Я так хочу, щоби відпустка не закінчувалася... або на роботу після відпочинку

11 серпня 2017
Vitaliy DeFranko

"Поствідпустковий" синдром

Немає нічого дивного, що люди не відчувають припливу бадьорості при поверненні на роботу. Відпустка в минулому, а попереду трудові будні - чого ж тут радіти?
 
Тим більше, було доведено, що найвищого рівня щастя людина досягає навіть не під час відпочинку, а в процесі його планування. А ось до моменту закінчення канікул колишні "відпочивальники" не щасливіші за тих, хто весь цей час продовжував працювати. Вчені вважають, що даний феномен пояснюється невеселим "передчуттям" повернення на роботу.
 
Людину мучать тривога, дратівливість, відсутність мотивації. Вона не може сконцентруватися і відчуває внутрішню порожнечу та безвихідь. За опитуваннями в різних організаціях Іспанії, з такими симптомами після відпустки на роботу повертається від 35 до 75% працівників. Явище досить поширене і тому отримало навіть окрему назву: "Поствідпустковий" синдром".

Причини відчаю

По-перше, робота сприймається як безрадісний клубок робочих обов'язків і проблем. Будні нестимуться один за одним, день буде проходити у справах і метушні, а ввечері - кілька годин вдома, в сімейних справах. Ранок-вечір-ранок-вечір. І головне, що так цілий рік, до наступної відпустки. Сумно, що ще так довго доведеться чекати нових канікул.
 
По-друге, коли людина повертається до своїх колишніх робочих обов'язків, в її голові все ще юрмляться занадто яскраві позитивні враження після відпочинку. Неонові лампи підприємства або офісу програють яскравому сонечку. Осіння негода за вікном різко контрастує з теплими літніми днями.
 
По-третє, буває, що відпустка закінчується дуже швидко. Можна запланувати багато, але далеко не все встигнути з різних причин. Добре, коли людина може собі дозволити відпочинок далеко від дому, але іноді вільний час виявляється заповнений рішенням побутових проблем, що накопичилися. Ми озираємося назад і відчуваємо, що і зітхнути вільно не встигли. Спогади про витрачену дарма відпустку викликають смуток і розчарування.
 
По-четверте, саме після відпустки на поверхню свідомості виринає загальне незадоволення від наявного життя і роботи. Під час відпочинку людина отримує можливість відволіктися від щоденних робочих проблем і подумати про життя. Іноді в результаті у неї назріває план, як поліпшити свою кар'єру, дохід, дозвілля і т.п. Людина вирішує почати нове життя з першого дня роботи, яке буде більш повним і щасливим. Але тиждень-два після відпустки - і приходить розуміння, що нічого не вийде. Знову позаурочна робота, знову дедлайни, знову ні на що не вистачає часу і сил.

Сумувати не обов'язково

Не варто думати, що повернення на роботу є травмою для всього працездатного населення світу. В основному страждають ті, хто має якісь проблеми, пов'язані з роботою або професією. Не всі щасливі там, де знаходяться, і часто на це є серйозні причини.
 
Буває так, що не подобається колектив, робота, керівник, розпорядок дня, місце розташування робочого місця. А буває, що людина раптом усвідомлює, що все це взагалі не те, чим би вона хотіла займатися в своєму житті. Змінити роботу? Це буває не так легко, як здається з боку. Тому доводиться терпіти.
 
Але є й інша категорія людей. Для них робота і професія - як повітря. Вони люблять те, чим займаються. Такі працівники самореалізуються на роботі, знаходять своє "я" і насолоджуються процесом. Любов до своєї справи захищає від негативних почуттів при виході на роботу після відпустки. Люди, закохані в свою професію, набагато легше переносять всі робочі перипетії.

Не дати собі засохнути

Якщо подивитися на всі вищеописані переживання, можна помітити, що кожен пункт не є сам по собі чимось абсолютно жахливим і невідворотним. Так, звичайно, все це сумно та прикро, але багато що можна вирішити. Гнітючий ефект повернення на робоче місце виникає через те, що ці дрібниці складаються в єдиний клубок. Впливає все: і погода, і майбутня зима, і ситуація на роботі, й багато іншого. Здається, що обставини і обов'язки переплітаються між собою, закривають життєвий горизонт і витягують всі соки.
 
Тому постарайтеся відразу після повернення на роботу налаштувати себе "на позитив". Що це означає? Необхідно постаратися всі ваші переживання щодо роботи направити в конструктивне русло. Є проблема? Потрібен план, як її вирішити!
 
Робота здається страшним сплетінням дедлайнів і невирішених завдань? Розділіть всі справи на невеликі групи: що треба зробити спочатку, що потім, чим краще зайнятися зранку, а ніж вкінці робочого дня. План повинен бути гнучким - нічого страшного, якщо ви не змогли щось виконати рівно о 12:00, як було задумано. І якщо щось пропустили, це не означає, що весь день втрачений.
 
Після відпустки ви насилу витягуєте себе з ліжка, щоб дістатися до офісу? Подумайте серйозно, невже немає зовсім ніяких плюсів у вашому трудовому житті? Ну хоча б трішечки? Робота може дійсно не радувати вас і приносити розчарування, але якщо ви вже там, то треба шукати позитивні моменти. Це не означає, що треба забути та ігнорувати все погане. Але позитивний погляд на своє становище вселяє впевненість в собі. Якщо є плюси - їх можна взяти за основу. А ось якщо дивитися на себе як на заручника обставин і робочого місця, дуже важко зробити крок назустріч змінам.
 
Здається, що робота не дає вільно дихнути і забирає всі сили? Подумайте про дозвілля та відпочинок. Важливо перемикатися на інші види діяльності, спілкуватися з різними людьми, займатися спортом. У вас повинне з'явитися життя за межами робочого місця. Тоді робота не буде затьмарювати горизонт. І якщо навіть на кар'єрному фронті буде важко, навколо будуть люди, здатні вас підтримати.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Спортивні лосини для впевнених тренувань: де придбати стильні та якісні моделі
Для ефективних тренувань у залі необхідний не тільки правильний настрій, а й зручний, якісний і стильний одяг. Він забезпечує свободу рухів і комфорт, дозволяє зосередитися на вправі і досягати кращих результатів.
Читати більше