Як святкують Великдень різні країни

5 квітня 2018
Anna Shpilevska

Великий День воскресіння Господнього - це таїнство, яке щороку запалює іскорку щастя в наших серцях. Згадаємо хоча б святкову Службу, барвисті великодні писанки, смачні пасочки і радісний тріумф, адже Христос воскрес! Традиції цього святкування формувалися століттями, і в кожній країні збереглися свої унікальні звичаї. Ми ж розповімо про те, як святкують Великдень різні народи і які чудеса відбуваються під час цього Святого Таїнства в різних куточках світу.

UA- Reporter.com

Благодатний вогонь

Благодатний вогонь – одне із найкрасивіших і найбільш довгоочікуваних чудес, котре вже так багато років дивує паломників в Єрусалимі.

Церковна церемонія відбувається за добу до початку православного свята. Людей, які хочуть своїми очима побачити диво, зазвичай збирається дуже багато. Масштаби вражають: адже в самому храмі може розміститися до 10 тисяч віруючих. Якщо врахувати, що уся площа собору заповнена паломниками - можна уявити, скільки набожних людей зі всього світу приїжджає подивитися на сходження Благодатного Вогню.

Посередині місця для полум'я, зазвичай, ставиться лампадка, яку наповнюють олією. Потім з'являється велика лампада, котра приносить головний Вогонь і 33 свічки - вони характеризують кількість років земного життя Ісуса Христа.

Βόλος - ΕΡΤ

У відповідний момент в храмі настає сакральна тиша, адже усі чекають дива. Паломники моляться, сповідують свої гріхи... І це диво настає, адже буквально нізвідкіля, наче з повітря загорається вогонь! Усі намагаються якнайскоріше отримати його і принести у свої домівки.

Існує таке повір'я: якщо Благодатний Вогонь не зійде в день або переддень Великодня - чекайте поганих подій. Адже це означатиме останній день для тих, хто знаходиться в Храмі, а сам Божий Дім в такому випадку зруйнується. Саме тому люди причащаються перед самим сходженням.

Франція

У Франції є сакральна традиція: від Великого Четверга і до Страсної Суботи дзвони усіх церков перестають бити. Міста оповиває тиша в пам'ять про смерть Ісуса Христа, й триває вона до Великодньої ночі. Існує легенда про дзвони, яку так люблять слухати діти: дзвіночки "відлітають" в Рим, де вони мають отримати благословення Папи Римського. Щоби швидко летіти над Землею, дзвоники одягають крила, а потім спускаються на землю і продовжують шлях пішки, озброївшись палицею, як пілігрими. Коли ж дзвони повертаються до церкви, вони дуже поспішають. Випадково зіткнувшись один з одним у повітряному просторі, дзвіночки втрачають барвисті великодні яйця. Діти часто хочуть вловити цей момент падіння і побачити, куди ж падають яйця, але дзвони летять так швидко, що ще ніхто не зміг помітити їх.

LiveInternet

Рано вранці у великодню неділю діти вибігають на вулицю і шукають втрачені скарби. У деяких місцевостях малюки чекають, коли ж приїде карета, запряжена білими кіньми, адже цей екіпаж везе великодні яйця.

Швейцарія

Сакральна частина традицій Швейцарії розпочинається зі Страсної П'ятниці. Цього дня на заході країни "жінки-плакальниці" йдуть вулицями, несучи страшні знаряддя тортур Ісуса Христа, а також хустку святої Вероніки. Таким чином вони символічно підкреслюють страждання Спасителя. На саме Воскресіння у цих місцевостях селяни роздають хліб, вино і сир.

Другого дня цього Свята жителі Валлісу приходять на рідні пагорби і, танцюючи, вітають Сонце.

kordon.in.ua

Традиція Берну не відрізняється від слов'янської: адже у святкову неділю усі члени сім'ї збираються за столом і влаштовують своєрідні бої великодніми яйцями. Звичайно, перемогу здобуває той, хто встояв перед суперником.

Україна

Український Великдень має свої неповторні звичаї. В ніч з суботи на неділю під час служби священик сповіщає про Христове Воскресіння і святить великодній кошик. Кажуть, що в цю ніч не можна спати, тому що проспиш усе своє щастя на цілий рік. Головний елемент свята - древній ритуальний Хліб - Паска, який печуть в четвер або в суботу. Є традиція: при замішуванні і випіканні святкового Хліба в приміщенні не повинно бути нікого, окрім господині, а пекти Паску вона повинна тільки з хорошими думками та в гарному настрої. Також кажуть, що випікати святковий хліб жінка повинна у повній тиші.

proLviv.com

На заході України в саму великодню неділю після святкового сніданку починають водити "гаївки"- приспівки, пісні, танці та ігри, які колись мали ритуальне значення, а зараз просто виконують ігрову функцію.

У текстах гаївок зустрічається як християнська, так і дохристиянська символіка, а в їхніх сюжетах нерідко описуються історичні події.

Іспанія

В Іспанії на Великдень відбувається хресна хода, під час якої діти несуть гілки пальм. Представники більше п'ятдесяти братерств у місті Севілья влаштовують ходи, вбираючись в Середньовічні балахони і ковпаки з гострим верхом. Саме таким чином вони хочуть показати грішників, що каються. В основі процесії - композиції, що зображують страждання Господа перед розп'яттям.

ARIZ

Італія

Італійці відомі своєю смачною їжею, тому і не дивно, що на Великдень в Італії розпочинається кулінарний фурор серед самих італійців. Ну а туристові тим більше буде приємно скуштувати святкові страви. Згідно з традиціями, жителі цієї сонячної країни печуть хліб, а в нього вставляють фарбовані яйця разом із шкаралупою. Італійці також випікають бісквіт з солодким сиром рікотта, який носить назву "cassata".

I Am Bread

Лігурія, приміром, славиться своїм пирогом з овочами під назвою torta pasqualina. Хліб у формі голуба можна зустріти в Ломбардії. Звичай свідчить, що в його складі мають бути 33 тонкі коржі, які символізують прожиті роки Ісуса Христа.

Греція

Грецьке Богослужіння розпочинається з того, що люди йдуть до церкви  з палаючими білими свічками. Салонніки славляться тим, що міська влада безкоштовно пригощає городян вином, солодким чуреком і червоними великодніми яйцями. Пісні і танці не замовкають до самого ранку і тривають увесь Світлий тиждень.

Santorini Secrets

Німеччина

У німців є дуже барвиста традиція прикрашати великодній вінок. У Німеччині прийнято освячувати маленькі гілки, декорувати їх фруктами, солодощами і стрічками. Для дітей такий піднесений подарунок дуже цінний! Посвячені гілки кладуть на ліжко, часто їх можна зустріти біля розп'ять, а також біля вогнищ камінів.

DecoratorMaker

Польща

Святковий ранок в Польщі починається месою в костелі. Потім поляки збираються сім'єю за святковим столом. Є в них традиція обливати "ближнього" водою, схожа на нашу, українську - це дійство, під назвою "обливаний понеділок". Пакети, доверху наповнені водою, падають із вікон будинків, вивалюються з машин, бомбами вибухають у вагонах метро. Скаржитися на такий звичай не можна, навіть якщо за вікном не дуже тепла погода, тому залишається тільки посміхатися і сушити одяг :) Таку ж традицію перейняли жителі Львова, і тепер на вулицях міста в обливаний понеділок відбуваються справжні водні батли. Ніхто з учасників святкування не скаржиться - адже вода приносить щастя, успіх і достаток, а ще обливатися в сонячну теплу погоду – дуже весело!

Turist.ee - Delfi

Фінляндія

Святкування Великодня у фінів розпочинається ще зі Страсного Четверга. Адже увечері усі закінчують роботу раніше, роблять святкові покупки, печуть паски і фарбують яйця, а потім від'їжджають за місто. У Страсну П'ятницю закриваються всі магазини, банки, навіть пошта не працює. Одна з головних подій у Фінляндії - суботня хресна хода із зображенням Страстей Господніх. А на театралізовану виставу щороку збираються подивитися декілька десятків тисяч глядачів.

Kennedy Creative Events

Як тільки настає Великдень, усе зло фіни вважають переможеним. Вони вірять, що сонце теж радісно танцює разом із ними, тому дотримуються традиції зустрічати його схід.

Англія

Чекаючи настання Великодня, англійці готують недільний обід. Серед смачних ласощів - баранина з овочами, великодній торт simnel cake, фарбовані яйця. Великодній недільний ранок починається із ароматних хрестових булочок hot cross buns, поданих до традиційного чаю.

Pinterest

Як би у світі не відзначали Великдень, це свято залишається символом чистоти, оновлення, весни і радості. А які традиції святкування у Вашій сім'ї?

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com