Як козаки Новий рік святкували

Славетні українські козаки чекали на новорічні свята з нетерпінням, саме в ці дні відбувалися дві важливі події — розподіл земель і перевибори козацької старшини.

За кілька днів до Нового року усі козаки, що знаходилися у зимівниках, плавнях, степах, на річках, озерах, поспішали на Січ — їх збиралося до 5 000 і більше. Землі на Запорожжі вважалися загальновійськовою власністю. Розподіл землі між козаками відбувався за допомогою жеребкування на козацькій раді, яка відбувалася 1 січня.

Зранку козаки вмивалися крижаною водою, одягали найкращий одяг і поспішали до січової церкви. Служба церковна в цей день проходила особливо урочисто. Під час читання Євангелія запорожці до половини витягували шаблі з піхв, доводячи цим, що словом і ділом готові боротися за православну віру. Після служби розходилися по куренях обідати.


По обіді збиралися на козацьку Раду. Усі півколом ставали на січовому майдані. Тут головним був писар. Він скидав шапку, клав у неї жеребки — папірці, на яких були позначені земельні угіддя вольностей запорозьких. Козаки підходили по черзі, виймали ці папірці і писар привселюдно оголошував, кому який земельний наділ дістався. До того ж цим наділом козак володів тільки протягом одного року, до наступних виборів. Тому скандалів і бійок через те, що комусь дісталася краща земля, не було: наступного року невдасі могло пощастити.

Другим питанням на новорічній козацькій Раді було переобрання старшини. Якщо козаки були задоволені своїм старшиною, то вигукували: «Ви добрі пани, пануйте ще над нами!» Тоді старшина вклонявся товариству, дякував йому за честь, і всі розходилися по куренях.

На цьому урочиста церемонія закінчувалася і починалося гучне гуляння та частування. На майдан викочували діжки з різними напоями. В цей день їжа козацька втрачала свою простоту і скромність — піст закінчувався, і можна було їсти і сало, і ковбаси. Взагалі перебільшена увага до їжі не викликала схвалення товариства, бо не узгоджувалося з військовим побутом.

Цілий тиждень запорожці ходили вітати один одного зі святом, приносили подарунки, стріляли з гармат і рушниць. Зичили один одному здоров'я та процвітання.

Зображення - pinterest.com.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com