ВИБІР ЗАВЖДИ Є. Іен Бенкс "Пособник"

ВИБІР ЗАВЖДИ Є

Іен Бенкс. Пособник.

Це детектив для тих, хто має міцні нерви.

Спочатку читач думає, що головний герой – журналіст, який розслідує вбивства, і є тим убивцею. Але посередині тексту автор дає зрозуміти, що мова все-таки про іншого. І вже коли до кінця роману зовсім не багато, дізнаємося, що вбивцею є кращий друг журналіста.

Їх міцно пов’язує минуле. Журналіст свого часу кинув свого друга помирати, коли той втопився. Але сталося диво. Лікар повернув хлопця до життя через десять хвилин знаходження того у воді. Вдруге він знову його зрадив, хоча й повернувся. Невідомий зґвалтував друга, хоча спочатку хотів це зробити з ним, але друг відволік увагу на себе. Головний герой, хоч і пізно, але повернувся, і гіллякою вбив насильника.

Врешті-решт, з’ясовується, що його кращий друг весь час мстився йому, вбиваючи людей і підставляючи його. Журналістові довелося посидіти у відділку. Добре, що знайшовся розумний поліцейський, який зрозумів, що це не вбивця, а то справа вже йшла до суду і до багатьох років ув’язнення.

Не відразу головний герой розуміє, що вбивцею є його найкращий друг. Якраз на нього він найменше сподівався, видаючи поліції своїх знайомих, на яких грішив. Коли ж усвідомлює істину, сюжет стрімко йде до свого завершення. Ще декілька вбивств, причому імітація власного вбивства, – і поліція виходить на слід убивці. Але його не так просто упіймати, зважаючи на те, що він служив у війську.

Врешті друг перехоплює головного героя. Той думає, що його теж уб’є. Але він залишає йому життя, даючи вибір: або видати і зателефонувати поліції, або дати втекти. Головний герой вибирає останнє, стаючи підсобником свого друга.

Здавалось би, це звичайний детектив, але в ньому закладена глибока філософська думка: людина завжди має право на вибір. Ті, кого вбили, звичайно, не були ідеальними людьми, – як і той, хто їх убивав. Він і не усвідомлював себе Богом, і не був психом. Втеча дала йому можливість і далі вершити правосуддя в його розумінні, бо поліція чи прокуратура ніколи б не засудили цих людей. Головний герой дає йому можливість продовжувати свою справу – і не тому, що боїться бути вбитим. Лікарі виявили в нього рак легенів – так гірше смерті вже нічого для нього нема. Головне, що він мовчки погоджується з другом: є люди, які не мають права жити на землі.

Анатолій ВЛАСЮК

26 липня 2018 року  

Обкладинка - i10.fotocdn.net

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

КУПАЛЬСЬКЕ СВЯТО: витоки, звичаї, сценарій заходу. Особливість цьогорічного свята
Цією розповіддю прагну сприяти розкриттю української суті народного купальського обряду, показати красу і неповторність найпоетичнішого свята природи, а організаторам купальських дійств – подарувати сценарій ориґінального заходу.
Читати більше