Як правильно: в кінці кінців чи врешті-решт?

Наше мовлення таки добряче приправлене запозиченнями, адже хочемо ми чи ні, а піддаємося впливові іншої мови. Для багатьох українців таким словесним бур'яном є русизми. От ми й пропонуємо розібратися, які прислівники ДОРЕЧНО вживати (кінець кінцем чи в кінці кінців, урешті, урешті-решт, зрештою, нарешті), як їх ПРАВИЛЬНО написати та які відтінки значень вони передають.

Кінець кінцем чи врешті-решт добігає кінця навчальний рік, залишаються позаду всілякі випробовування й настає таке довгождане літо. Час спеки й перепочинку, відпусток і переключення наших мізків з того, що потрібно зробити, на те, що робити просто хочеться. Тож звернемося до найбільш типових помилок, які трапляються під час використання найбільш уживаних прислівників.

Так, в кінці кінців – це калькований вислів з російської, неправильний;

ПРАВИЛЬНО: кінець кінцем, урешті-решт, нарешті, зрештоюу кінцевому підсумку.

Кінець кінцем

1) Цей вислів пишеться без дефісу, оскільки утворений повторенням одного й того ж слова: перший раз слово вживається в називному відмінку, другий раз це ж саме слово – в орудному відмінку.

До прикладу:

Як сказав урядовець, уникнути можна всього, але кінець кінцем так можна уникнути й нашої держави.

2) За Словником фразеологізмів української мови, кінець кінцем має значення після всього, нарешті, зрештою.

До прикладу:

Після неминучих у таких випадках вагань та церемоній учасники вечора кінець кінцем розсідаються (О. Гончар).

3) За Словником української мови, кінець кінцем має значення у кінцевому підсумку, нарешті.

До прикладу:

Трудом ми все на світі робим, Трудом живем, кінець кінцем! (Іван Нехода, Ми живемо.., 1960, с. 95);

На нашу думку, останній приклад трохи пахтить "радянщиною". Крім того, тут аналізований нами вислів є одночасно й вставним, що підсилює його емоційність.

4) Як власна назва.

До прикладу:

У межах Тижня актуального мистецтва у львівській "Дзизі" провели презентацію шостого числа мистецького альманаху "Кінець кінцем" (раніше він виходив в Івано-Франківську).

Словосполука у кінцевому підсумку вживається зазвичай в офіційному мовленні й не виділяється комами.

До прикладу:

У кінцевому підсумку робітники справилися з поставленим завданням: замовлення було виконано якісно і вчасно.

Далі пропонуємо зведену нами інформацію про вживання чотирьох прислівників одразу –

урешті-решт, кінець кінцем, нарешті, зрештою.

Шановні читачі! Про їхні спільні значення та ще деякі особливості читайте за цим посиланнямl-ponomar.com/yak-pravylno-v-kintsi-kintsiv-chy-vreshti-resht

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Дякую за питання, пані Вікторіє. До прикладу - це не калькований вислів, тож можна й потрібно частіше вживати. Дякую за уважне прочитання мого матеріалу. Запрошую читати й наступні матеріали. Підписуйтеся на розсилку.
Victoria Ivashynyuta 16 червня 2015
Питання до автора: а "До прикладу" хіба не калькований вислів з російської ("к примеру")? Я думала правильно казати "наприклад"...
Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше