Як побороти апатію й почати продуктивно працювати

10 січня 2020
Annie
Ви в офісі, за своїм робочим столом, через десять хвилин у вас ділова зустріч, але ви абсолютно про неї забули — замість роботи вдаєтеся до приємних спогадів про те, як зустріли Новий рік з друзями на лижному курорті... Ваші мрії врешті перериває сердитий голос начальника або колеги.

 
Ви не самотні, хоча у психологів немає спеціальної назви для післясвяткового синдрому і в офіційному реєстрі психічних захворювань він теж не значиться, більшості з нас знайоме характерний стан в перший робочий день року: його можна назвати «нудьгою після свят» або «післясвятковим похміллям».
 
 
«Після 10—14 святкових днів це природна реакція організму, — вважає психотерапевт Ангелос Гелеріс. — Ми тимчасово виходимо зі звичних берегів: переїдаємо, п'ємо занадто багато спиртного, мало спимо, — усе це створює сприятливі умови для фізичного та емоційного обрушнння, кризи після свят».
 
Сезонну депресію особливо гостро переживають ті, хто після канікул на сонячному пляжі повернувся додому, де температура нижче нуля.
Незвична навантаження на організм в поєднанні з різким контрастом — тільки що ви веселилися і віддавалися святковому нічогонеробленню, і ось уже знову сидите за робочим столом, вас чекають проекти і треба відповісти на мільйон робочих листів... Не дивно, що настрій залишає бажати кращого. За спостереженнями експертів, такий стан може тривати тиждень—два.
 
«Для багатьох сезон свят — як довгоочікувана мрія, що збулася, але, на жаль, вона швидко тане, — каже Гелеріс. — У перехідний період повернення до робочих буднів після свят ми переживаємо почуття втрати — ось чому всім нам зазвичай сумно».
 
Якщо новорічні канікули не виправдали очікувань, повернення до роботи теж може проходити в стресовому режимі. «Ми спостерігаємо, як зростають наші очікування в зв'язку з наближенням свят, — розповідає психотерапевт Ренді Гіллард. — Ми сподіваємося, що в чарівний спосіб здійсняться найзаповітніші мрії, але задоволення від свят ніколи не буває повним, навіть якщо в цілому людина непогано відпочив».

 
Це сприяє похмурому настрою і депресії. Відразу після свят фахівці відзначають більше дзвінків на телефон довіри, відбувається більше вбивств і самогубств і навіть листи з питанням психолога — онлайн або в друковані журнали відрізняються вираженим депресивним тоном.
 
Зима тільки посилює загальний шторм похмурості. Все ще рано темніє, у більшості країнах світу холодно або йдуть дощі. Сезонну депресію особливо гостро переживають ті, хто після канікул на сонячному пляжі повернувся додому, де температура нижче нуля.

То що ж робити, аби повернути собі енергію?

1. «У перші два робочі тижні року поводьтеся з оточенням чи то колеги, чи домашні мешканці, дбайливо, робіть поблажку на їхні слова і вчинки, як ніби вони не при собі», — радить Ренді Гіллард.
 
2. Максимально полегшіть собі перехід від свят до роботи — пам'ятайте, якщо з розбігу стрибнути в крижану воду, можна заробити серцевий напад. Плавно повертайтеся до знайомого ритму — ставте собі маленькі цілі, щоб їхнє досягнення приносило радість і зміцнювало самооцінку. «Не треба планувати непідйомну кількість роботи і намагатися встигнути переробити все за 24 години», — попереджає Ангелос Гелеріс.
 
3. Не зациклюйтеся на почутті втрати. Так, ви повеселилися на славу, але свята рано чи пізно змінюються робочими буднями, зате за ними знову прийдуть канікули — у вас ще буде можливість відпочити. Чиніть опір почуттю жалості до себе. Важливо підбадьорювати себе і зберігати оптимістичний настрій. Шукайте те, що відразу піднімає настрій.
 
4. Скористайтеся довгою перервою, щоб після повернення до роботи започаткувати нові здорових звичок. Наприклад, можна дати собі слово вставати з-за столу кожну годину для п'ятихвилинної розминки або вітатися з незнайомими колегами в коридорах.
 
5. Подумайте про те, що вам найбільше сподобалося в минулих канікулах, і внесіть частинку свята у свою роботу. Скажімо, якщо в свята доля звела вас з другом або родичем, від спілкування з яким ви отримали велике задоволення, спробуйте знайти 15 хвилин у своєму розкладі, щоб зустрітися і випити разом кави.
 
6. Обов'язково підтримуйте контакт з людьми, активно спілкуйтеся. Люди в похмурому тужливому настрої схильні замикатися в собі. «Змушуйте себе спілкуватися, навіть якщо немає настрою, — наполягає Ренді Гіллард. — Спілкування допомагає уникнути самотності, смутку. «Пропишіть» собі вечір з родичами або друзями в найближчі тижні. Але, звичайно, не потрібно повторювати святковий сценарій буквально, тобто перебільшувати з їжею та алкоголем».
 
7. Частіше нагадуйте собі: так, свята пройшли, але я зможу ще не раз повеселитися, і дуже скоро:)

Здійснено переклад

Зображення — pinterest.com. 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як не померти на самоті: 5 книг радикального чтива
Герої цих книжок зустрічають привидів свого минулого та відкривають таємниці, які люди ховають один від одного і від усього світу. А все для того, щоб не бути самотніми, почавши говорити про своє, спільне, і знайти справжнє умиротворення і щастя.
Читати більше
Проєктування дерев'яних бань з басейном: усі «за» та «проти»
Чи потрібен у дерев'яній лазні басейн, що потрібно знати при виборі проєкту, переваги та недоліки проєктів лазень із зрубу із внутрішнім басейном, де можна ознайомитися із сучасними проєктами.
Читати більше