською місцевістю, була садиба цукрозаводчика Павла Харитоненка - він володів Пархомівкою в кінці 19 століття. Після революції його майно, включно із солідним зібранням живопису та ікон, було розграбовано. Через роки у сільських жителів знаходили роботи Сєрова, Рєпіна, Іванова і Васильківського. А одна з мешканок принесла малюнок олівцем, автором якого виявився Тарас Шевченко.
 
ukraineartnews.com
 
Колекція майбутнього музею наповнювалася за принципом "сміливість міста підкоряє". У 1950-х, коли шкільний клуб переріс в повноцінний музей, учні писали листи художникам з проханням подарувати музею свої твори, а ті не могли відмовити дітям. Допомагали незвичайній справі і серйозні установи - Ермітаж, Музей імені Пушкіна, а також Дрезденська картинна галерея і музей Боде в Берліні.
 
ukraineartnews.com
 
Серед найцінніших експонатів колекції - роботи авторства Пікассо. Спочатку дві його роботи - "Голуба миру" і "Портрет Фредеріка Жоліо-Кюрі" - Пархомівському музею подарував письменник, поет, журналіст Ілля Еренбург. Пізніше до них додалися розписані іспанцем тарілка "Пірнальниця" і ваза "Людина і сова".
 
ukraineartnews.com
 
Сьогодні, щоби побачити шедеври світового рівня в музеї імені Луньова, потрібно спочатку сісти на автобус з Харкова до райцентру - міста Краснокутськ, і там пересісти на маршрутку до Пархомівки. На особистому автотранспорті варто слідувати Київською трасою через Старий Мерчик. Або ж з Києва - через населені пункти Лубни та Опішне.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Готуй попкорн: новинки кінематографа 2019 року!
2019 рік презентує нам чимало новинок у сфері кіно: нова робота Квентіна Тарантіно, історичні блокбастери, фільми кіновсесвіту Marvel, захоплюючі трилери, кіноадаптації культових мультфільмів від Disney. UA Modna розповість тобі про 10 найочікуваніших фільмів 2019 року.
Читати більше
Другий Святвечір: готуйте Голодну кутю, не їжте до вечері і не підслуховуйте розмови тварин
Завершальним акордом різдвяно-новорічних свят є Голодна кутя, голодний Святвечір, надвечір’я Богоявлення або хрещенський святвечір, що відзначається 18 січня.
Читати більше