Як краще розуміти людей: три психологічні теорії

Знання психологічних особливостей людей допомагає полегшити спілкування в будь-якій сфері, краще розуміти як близьких, так і випадкових знайомих, колег і клієнтів. Ось три цікаві психологічні теорії, за допомогою яких ви зможете краще взаємодіяти з людьми, зрозуміти себе та інших.

Число Данбара


Дослідник Робін Данбар пов'язував активність неокортексу, основної частини кори великих півкуль мозку, з рівнем соціальної активності.

Він розглядав кількість суб'єктів у соціальних групах, притаманних різним тваринам, і кількість партнерів, що займаються грумінгом (важлива частина залицянь у тварин, наприклад, перебирання шерсті у приматів).

Виявилося, що розмір неокортексу безпосередньо пов'язаний з кількістю суб'єктів у соціальній групі та кількістю суб'єктів, які доглядають один за одним (постійно спілкуються в людському еквіваленті).

Коли Данбар почав досліджувати людей, він з'ясував, що соціальні групи налічують близько 150 осіб. Тобто у кожного з нас є приблизно 150 людей, яких ми можемо попросити про допомогу або допомогти чимось їм.

Більш близька група становить 12 осіб, але 150 - це максимальна кількість людей, з якими ми підтримуємо соціальні зв'язки. Якщо у вас з'являється більше 150 знайомих, якісь минулі зв'язки руйнуються і ви припиняєте спілкування з цими людьми.

Іншими словами, це кількість людей, з якими ви не відмовитеся випити в барі, якщо випадково зустрінете їх там.

Письменник Рік Лакс намагався оскаржити теорію Данбара, і в своєму творі описав цю спробу:
"Намагаючись заперечити теорію Данбара, я насправді підтвердив її. Навіть якщо ви вирішите спростувати число Данбара і спробуєте розширити своє коло знайомств, ви зможете підтримувати взаємодію з великою кількістю людей, але ця велика кількість як раз і становитиме 200 чоловік або навіть менше".

Цей експеримент дозволив Лаксу звернути увагу на більш близькі зв'язки:

"Після мого експерименту я почав поважати:
  1. Британську антропологію,
     
  2. Моїх справжніх друзів.

Я зрозумів, що їх не так багато, але тепер я ставлюся до них набагато краще і більше їх ціную."

Число Данбара особливо стане в нагоді маркетологам і людям, що працюють у сфері соціальних медіа та брендингу. Якщо ви знаєте, що кожна людина може взаємодіяти тільки зі 150 друзями та знайомими, будете простіше реагувати на відмову.

Замість того, щоб злитися і засмучуватися у ситуації, коли люди не хочуть спілкуватися з вами і підтримувати ваш бренд, подумайте про те, що у них всього лиш 150 контактів, і якщо вони вибирають вас, відмовляються від когось зі своїх знайомих. З іншого боку, якщо вони йдуть на контакт, ви будете більше цінувати те, що вони вибрали саме вас.

А як же соціальні мережі, де у багатьох більше тисячі друзів? Задумайтесь, зі скількома з них ви хоч якось підтримуєте спілкування? Напевно кількість таких людей наближена до 150. І як тільки у вас з'являються нові контакти, старі забуваються і просто "висять" у вас в друзях.

Є люди, які періодично "чистять" свій список і видаляють тих, з ким не будуть спілкуватися, залишаючи тільки близьких людей, і це не зовсім правильно. Справа в тому, що важливі не тільки сильні зв'язки, тобто, ваше найближче оточення. У книзі Мортена Хансена "Співпраця" описується, наскільки важливими для людини є слабкі зв'язки (зокрема, зв'язки, які виникають через соціальні мережі, наприклад, друзі друзів, підписники і т.д.). Хансен пише, що такі зв'язки - це ключ до нових можливостей.

Дослідження показало, що для розвитку людини не так важлива кількість зв'язків, як їх різноманітність: люди, що дотримуються різних точок зору, з різним досвідом і знаннями. І такий різноманітний контингент цілком можна знайти у соціальній мережі.

Слабкі зв'язки корисні тим, що вони виводять нас в незнайомі сфери, тоді як сильні зв'язки існують в уже вивчених.

Бритва Хенлона


Роберт Хенлон, автор збірки жартів з Пенсільванії, якось сказав: "Ніколи не приписуйте злому наміру те, що можна пояснити дурістю."

У бритві Хенлона замість слова "дурість" можна поставити "невігластво", тобто, брак інформації перед прийняттям рішення або здійсненням будь-якої дії. І ось як працює ця бритва: коли вам здається, що хтось робить вам щось "на зло", спочатку дізнайтеся, чи не пов'язано це з невіглаством.

Наприклад, якщо ви отримали e-mail від співробітника, в якому він різко висловлюється щодо вашої ідеї, можливо, він просто не зрозумів її суті, і його обурення не було спрямоване проти вас, а тільки проти ідеї, яка здалася йому дурною або небезпечною.

Крім того, часто буває так, що люди намагаються допомогти комусь власними методами, а цей хтось сприймає такі дії, як злісні підступи і шкоду. Люди за своєю природою істоти не злі, тому кожна уявна шкода може виявитися насправді бажанням допомогти, просто безглуздим і неосвіченим.

Фактори мотивації Герцберга


Остання теорія може допомогти в спілкуванні з співробітниками та колегами, а може навіть з друзями та чоловіком/дружиною. Ця теорія була висунута в 1959 році Фредеріком Герцбергом і її суть полягає в тому, що задоволеність і незадоволеність від роботи вимірюються по-різному, і не є двома кінцями однієї прямої.

У теорії передбачається, що незадоволеність від роботи залежить від "гігієнічних факторів", таких як умови праці, розмір заробітної плати, відносини з керівництвом і колегами. Якщо їх немає, незадоволеність є.

Але відчуття задоволення від роботи виникає не через наявність перерахованих вище факторів, а через наступну групу причин: задоволення від процесу роботи, визнання і можливість для зростання.

З цього можна зробити наступний висновок: якщо ви працюєте на високооплачуваній роботі з комфортними умовами праці, все одно можете почуватися жахливо, якщо, наприклад, у вас немає ніякої відповідальності, і ви ніколи не відчуваєте, що таке успіх.

І навпаки - те, що ви отримуєте визнання і розумієте, що створюєте щось цінне і варте уваги, не відшкодує того факту, що за це вам платять копійки, а умови праці гірше не придумаєш.

Ця теорія особливо стане в нагоді тим, хто відповідає за персонал в компанії. Тепер вам буде зрозуміло, чому люди, незважаючи на хороші умови, звільняються з роботи.

А тим, хто незадоволений своєю роботою, ця теорія допоможе з'ясувати, через що виникає це відчуття, і як з ним боротися. І ще: якщо ваші друзі, рідні або знайомі будуть скаржитися на роботу, ви ніколи не скажете їм: "Але тобі там так добре платять! Ти з жиру скаженієш, залишайся". А це може бути дуже важливо для їх майбутнього.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше