Як ЧК придушила повстанський рух на Луганщині 1921-1923 рр.

16 вересня 2015
UAPOST.US
У березні 1921 року V Всеукраїнський з'їзд Рад, організований більшовиками, прийняв рішення щодо посилення боротьби з "бандитизмом", тобто проти всіх своїх політичних супротивників, оголосивши це "государственной задачей первостепенной важности".

У лютому 1921 року тодішній головнокомандуючий всіма збройними силами Російської республіки Лев Камєнєв у доповіді Володимиру Леніну про стан боротьби з бандитизмом змушений був визнати, що "банди на території правобережної України мають характер місцевих організацій, які користуються підтримкою та співчуттям населення. Сила банд коливається від 100-250 бійців і має загальну чисельність близько 2500 бійців".
 

uapost.us

У липні 1921 року в офіційній доповідній записці того ж Камєнєва згадано 18 повстанських загонів лише на Донбасі, які об'єднували близько 1500 кіннотників та мали 19 кулеметів.

На момент цих подій повітові надзвичайні комісії (далі — ЧК) в Україні були ліквідовані через відсутність відповідної кількості працівників. Їхнє місце зайняли так звані політбюро, які входили на автономних правах до міліції. Повітові ЧК були збережені тільки в небагатьох особливо важливих центрах Донбасу, наприклад, у Маріуполі.

Керівництво таких комісій було завжди відоме працівникам, яких скеровували з досить високих посад в апараті "губЧеКа". Про це красномовно свідчать шифровки, які органи ВЧК надавали своїм низовим каральним структурам: "Як встановлено, контрреволюційні організації та угруповання добре обізнані про те, що ВЧК даного часу вимушене на, так би мовити, деяку пасивність. Про те, що таке становище тимчасове, знає кожен з нас... Переконані, що ілюзії наших ворогів, які припускають думку про капітуляцію радянської влади, швидко розвіються, а веселі усмішки на їхніх обличчях зміняться на гримасу жаху і дикого тваринного страху перед лицем всеперемагаючої стратегії комунізму".

Не розраховуючи на місцеві кадри з Росії, для безпосереднього керівництва оперативною діяльністю органів держполітуправління на Правобережній Україні був призначений російський більшовик В.Євдокимов. Сотні чекістів із різних губерній Росії були відряджені в Україну. Серед них — відповідальний працівник брянської ЧК Д. Мєдвєдєв, призначений головою старобільскої ЧК.

Разом із посиленням каральної системи та безжального терору , V Всеукраїнський з'їзд проголосив амністію всім "бандитам", які бажали припинити боротьбу. Амністія діяла до 15 червня, а потім її дію продовжили ще на місяць. За офіційними даними, амністією скористалося приблизно 10 тис. повстанців, що свідчить про масштаб повстанського руху на Правобережній Україні. З-поміж тих, хто зголосився скласти зброю, були керівники штабу Махно — Звєрєв, Полєно, Вдовіченко. Проти останнього чекісти використали брудний та відверто провокативний метод. Важко пораненого, його направив Махно на лікування до Новоспасівки. Там, у непритомному стані Вдовіченка захопили в полон. Піддавши страшним тортурам та моральному тиску, чекісти примусили його підписати заяву про перехід до більшовиків та звернення до повстанців щодо припинення збройної боротьби.

Подібні методи нащадки чекістів використовуватимуть у боротьбі проти повстанців на Західній Україні у 40-50-х роках.

Частина повстанців під загрозою розстрілу перейшли на бік влади. ЧК тоді вирішило використати їх, аби деморалізувати повстанців зсередини: одних відправили до повстанців, інших — розстріляли їхніми колишніми бойовими побратимами. Ця поразкова пропаганда поєднувалась з жорстокими репресіями проти поранених повстанців та їхніх родин. У разі, коли знаходили пораненого повстанця, карали не тільки його, а й родину, в якій він переховувався.

Провокації, терор та розстріли заручників стали нормою роботи чекістів. Основним моментом у боротьбі проти повстанців було просунення чекістів та завербованих колишніх повстанців до діючих загонів з метою ліквідації керівництва та морального занепаду всередині загону.

У липні 1921 року Мєдвєдєв, який вже тоді був начальником старобільської ЧК, отримав інформацію про наявність у районі великого повстанського загону у кількасот шабель. Загін поводився досить пасивно, діяв здебільшого з метою захоплення провізії. Це свідчило про те, що загін не мав міцного керівництва. Мєдвєдєв, уникаючи прямого зіткнення з загоном, вирішив деморалізувати його зсередини шляхом упровадження туди завербованої ним людини, колишнього штабс-капітана царської армії на псевдо "Басня".

Спираючись на колишніх повстанців, перевербованих та повернутих ним у загін, чекістам за чотири доби вдалось ліквідувати керівників загону, а самих повстанців, кількістю 350 шабель, переконати в необхідності добровільного зголошення Совєтам.

Приблизно за такою ж схемою чекісти ліквідували загін Огнєва. Цей загін мав характерну деталь: після кожної операці його учасники розходились по домівках та лісах, очікуючи наказів командира. Цим і скористався Мєдвєдєв. Загін, у складі близько сотні багнетів, застали зненацька біля хутора Семикозова у момент їхнього збору. Місце і дату Мєдвєдєв знав заздалегідь, позаяк за допомогою колишніх перевербованих повстанців сам їх і вказав.

Та найбільш характерною і показовою операцією чекістів із використанням псевдоповстанських загонів стала операція з ліквідації повстанського командира Івана Блохи, загін якого базувався у селі Бараніковка Біловодського району. Невелике формування чисельністю близько 50 шабель вирізнялось високою активністю та провело менш як за місяць десяток успішних операцій. Про перебіг подій під час проведення чекістсько-військової операції збереглись мемуарні свідчення учасника тих подій, командира 14-го стрілецького полку 2-ої Донської дивізії.

22 червня 1921 року чекісти захопили у полон одного повстанця із загону Блохи. Під час допиту повстанець розповів, що штаб загону разом із командиром Іваном Блохою переховується в очереті біля Бараніковки. Та, не знаючи місцевості і проходів, військові самостійно не наважились на проведення операції з ліквідації повстанського штабу. У цей час на допомогу військовим прибув окремий загін ВЧК зі Старобільська. З огляду на те, що загін ВЧК не був відомий мешканцям Бараніковки, які підтримували та співчували повстанцям, вирішили видати чекістів за повстанський загін. Поширивши поміж мешканців села інформацію щодо роззброєння та захоплення у полон частини Червоної армії новоприбулим псевдоповстанським загоном, чекісти вирішили таким чином витягнути з очерету повстанців.

"24-25 червня загін ВЧК, видавши себе за бандитів, з'явився у селі Бараніковка та після короткого бою заарештував на очах у місцевого населення загін контррозвідників мого полку, чим викликав велику радість місцевого населення. Відразу ж командиру загону псевдобандитів на контррозвідників пішли скарги місцевого населення. В одного селянина взяли бика, в іншого — коней, у третього — барана та корову. Скаржились на те, що комуністи їх зовсім пограбували відібравши останній хліб. Вони стали бити заарештованих, плювати їм в обличчя, кидати каміння, вигукуючи "Вот вам, сволочи-комунисты, разверстка", — писав у своїй доповідній командир ЧА. Яскрава картина "народної любові" до червоних визволителів та їхня поведінка стосовно місцевого населення.

Після суду мешканців села над полоненими червоноармійцями старший загону ВЧК, який видавав себе та своїх людей за повстанців, роздягнув червоноармійців, провів їх селом, аби мешканці переконались, що діють справжні повстанці, і зачинили у хліву, випустивши заарештованого полоненого повстанця. Запевнивши його, що в селі діє невідомий йому повстанський відділ, чекісти дали повстанцеві команду привести до них на перемовини щодо спільних дій отамана Блоху разом із повстанським штабом.

Переконаний в "істинності" повстанців, Блоха разом зі своїми 20-ма оплічниками прийшов у приміщення виконкому, де знаходився штаб ВЧК, і відрекомендувався місцевим командиром повстанських військ. Ввечері того ж дня мав відбутися суд над полоненими червоноармійцями. В той час, коли для штабу Блохи подали коней для того, щоб їхати на псевдосуд, Блоху вбив командир загону ВЧК, а псевдоповстанці розправились з керівниками повстанського штабу. Двом повстанцям вдалось утекти. Все це побачили мешканці села, які зрозуміли свою помилку, але вдіяти вже нічого не могли.

"Після ліквідації штабу Блохи контррозвідники мого полку були звільнені з-під варти, після чого разом з загоном ВЧК були розстріляні кілька десятків мешканців села, які проявили себе як люди, які співчувають повстанцям. 26 червня контррозвідники повернулися до свого полку. Начальник загону ВЧК вручив подяку мені, товаришу Баклушинському та всім червоноармійцям, які брали участь у проведенні операції", –зазначив у своїй доповідній командир полку.

Методи, які застосовували чекісти у боротьбі проти повстанців на Луганщині у 20-х роках, вони перенесли і в Карпатські гори, використовуючи вже в боротьбі з загонами УПА у 40-50-х роках.

28 листопада 1921 року колегія ДонгубЧеКа нагородила голову старобільского ЧК Мєдвєдєва золотим годинником "за умелую и усиленную борьбу с бандитизмом в Старобельском уезде". Це була перша нагорода на довгому кривавому чекістському шляху Мєдвєдєва. Через 25 років Мєдвєдєв у лісах Рівненщини знову використовував той досвід провокацій та створення псевдозагонів, який він здобув на Луганщині, але вже у боротьбі з загонами УПА.

Могила отамана Блохи, попри 80-річне комуністичне панування, доглядається мешканцями села Бараніковка. Людська пам'ять міцно закарбувала імена своїх героїв.

Автор: Дмитро Снєгирьов 

Радимо вам також почитати:
Поступ українського націоналізму: з минулого в майбутнє
Як ОУН у Львові відновлювала Українську державу, або Чому Гітлер наказав знищити бандерівський рух
УПА: герої чи кати?!

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com