Як підтримувати своє ментальне здоров'я

29 листопада 2021
Ліля Колісник

Ментальне здоров'я — головний аспект нашого добробуту. Усе найкраще, що ми отримуємо, йдучи шляхом саморозвитку, висновків із життєвих уроків та самореалізації, працює на нашу ідеальну самооцінку і, відповідно, ментальне (психологічне) здоров'я. 

І цілком природно протягом життя переживати певні стресові ситуації, які розхитують психологічний ресурс. Дуже важливо розуміти, що стрес потрібно пережити та відновити психіку. У цій статті розповідаємо про важливі аспекти ментального здоров'я: що про нього потрібно знати, як зберігати, підтримувати та примножувати.
 

Що таке здоров'я?

Ментальне (психологічне) здоров'я — це стан організму, у якому людина може продуктивно працювати, справлятися зі звичайними стресовими ситуаціями, саморозвиватися, реалізовувати свій потенціал, вносити позитивні внески у сім'ю та суспільство. Розуміти свій внутрішній емоційний стан, керувати ним, а також взаємодіяти з оточенням, розвивати з людьми здорові стосунки.

Як бачимо, ментальне здоров'я дає усвідомлення власної цінності і є прямою запорукою успішного життя, найкращого, чого ми прагнемо досягти.

Стабільний стан

Ознаки, властиві людині зі стабільним ментальним здоров'ям:

 • Особиста незалежність. Ви самі приймаєте рішення, керуючись своїми бажаннями та досвідом, особисто відповідаєте за власні вчинки.

 • Позитивне ставлення до себе. Одобрення себе з усвідомленням власних фізичних та психологічних властивостей. Адекватна самооцінка: не завищена та не занижена. Відсутність звички критикувати оточуючих.

 • Здатність керувати своєю поведінкою відповідно до соціальних норм.

 • Стресостійкість. Вміння "тримати удар" і легко знімати напругу після стресової ситуації.

 • Здатність використовувати критичне мислення.

 • Адаптивність. Здатність змінювати власну поведінку при зміні життєвих ситуацій, бути гнучкою та спокійною за будь-яких обставин.

Бути ментально здоровими — значить якісно виконувати завдання у будь-якій сфері життя: вдома, на роботі, у період відпочинку. Адже людина, яка перебуває в гармонії із собою, зможе організувати комфортне життя.
 

Нестабільний стан

Звичайно, спокійна поведінка та розсудливість саме у стресовій ситуації є найвищим пілотажем, показником стабільного ментального здоров'я. Але цілком природно, що причини, як-от затяжна хвороба, особисті та сімейні проблеми, тривалий стрес, руйнують ментальне здоров'я. Виявляють вони себе по-різному: людина перебуває у поганому настрої, знижується самооцінка, починається невроз.

У такому разі важливо розуміти, що відчувати подібні емоції цілком нормально, не всі дискомфортні відчуття можуть бути симптомами хвороб. Але коли неприємні відчуття, наприклад апатія, нерозуміння того, що відбувається, страх, тривога, безсоння тощо, продовжуються понад два тижні і заважають жити, це означає, що стрес зробив свою руйнівну справу, потрібно звернутися до фахівців:

 • До психолога: якщо не виходить самостійно розібратися з життєвими проблемами і зрозуміти власні відчуття, немає клінічних проявів.

 • До психотерапевта: коли довгий час турбують постстресові фізичні відчуття: головний біль, безсоння, порушення серцевого ритму, норм тиску. Власного психологічного ресурсу недостатньо, щоб самостійно впоратися із проблемою.

 • До психіатра: якщо є страх спуститися в метро, ​​вийти на вулицю, виникають панічні атаки, думки про суїцид, агресія, галюцинації, неадекватні ідеї.

Профілактичні заходи

Свідомий підхід до ситуацій, що впливають на нас, допоможе самостійно опрацювати проблеми. Хороша новина: є дисципліна, безпосередньо спрямована на підтримку та покращення ментального здоров'я — психогігієна — наука, яка вивчає питання надбання та збереження фізичного здоров'я, а також важливість та збереження особистих кордонів та цінностей.
 

Для підтримки власного ментального здоров'я потрібно не так вже й багато:

 • розумно дозувати ритм життя «робота–відпочинок»;

• не ігнорувати прийоми їжі;

 • бувати віч-на-віч із собою і прислухатися до власних потреб;

 • приділяти час тому, що приносить радість: хобі, прогулянки, читання, спорт, спілкування;

 • берегти власне здоров'я;

 • уникати спілкування з негативними та токсичними людьми;

 • думати про людей, яким ви дійсно потрібні.


Будь-яка справа або подія, що приносить задоволення, — найкращий спосіб “підкинути палива” в двигун ментального здоров'я.


Ловіть рецепт збереження та покращення ментального здоров'я: посміхатися, радіти, створювати, мотивувати, надихати, діяти, творити, розвиватися, досягати успіху, знаходити таланти і, звичайно ж, любити!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com