ВИБІР ЗАВЖДИ Є. Іен Бенкс "Пособник"

ВИБІР ЗАВЖДИ Є

Іен Бенкс. Пособник.

Це детектив для тих, хто має міцні нерви.

Спочатку читач думає, що головний герой – журналіст, який розслідує вбивства, і є тим убивцею. Але посередині тексту автор дає зрозуміти, що мова все-таки про іншого. І вже коли до кінця роману зовсім не багато, дізнаємося, що вбивцею є кращий друг журналіста.

Їх міцно пов’язує минуле. Журналіст свого часу кинув свого друга помирати, коли той втопився. Але сталося диво. Лікар повернув хлопця до життя через десять хвилин знаходження того у воді. Вдруге він знову його зрадив, хоча й повернувся. Невідомий зґвалтував друга, хоча спочатку хотів це зробити з ним, але друг відволік увагу на себе. Головний герой, хоч і пізно, але повернувся, і гіллякою вбив насильника.

Врешті-решт, з’ясовується, що його кращий друг весь час мстився йому, вбиваючи людей і підставляючи його. Журналістові довелося посидіти у відділку. Добре, що знайшовся розумний поліцейський, який зрозумів, що це не вбивця, а то справа вже йшла до суду і до багатьох років ув’язнення.

Не відразу головний герой розуміє, що вбивцею є його найкращий друг. Якраз на нього він найменше сподівався, видаючи поліції своїх знайомих, на яких грішив. Коли ж усвідомлює істину, сюжет стрімко йде до свого завершення. Ще декілька вбивств, причому імітація власного вбивства, – і поліція виходить на слід убивці. Але його не так просто упіймати, зважаючи на те, що він служив у війську.

Врешті друг перехоплює головного героя. Той думає, що його теж уб’є. Але він залишає йому життя, даючи вибір: або видати і зателефонувати поліції, або дати втекти. Головний герой вибирає останнє, стаючи підсобником свого друга.

Здавалось би, це звичайний детектив, але в ньому закладена глибока філософська думка: людина завжди має право на вибір. Ті, кого вбили, звичайно, не були ідеальними людьми, – як і той, хто їх убивав. Він і не усвідомлював себе Богом, і не був психом. Втеча дала йому можливість і далі вершити правосуддя в його розумінні, бо поліція чи прокуратура ніколи б не засудили цих людей. Головний герой дає йому можливість продовжувати свою справу – і не тому, що боїться бути вбитим. Лікарі виявили в нього рак легенів – так гірше смерті вже нічого для нього нема. Головне, що він мовчки погоджується з другом: є люди, які не мають права жити на землі.

Анатолій ВЛАСЮК

26 липня 2018 року  

Обкладинка - i10.fotocdn.net

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Психолог Ерік Берн про те, як батьки програмують долю своїх дітей
Ерік Берн — автор знаменитої концепції сценарного програмування і теорії ігор. Берн впевнений, що життя кожної людини програмується до п'ятирічного віку, і всі ми потім живемо за цим сценарієм.
Читати більше
Українець, що став прототипом Джеймса Бонда
Чи знали ви, що прототипом славетного Джеймса Бонда був українець? Авантюрист, що погоджувався на найризикованіші завдання. Коли Ян Флемінґ взявся за писання першого роману про "агента 007", нічого вигадувати не довелося – просто взяв за основу колоритного одесита.
Читати більше
Коти, яких спіймали на гарячому (фото)
Цікавість котів безмежна. Їм завжди цікаво, що ви робите, куди пішли, що принесли і, звичайно, що їсте. Навіть якщо ви будете їсти огірок, кішка буде сидіти поруч і всім сумним виглядом показувати, що совісті у вас немає, якщо не ділитеся... Тому-у-у... всім котиків:)
Читати більше