Як система 50/30/20 допомагає правильно керувати коштами?

9 лютого 2017
Cikavoznaty.com.ua

Одним з найскладніших аспектів розподілу власного бюджету є відокремлення своїх потреб від бажань та примх. Чимало хто з нас звик сприймати бажання за потреби через те, що не може уявити своє життя без чогось. Проте якщо гарно подумати, багато наших потреб насправді є просто бажаннями і примхами.

Як ми сприймаємо потреби?

Дозвольте розказати вам коротку історію, яка ілюструє дуже розмиту межу між потребами та бажаннями. Це епізод із дитячого шоу "Вулиця Сезам", в якому червоний монстр Елмо вчить дітей, як правильно зберігати гроші.

Одного разу його запитав журналіст: "Якщо Пряничний Монстр дуже голодний і дуже хоче пряників, то це його потреба чи його бажання?"

"Він хоче цього", - відповів Елмо, - "але якщо ти спитаєш Монстра, то він скаже, що йому це потрібно".

Ця невигадлива ситуація описує всю суть потреб і бажань. Інколи наші бажання настільки сильні, що ми не можемо уявити нашого життя без предмету цих бажань. Ми почуваємося, як той Монстр без пряників. Пробач нас, Пряничний Монстр, але пряник є бажанням, а не потребою. І не важливо, як сильно ти його любиш.

Які бажання насправді є потребами?

Під час розрахунку бюджету свої витрати бажано розподіляти на дві категорії: потреби і бажання. Проте деякі люди мало що готові класифікувати як примху, а не реальну потребу.

Наприклад: домашній інтернет варто класифікувати як примху. Хоча більшість з нас віднесли б цю послугу до категорії потреб. Але якщо людина не працює вдома (у такому разі домашній інтернет стає робочою витратою, так само, як сплата за проїзд до офісу), скоріш за все інтернет — це просто примха. Тобто використовуючи свій домашній комп’ютер лише для того, щоби перевіряти соціальні мережі, дивитися відео на YouTube, шукати рецепти та завантажувати фото, ви сплачуєте за розвагу, без якої можна спокійно обійтись.

Те ж стосується і кабельного телебачення або вашого iPhone, витрат на особливі засоби для волосся та інших подібних речей. Усе це є нашими примхами, а не потребами. І без усіх цих речей можна цілком нормально жити.

Спільна категорія

Звичайно, потреби та бажання не можна розподілити лише у дві маленькі категорії. Наприклад, сказати, що відвідання продуктового магазину є обов’язковою потребою — означає спростити собі життя, через те що чек, з яким ви залишаєте крамницю, є складною комбінацією і першого, і другого. Хліб, молоко, яйця та фрукти — усе це, безперечно, відноситься до потреб. А от печиво, чіпси до пива, фруктовий сік та недешева м’ясна нарізка — це, звичайно ж, примхи. Також потрібно бачити різницю між звичайним молоком, яке має середню ціну, та супер натуральним органічним фермерським молоком із Закарпаття, яке коштує набагато дорожче. Те ж стосується і хліба: звичайний батон чи подовий хліб — потреба, а от висівковий з 12-ма видами злаків і додаванням меду є примхою.

Який урок можна з цього винести?

Система управління бюджетом 50/30/20 рекомендує витрачати 50% доходу на сплату рахунків за комунальні послуги, оренду житла та товари, яких ви потребуєте. 30% повинні піти на сплату ваших бажань та примх, а 20% повинні поповнити ваші заощадження.

Практичний метод розподілу бюджету за таким принципом дозволяє вам платити за речі, котрі є примхами, і не замислюватись над раціональністю своїх витрат.

Проте звертати увагу на те, куди ви насправді витрачаєте гроші та які потреби втамовують ваші покупки — реальні чи уявні — означає стати більш відповідальним та обізнаним у тому, на що дійсно витрачаються ваші грошові надходження.

Вміння відрізняти потреби від примх допоможе вам зрозуміти, як ви можете контролювати свій бюджет та легше досягати бажаного. Якщо ви можете собі дозволити купувати більш дорогі або взагалі зайві речі, отже ви зможете і відмовитись від них та направити збережені гроші в інше русло — заощадження на майбутнє, або на відпустку, або на навчальну програму.

Врешті решт, розподіл бюджету — це не тільки нудні розрахунки з калькулятором та купою чеків після важкого робочого дня. Це вміння зіставляти свої фінансові можливості зі своїми цінностями.

Від CIKAVOZNATY.COM.UA

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com