Як краще розуміти людей: три психологічні теорії

Знання психологічних особливостей людей допомагає полегшити спілкування в будь-якій сфері, краще розуміти як близьких, так і випадкових знайомих, колег і клієнтів. Ось три цікаві психологічні теорії, за допомогою яких ви зможете краще взаємодіяти з людьми, зрозуміти себе та інших.

Число Данбара


Дослідник Робін Данбар пов'язував активність неокортексу, основної частини кори великих півкуль мозку, з рівнем соціальної активності.

Він розглядав кількість суб'єктів у соціальних групах, притаманних різним тваринам, і кількість партнерів, що займаються грумінгом (важлива частина залицянь у тварин, наприклад, перебирання шерсті у приматів).

Виявилося, що розмір неокортексу безпосередньо пов'язаний з кількістю суб'єктів у соціальній групі та кількістю суб'єктів, які доглядають один за одним (постійно спілкуються в людському еквіваленті).

Коли Данбар почав досліджувати людей, він з'ясував, що соціальні групи налічують близько 150 осіб. Тобто у кожного з нас є приблизно 150 людей, яких ми можемо попросити про допомогу або допомогти чимось їм.

Більш близька група становить 12 осіб, але 150 - це максимальна кількість людей, з якими ми підтримуємо соціальні зв'язки. Якщо у вас з'являється більше 150 знайомих, якісь минулі зв'язки руйнуються і ви припиняєте спілкування з цими людьми.

Іншими словами, це кількість людей, з якими ви не відмовитеся випити в барі, якщо випадково зустрінете їх там.

Письменник Рік Лакс намагався оскаржити теорію Данбара, і в своєму творі описав цю спробу:
"Намагаючись заперечити теорію Данбара, я насправді підтвердив її. Навіть якщо ви вирішите спростувати число Данбара і спробуєте розширити своє коло знайомств, ви зможете підтримувати взаємодію з великою кількістю людей, але ця велика кількість як раз і становитиме 200 чоловік або навіть менше".

Цей експеримент дозволив Лаксу звернути увагу на більш близькі зв'язки:

"Після мого експерименту я почав поважати:
  1. Британську антропологію,
     
  2. Моїх справжніх друзів.

Я зрозумів, що їх не так багато, але тепер я ставлюся до них набагато краще і більше їх ціную."

Число Данбара особливо стане в нагоді маркетологам і людям, що працюють у сфері соціальних медіа та брендингу. Якщо ви знаєте, що кожна людина може взаємодіяти тільки зі 150 друзями та знайомими, будете простіше реагувати на відмову.

Замість того, щоб злитися і засмучуватися у ситуації, коли люди не хочуть спілкуватися з вами і підтримувати ваш бренд, подумайте про те, що у них всього лиш 150 контактів, і якщо вони вибирають вас, відмовляються від когось зі своїх знайомих. З іншого боку, якщо вони йдуть на контакт, ви будете більше цінувати те, що вони вибрали саме вас.

А як же соціальні мережі, де у багатьох більше тисячі друзів? Задумайтесь, зі скількома з них ви хоч якось підтримуєте спілкування? Напевно кількість таких людей наближена до 150. І як тільки у вас з'являються нові контакти, старі забуваються і просто "висять" у вас в друзях.

Є люди, які періодично "чистять" свій список і видаляють тих, з ким не будуть спілкуватися, залишаючи тільки близьких людей, і це не зовсім правильно. Справа в тому, що важливі не тільки сильні зв'язки, тобто, ваше найближче оточення. У книзі Мортена Хансена "Співпраця" описується, наскільки важливими для людини є слабкі зв'язки (зокрема, зв'язки, які виникають через соціальні мережі, наприклад, друзі друзів, підписники і т.д.). Хансен пише, що такі зв'язки - це ключ до нових можливостей.

Дослідження показало, що для розвитку людини не так важлива кількість зв'язків, як їх різноманітність: люди, що дотримуються різних точок зору, з різним досвідом і знаннями. І такий різноманітний контингент цілком можна знайти у соціальній мережі.

Слабкі зв'язки корисні тим, що вони виводять нас в незнайомі сфери, тоді як сильні зв'язки існують в уже вивчених.

Бритва Хенлона


Роберт Хенлон, автор збірки жартів з Пенсільванії, якось сказав: "Ніколи не приписуйте злому наміру те, що можна пояснити дурістю."

У бритві Хенлона замість слова "дурість" можна поставити "невігластво", тобто, брак інформації перед прийняттям рішення або здійсненням будь-якої дії. І ось як працює ця бритва: коли вам здається, що хтось робить вам щось "на зло", спочатку дізнайтеся, чи не пов'язано це з невіглаством.

Наприклад, якщо ви отримали e-mail від співробітника, в якому він різко висловлюється щодо вашої ідеї, можливо, він просто не зрозумів її суті, і його обурення не було спрямоване проти вас, а тільки проти ідеї, яка здалася йому дурною або небезпечною.

Крім того, часто буває так, що люди намагаються допомогти комусь власними методами, а цей хтось сприймає такі дії, як злісні підступи і шкоду. Люди за своєю природою істоти не злі, тому кожна уявна шкода може виявитися насправді бажанням допомогти, просто безглуздим і неосвіченим.

Фактори мотивації Герцберга


Остання теорія може допомогти в спілкуванні з співробітниками та колегами, а може навіть з друзями та чоловіком/дружиною. Ця теорія була висунута в 1959 році Фредеріком Герцбергом і її суть полягає в тому, що задоволеність і незадоволеність від роботи вимірюються по-різному, і не є двома кінцями однієї прямої.

У теорії передбачається, що незадоволеність від роботи залежить від "гігієнічних факторів", таких як умови праці, розмір заробітної плати, відносини з керівництвом і колегами. Якщо їх немає, незадоволеність є.

Але відчуття задоволення від роботи виникає не через наявність перерахованих вище факторів, а через наступну групу причин: задоволення від процесу роботи, визнання і можливість для зростання.

З цього можна зробити наступний висновок: якщо ви працюєте на високооплачуваній роботі з комфортними умовами праці, все одно можете почуватися жахливо, якщо, наприклад, у вас немає ніякої відповідальності, і ви ніколи не відчуваєте, що таке успіх.

І навпаки - те, що ви отримуєте визнання і розумієте, що створюєте щось цінне і варте уваги, не відшкодує того факту, що за це вам платять копійки, а умови праці гірше не придумаєш.

Ця теорія особливо стане в нагоді тим, хто відповідає за персонал в компанії. Тепер вам буде зрозуміло, чому люди, незважаючи на хороші умови, звільняються з роботи.

А тим, хто незадоволений своєю роботою, ця теорія допоможе з'ясувати, через що виникає це відчуття, і як з ним боротися. І ще: якщо ваші друзі, рідні або знайомі будуть скаржитися на роботу, ви ніколи не скажете їм: "Але тобі там так добре платять! Ти з жиру скаженієш, залишайся". А це може бути дуже важливо для їх майбутнього.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Покривало на ліжко – мистецтво вибору
Всі ми, після напруженого дня, хочемо розслабитися і поринути в атмосферу комфорту, затишку та спокою. А також добре відпочити. Для чого робимо все для того, щоб облаштувати свою спальну кімнату та спальне місце у тому числі.
Читати більше