Як галицький єврей став королем банків США

26 березня 2015
UAPOST.US

Редакція видання "Сегодня" шукала у Франківську сліди головного банкіра Америки 70-х - Артура Бернса, повідомляє UaPost.
 


Голова Федеральної резервної системи США, радник з економіки кількох американських президентів Артур Бернс був галицьким євреєм. Він запам'ятався багатьом американцям незмінною люлькою, густими сивим волоссям і дещо гугнявою вимовою. Помер у Штатах 25 років тому. А наступного року ми відзначатимемо 110 років з дня народження одного з найвпливовіших економістів XX століття.

Перші десять років свого життя, на початку минулого століття, Бернс провів у Станіславі, який тепер називається Івано-Франківськом. А рідня знаменитого економіста до Другої світової війни, ймовірно, проживала на вулиці Пьотра Скарги (тепер - вулиця Василіянок), у нинішній центральній частині міста.

ЄВРЕЙСЬКИЙ СТАНІСЛАВ

Коли 27 квітня 1904 в сім'ї Натана Бернсайга (Беренцвайга) і Сари Юран народився хлопчик, який пізніше став відомий як Артур Френк Бернс, Станіслав був звичайним провінційним містечком Австро-Угорської імперії, населення якого здебільшого було єврейським. До Другої світової війни євреїв у місті проживало вдвічі більше, ніж поляків, українців і німців разом узятих. У той час жартували, що у Станіславі тільки вулиці польські, а будинки - єврейські. 70% тодішніх будівель належало багатим єврейським родинам Маргошесів (власники шкыряної фабрики), Ліберманів (спиртзавод), Мендельсонів (ватно-батинна фабрика), Касвінерів, Урманів (цегельні заводи) і Гальпернів (банкіри та домовласники). Одних тільки синагог в місті було 56. До речі, в одну з них за іудейським звичаєм Натан і Сара повинні були принести свого сина на восьмий день від народження для виконання обряду обрізання.

Сім'я Артура Бернса не належала до заможних євреїв і не від хорошого життя вирушила за океан разом з першою хвилею трудової міграції. На початку ХХ ст., рятуючись від бідності, покидали рідні домівки і українські селяни, заселяючи Канаду, і найбідніші верстви єврейського міського населення. За даними істориків, з 1880 по 1910 рік з Галичини (переважно в Сполучені Штати Америки) виїхало понад 230 тисяч євреїв.

БЕРНС: ВІД ПОСУДОМИЙНИКА ДО ФІНАНСОВОГО ГЕНІЯ


Франківськ був Станіславом

Артур Бернс прибув з батьками в Штати у віці десяти років. До цього часу він повинен був уже отримати початкову освіту в будь-якому станіславському хедері - школі для хлопчиків, навчання в якій починають зазвичай у п'ятирічному віці. Однак перша достовірна інформація щодо біографії Артура Бернса стосується вже тих років, коли його сім'я оселилася в американському портовому місті Бейон в штаті Нью-Джерсі.

З офіційної біографії Артура Бернса відомо, що його батько Натан Бернсайг вже в Америці скоротив своє прізвище до Бернс - більш звичного для американців. Під цим ім'ям він почав у Бейоні свій власний бізнес, виконуючи малярні роботи. Юному Артуру теж довелося працювати, щоб допомогти батькові утримувати сім'ю. Підлітком він освоїв професії поштового клерка, офіціанта, суфлера в театрі, мийника посуду, юнги на нафтовому танкері та продавця.

Зароблених грошей Артуру вистачило для здобуття вищої освіти в Колумбійському університеті. Під час навчання він вирізнявся серед студентів цілеспрямованістю і надзвичайною працездатністю, чим привернув увагу тодішнього світила американської економіки Уеслі Мітчела. У 1930 році 26-річний Артур отримав ступінь кандидата економічних наук і прийняв від Мітчела запрошення працювати у заснованому ним Національному бюро економічних досліджень. Разом зі своїм наставником він зайнявся вивченням економічних підйомів і спадів - так званих циклів ділової активності.

Незабаром Артур Бернс очолив економічну раду за часів президентства Дуайта Ейзенхауера, а згодом потрапив у команду Річарда Ніксона. У найважчі для Америки сімдесяті роки, коли країну накрила хвиля інфляції і тривала виснажлива для економіки війна у В'єтнамі, Артур Бернс став головою Федеральної резервної системи - структури, яка виконує функції американського центрального банку. Саме під час його головування американський долар втратив вільне конвертування в золото.

На початку сімдесятих років, коли почалася політика розрядки в американсько-радянських відносинах, Артур Бернс у складі представницької урядової делегації побував у Радянському Союзі, відвідавши Москву. Невідомо, чи були тоді у нього внутрішні пориви провідати рідне місто на Галичині, де він народився і виріс. Однак, навіть при його великому бажанні в той час в Івано-Франківськ Бернса не пропустили б. За радянської влади Івано-Франківщина, насичена секретними військовими ядерними об'єктами, була закритою областю для іноземців.

Уже в поважному віці Артур Бернс завершив свою політичну кар'єру на дипломатичній службі - в 1981-85 роках він був американським послом в Західній Німеччині. Останні роки життя він прожив на віллі неподалік курортного Вермонта в колі своєї родини: дружини Гелен Бернс (Бернштейн) і двох синів - Йосипа, який також став економістом і Давида, котрий обрав професію адвоката.

Помер Артур Бернс в 83-річному віці від хвороби серця.

У ФРАНКІВСЬКУ ЗНАЙШЛИ РОДИЧА ПО МАТЕРІ

Єврейське кладовище Франківська

"Щодо архівних даних про людей з прізвищем Бернсайг або Беренцвайг до мене ще не зверталися, - зауважив головний равин Івано-Франківської ортодоксальної іудейської громади Мойше-Лейб Колесник. - А ось когось із Юранів, напевно, знайдемо - прізвище матері цього Артура Бернса мені траплялося".

Хоч для євреїв досить важливими є знання про своїх предків, але розшукати далеких родичів по прізвищах важко, тому що прізвища у них з'явилися порівняно нещодавно - тільки в XIX столітті. До того часу на надгробках писали лише "такий-то, син такого-то", та ще вказували місцевість, звідки він походив. Дивно, але для ідентифікації цього було достатньо.

На жаль, в Івано-Франківську знайти могили дідуся чи бабусі Артура Бернса вже неможливо. У шістдесятих роках варварськи зруйнували найстаріше єврейське кладовище біля колишньої Тисменицької дороги (тепер - вулиця Незалежності), яке проіснувало майже три століття. Зараз на цьому місці - кінотеатр "Космос", недіюча лазня, дитячий садок і житлові будинки. Нове єврейське кладовище було відкрито в Станіславі в 1926 році, тут поховано багато ровесників Артура Бернса та їх батьків. В цілому ж тут збереглося 4,5 тисячі могил євреїв, які померли в до- і післявоєнний час. У братських могилах поховані також понад сто тисяч жертв Голокосту під час німецької окупації.

"Зі 127 тисяч євреїв, що жили на території теперішньої Івано-Франківської області, під час війни вижили ледь півтори сотні, - зауважив Мойше-Лейб Колесник. - На території єврейського гетто була в'язниця, на розі нинішньої Галицької та Довгої. Говорять, що кров звідти потоком текла через вікна на вулицю".

Після відродження єврейської громади в Івано-Франківську (вона тепер налічує всього 400 осіб разом з членами сімей) територію цього кладовища огородили і частково облагородили, хоча його далека частина все ще залишається непрохідною. Кілька пам'ятних знаків нагадують про жертви Голокосту. А ще сюди звозять залишки намогильних стел, які часто знаходять під час ремонту вулиць. У радянський час, виявляється, їх нерідко мостили надгробками з єврейських кладовищ.

В архівних матеріалах, які опинилися в розпорядженні головного равина Івано-Франківської області, вдалося розшукати лише одного чоловіка, який міг бути родичем американського економіста. Хаїм Юран, який був на п'ять років старший Артура, клопотав про виїзд з Польщі в 1932 році. Проживав цей чоловік на вулиці Пьотра Скарги.

У державному обласному архіві на запит про можливих родичів Артура Бернса повідомили, що прізвища Бернцвег, Беренцвайг і Юран в Станіславі в той час зустрічалися. "Однак у цих людей не такі імена, як у батьків Артура Бернса, - зауважила заступник начальника відділу інформації та використання документів Любов Соловка. - Відомо, що проживали ці сім'ї також у центральній частині міста - на вулицях Липовій (тепер - Шевченка) та Казимирівській (тепер - Мазепи)".

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше