Як почати жити власним життям, не виправдовуючи чужі очікування

24 вересня 2019
Лесічка Кіт

Якщо ви зважилися на зміни в житті, не дозволяйте нікому вам перешкодити. Трансформаційний коуч і тренер Анна Сухомлин у статті розповідає, як вчасно вмикати здоровий егоїзм і не озиратися на чужу думку.

Думаю, ви не раз спостерігали такий парадокс: як тільки ви приймаєте рішення змінити своє життя і зробити щось важливе для себе коханої (наприклад, поїхати на Північ до тюленів), буквально всі навколо вважають своїм обов'язком взяти в цьому активну участь. І якщо ви до цього часу наївно вважали, що всім байдуже, раптом відбувається диво! Виявляється, ви себе сильно недооцінювали.

Таке враження, що вмикається якась невидима сигналізація, загоряється червона лампа і починають вити сирени. Ваше близьке оточення екстрено мобілізується й організовує пильне цілодобове спостереження. І навіть просто знайомі та приятельки вважають своїм обов'язком висловити власну думку і обов'язково дати пораду.

У чому ж причина такого раптового і підвищеного інтересу? Банальний егоїзм. У вас він вмикається, тому що егоїзм — це функція людської психіки. А оскільки в оточення теж відмінно працює ця функція, вони прикидають, як зміни у вашому житті позначаться на них, і про всяк випадок намагаються цього не допустити.

Пастка перша. Спіймати й знешкодити

Найдієвіші методи — опір і пригнічення. Звичайно, є ще конструктивне заперечення, але цей варіант в природі майже не зустрічається, інакше нема чого було б писати цю статтю.

Отже, ось як виглядають типові сценарії опору й пригнічення:
 • Прагнення відрадити: «Воно тобі треба?»
 • Спроба змістити фокус: «Ти б краще замість цього...»
 • Аргументи і факти: «До 30 рано», «Після 40 пізно», «Жінка не повинна».
 • Громадська думка: «Що люди скажуть?»
 • Маніпуляція: «Ти мене до інфаркту доведеш!»
 • Тиск авторитетом: «Я вважаю, що це повна маячня».
 • Тиск на жалість: «А як же я?»
 • Залякування: «Тільки спробуй, ось я тоді...»
 • Спроба викликати почуття провини: «Тепер через тебе...»
 • Бажання посіяти сумніви: «З чого ти взяла, що в тебе вийде?»
 • Висміювання: «Теж мені, балерина знайшлася...»
 • Ну або просто стара добра істерика зі скандалом.

  Здійснено переклад.
  Зображення — pinterest.com

У такий спосіб хтось інший вам намагається сказати: «Я заперечую, тому що це зачіпає мою зону комфорту». Але зізнатися в цьому соромно, до того ж перш за все собі. Як же це — взяти і погодитися, що ти егоїст! Ось і подається весь цей самообман під соусом турботи про ближнього.

Але всі ці типові сценарії не мали б на вас впливу, якби не друга пастка.

Пастка друга. Чужі очікування

Коли прокидається ваш здоровий егоїзм, ви відчуваєте прилив сил і запаморочення від можливостей і перспектив. Ваш уявний погляд малює райдужні картинки ідеального життя, де ви купаєтеся з тюленями і все влаштовано так, як ви того хочете.

Ось тут якраз і вмикається друга пастка — чужі очікування, стереотипи й соціальні шаблони, які вирощували поколіннями і старанно вкладалися нам в голови з дитинства.

Жінка повинна, жінка зобов'язана ... Жінка передусім мати, дружина, дочка (потрібне підкреслити). І все в такому ж дусі. І навіть якщо ви поки ще не дружина і не мати, то ви зобов'язані спочатку ними стати. А якщо ви вже дружина і мати, то вам взагалі не можна думати ні про що інше.

І всередині прекрасної жіночої голови починається бій власного здорового егоїзму із загальноприйнятим програмним забезпеченням. Якщо перемагають програми — у кращому випадку жінка вибирає безпечні зміни, тобто такі цілі, які дають відчуття змін і при цьому цілком узгоджуються з шаблоном. Отримати освіту. Вийти заміж. Готувати. Народити. Ремонт. Дача. Розлучитися. Знову вийти заміж.

У гіршому випадку — жінка починає пригнічувати природний егоїзм, підганяючи себе під чужі очікування. Не розчарувати батьків, відповідати очікуванням чоловіка, щоб подруги заздрили. І ось так формуються нездорові егоїстки. Жінки, які «заради сім'ї і дітей» кидають кар'єру, не виходять заміж «заради батьків» і далі за списком.

Іноді жінка в спробі вирватися з програми діє всупереч не тільки очікуванням, а й здоровому глузду. Тоді йдуть в хід сценарії «на зло ворогам», що обертається глибоко сумними наслідками — алкоголізм, зради, бійки.

У всіх варіантах цієї пастки жінка звинувачує всіх у своїх проблемах, помилках і невдачах і відчуває себе обдуреною. Адже їй обіцяли: якщо вона все робитиме правильно, то буде щасливою.

Загалом, як не крути, краще, якщо перемагає здоровий егоїзм. У всякому разі завжди можна за власним рішенням кинути тюленів і повернутися назад.

До речі, дуже просто зрозуміти, що у вас ще не було подібних ситуацій і ви повністю задоволені життям: ви не дочитали статтю до цього місця.

Пастка третя. А цілі чиї?

А якщо дочитали, то у мене хороша новина. Те, що ви хочете слухати голос свого здорового егоїзму серця, — це ознака психічного дорослішання.

Але саме це дорослішання — найскладніша і хитра третя пастка. А чи ваша це мета? Чи дійсно ви вибрали свою дорогу змін, а не піддалися бажанню комусь щось довести?

Дуже часто голос соціальних програм, батьків і внутрішніх критиків заглушає наші істинні прагнення, і якщо ваша мета містить приписку «І як потім всі будуть шоковані, що я кинула кар'єру і поїхала до тюленів», то, на жаль, це не мета. Це поширений сценарій компенсації, яким часто підміняють смисли. Стати знаменитою, щоб усім довести. Стати успішною, щоб всі заздрили.

Ухопившись за помилкову мету, ви ризикуєте витратити купу часу і сил та отримати в результаті не результат, а повне розчарування. Адже якщо ті, хто повинен здивуватися від вашого вчинку, раптом втратять до вас всякий інтерес (а так воно і буває), то вам вже й нема чого буде надриватися.

Як обійти пастки

Щоб ваша поїздка по шляху змін була комфортною і безпечною, слід знати три важливих правила.

1. Дорослішайте по-справжньому

Справжнє дорослішання — це, найперше, прийняття відповідальності за власне життя. І ось перелік областей вашому житті, за які відповідаєте тільки ви, якщо хочете вважати себе дорослою жінкою, яка має право на самостійні рішення:

 • Зовнішність, манера самовираження.
 • Здоров'я, харчування, фізична активність.
 • Особисті речі, особистий простір, особистий час, особисті фінанси.
 • Знання, навчання, освіту.
 • Інтереси, хобі, захоплення.
 • Вибір професії, місце роботи.
 • Життєві цілі, місія, призначення.
 • Спілкування з цікавими для вас людьми, однодумцями.
 • Відпочинок, спокій, усамітнення.

Як бачите, список досить значний, але його можна ще доповнити. Саме в цих областях ви можете нічого ні з ким не погоджувати. Власне, ті ж пункти мають право не узгоджувати з вами ваші близькі і не дуже близькі люди. Вражає, чи не так?

А ось що виходить за рамки перерахованих областей життя може зажадати узгодження, оскільки там ми вступаємо в поле взаємодій з іншими.

2. Не займайтеся дурницями

Якщо ви всерйоз маєте намір діяти, то дійте, причому спочатку мовчки. Переконайтеся, що це саме ваші цілі, а не дії комусь всупереч, на зло.

Якщо мета не ваша, вас буде дуже дратувати і обурювати опір навколишнього середовища. Непродуктивна трата емоцій і крики «Ви мені жити не даєте» — лакмусовий папірець на хибність цілей.

Справжня мета — це те, що ви не можете не робити і при цьому особливо не переживаєте, що про це подумають інші. Не те щоб вам зовсім все одно, просто внутрішня значущість цієї мети набагато вище за зовнішню оцінку. Тому коливання середовища не особливо вас будуть зачіпати.

Коли ви досліджуєте тему і знайдете залізобетонну впевненість в тому, що вам це дійсно треба (на Півночі ідеальні погодні умови для вашої шкіри, і у вас немає алергії на тюленів), ось тоді і озвучуйте ваші наміри, причому бажано поступово і як би, між іншим, ставлячи питання. Так ви створите поле для конструктивного діалогу.

А якщо ви хочете просто привернути до себе увагу, залякати своїх рідних і близьких барвистими описами планованих змін укупі з драматичними паузами: «Ах так, ось поїду я від вас на Північ до тюленів!» За бажанням зробити якусь провокаційну заяву часто стоїть банальна нестача уваги. Задумайтесь над цим.

3. Поважайте близьких

Якщо тільки ви не живете в пустелі або космосі і не кругла сирота, поставтеся з повагою до вашим близьких, якими б егоїстами вони не були. Особливо якщо ваші цілі зачіпають не тільки вас. Так, було б чудово заздалегідь з'ясувати, як ставиться до тюленів ваш чоловік і чи готові ваші діти харчуватися цілий рік рибою.

Поважайте їхнє право на власний вибір і будьте готові вносити корективи у свої плани. Чи не залучайте їх у свої особисті зміни, не нав'язуйте їм свої цілі і не чекайте, що всі із захопленням кинуться пакувати валізи на Північ.

І не намагайтеся боротися зі стереотипами. Боротьба із системою — свідомо програна справа, оскільки вимагає неадекватних енерговитрат.

Загалом, починаючи захоплюючу подорож по дорозі змін до здорового егоїзму, не забудьте пристебнутися і міцніше взятися за кермо вашого життя, щоб при випадковому зіткненні з чужими очікуваннями та соціальними стереотипами не вилетіти на узбіччя, а зробити елегантний розворот і помчати, поморгуючи надіями, у своє світле майбутнє.

 Здійснено переклад.
Зображення — pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com