Як реалізувати право голосу громадянам України, які проживають в період підготовки та проведення виборів за межами України?

23 грудня 2018
Iryna Kozak

Є життєві правила, які ніхто не відміняв. Ось одне з них: «Єдине, що потрібно для тріумфу зла, - щоб хороші люди нічого не робили». Якщо людина вважає себе хорошою, якщо вона хоче, щоб країна, в якій вона живе, процвітала в достатку і благополуччі, вона повинна розуміти, що відповідальність лежить на кожному!

Позиція «нічого змінити не можна, не варто і намагатися, тому я буду сидіти і тільки скаржитися» є хибною. Висловлення своєї думки важливе, навіть якщо вона не збігається з думкою більшості і не має того впливу, якого б хотілося. Адже суть не в тому, щоб твій кандидат переміг. Суть в тому, щоб ми, громадяни України, висловили свою позицію і віддали голоси за той курс, який ми вважаємо правильним.

Участь у виборах - це показник громадянської зрілості, самостійної політичної позиції, важливий внесок у формування майбутнього України!

Саме від нашого вибору залежить те, як ми будемо жити далі, яким буде наша держава, наша економіка, наша політика. Кожен повинен усвідомлено і відповідально підійти до цієї події. 

Відповідно до Закону України «Про вибори Президента України» Центральна виборча комісія оголошує про початок виборчого процесу шляхом прийняття рішення не пізніш як за дев’яносто один день до дня голосування. Тобто сама виборча кампанія офіційно стартує через тиждень, оскільки виборчий процес чергових виборів Президента України розпочинається за дев’яносто днів до дня голосування, а це припадає у випадку майбутньої виборчої кампанії на 31 грудня цього року.

Громадянини України, які проживають або перебувають в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізують своє право голосу на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Необхідно:

 • бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці. До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються виборці, виборча адреса яких відповідно до відомостей Реєстру відноситься до цієї виборчої дільниці. Закордонна виборча дільниця в Римі включає регіони: Лаціо, Сардинія, Тоскана, Умбрія, Марке, Абруццо, Молізе, Республіка Мальта, Республіка Сан-Марино.
 • особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування;
 • мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).

Механізми голосування українців за кордоном.

Кожний виборець голосує на виборах особисто! Документами, які є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонній виборчій дільниці:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт України;
 • службовий паспорт України.

Для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці громадяни України, які постійно або тимчасово проживають за її межами, можуть:

1. у будь який зручний для себе час (у тому числі й під час виборчого процесу) за адресою консульського підрозділу Посольства: Via Monte Pramaggiore, 13, 00141 Roma (Рим):

 • особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців);
 • звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік.

2. безпосередньо під час виборчого процесу:

 • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до відповідної дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці заяву щодо неправильностей, у тому числі невключення, в попередньому списку виборців;
 • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою в Україні або до відділу ведення та адміністрування Державного реєстру виборців Міністерства закордонних справ України заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Такий шлях включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці рекомендується у разі, якщо громадянин України перебуватиме на території іншої іноземної держави нетривалий період. Заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни виборчої адреси закордонними дипломатичними установами України або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць не приймаються.

Звертаємо увагу:

 • виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України або дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці виключно особисто;
 • законами України «Про вибори Президента України» та «Про вибори народних депутатів України» не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці в день голосування;
 • громадяни України, які проживають або під час виборів будуть перебувати за кордоном, мають заздалегідь подбати про своє включення до списків виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці.

Як проголосувати виборцю, який проживає за кордоном, але не перебуває на консульському обліку?

У випадку, якщо виборець, який проживає за кордоном, не стоїть на консульському обліку, закордонна дипломатична установа України може не володіти інформацією про його перебування на території відповідної іноземної держави. Такому виборцю для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці необхідно завчасно змінити або вказати свою поточну виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.

 1. Передвиборча програма кандидата в Президенти України Петра Порошенка
 2. Передвиборна програма кандидата у президенти України Богомолець Ольги Вадимівни
 3. Новий економічний курс України: стратегія інноваційного розвитку
 4. Передвиборча програма Гриценка Анатолія Степановича «ПРИСЯГАЮ НАРОДУ УКРАЇНИ!»
 5. Програма радикальної партії Олега Ляшка

(ті програми, які є у доступі)

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси. Порядок звернення до органу ведення Державного реєстру виборців щодо зміни персональних даних» (http://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2517), а також на офіційній веб-сторінці Центральної виборчої комісії у розділі «Державний реєстр виборців.

Зміна персональних даних» за адресою: 

https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_static_page&ppg_id=110&pmn_id=100.

Виборець, який проживає або перебуває за межами України, може особисто подати письмовий запит щодо змісту його персональних даних у Реєстрі до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред’явивши при цьому паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України або тимчасове посвідчення громадянина України.

Крім того, дізнатися, чи включено виборця до Державного реєстру виборців, та перевірити, чи правильно вказано в Державному реєстрі виборців прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу виборця можна за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» (https://www.drv.gov.ua/ords/f?p=111:LOGIN) на веб-сторінці «Державний реєстр виборців» (www.drv.gov.ua). Для цього потрібно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних у Державному реєстрі виборців на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Ефективне вивчення чеської мови онлайн: поради та рекомендації
Швидке освоєння чеської – це чудова можливість для абітурієнтів здобути вищу або середню освіту в Чехії. Курси обирають люди, які планують змінити роботу або виїхати на постійне місце проживання до Чеської Республіки.
Читати більше