Втома та 16 порад, як із нею боротися

9 серпня 2023
Ліля Колісник

Так само як тіло може фізично втомитися після інтенсивних тренувань, сильне розумове виснаження та стрес можуть спричинити розумову втому. Це відбувається, коли ви постійно перевантажені, не маєте часу на належний відпочинок і відновлення, що призводить до когнітивної втоми. Вам може бути важко розв'язувати проблеми, зосереджуватися на конкретних завданнях або ухвалювати важливі рішення. Так само ви можете боротися з поширеним відчуттям, що ваш мозок виснажений або перевантажений.

Втома та затуманення мозку

Затуманення мозку може бути побічним ефектом розумової втоми. Термін означає загальний стан розгубленості та забудькуватості. Подібно до розумової втоми, воно часто є наслідком високого рівня стресу, надмірної роботи та недосипу.

Однак затуманення також може виникати внаслідок інших медичних причин, як-от: вагітність, рак, діабет, зневоднення та аутоімунні розлади.

Деякі люди використовують терміни «психічна втома» та «затуманення мозку» як синоніми. Корисніше буде визнати, що затуманення часто збігається з розумовою втомою. Однак розумова втома — це сукупність психологічних і фізичних симптомів, пов’язаних із відчуттям розумової втоми.

Психічна втома vs. психічне вигорання

Психічна втома може бути тимчасовою і ситуативною. Наприклад, студент коледжу часто відчуває себе частково або повністю виснаженим після екзаменаційного тижня. Або бухгалтер може відчувати розумову втому під час податкового сезону. Зазвичай полегшення настає тоді, коли джерело стресу минає.

Психічне вигорання, з іншого боку, має тенденцію бути більш підступним, хронічним і шкідливим. Вигорання може призвести до крайньої апатії, песимізму та ізоляції. Крім того, воно може збігатися з погіршенням симптомів депресії, тривоги або розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин.

Розумова втома може бути передвісником психічного вигорання. Якщо ви не подбаєте про своє виснаження, ви можете почати почуватися безпорадними та знеохоченими — ці емоції пов'язані з вигоранням.

Симптоми психічної втоми

Важливо розпізнати симптоми розумової втоми. Виявлення цих ознак на ранніх стадіях може допомогти вам втрутитися до того, як ситуація погіршиться. 

Загальні симптоми розумової втоми включають:

  • постійне відчуття втоми або емоційного «виснаження»;
  • відсутність мотивації виконувати щоденні завдання;
  • відчуття, що ви не можете мислити чітко та ясно;
  • виникають труднощі з концентрацією;
  • проблеми з ухваленням рішень.

Маємо для вас 16 порад, як зменшити розумову втому

Психічну втому, вірогідно, не можна уникнути, але ви можете вжити профілактичних заходів, щоб зменшити її вплив на ваше самопочуття. Навіть невеликі кроки можуть істотно змінити ваше самопочуття.

1. Розставляйте пріоритети для важливих завдань, коли маєте найбільше енергії

Найвірогідніше, у вас є певне уявлення про те, коли ви «у своєму найкращому стані». Отже, якщо ви любите ранки, постарайтеся насамперед розібратися із зустрічами та важливими зобов’язаннями. Якщо ви більше любите день або вечір, подбайте про легші речі, перш ніж братися за складніші завдання. Це допоможе збільшити вашу розумову енергію.

2. Запишіть завдання

Запишіть важливі завдання, зустрічі або потреби в планер та переконайтеся, що вони у вас у доступному місці. Це зменшує потребу «пам’ятати» всі ці дії та дати.

3. Робіть регулярні перерви протягом дня

«Потужність» може здатися оптимальною, але дослідження показують, що більшість людей працюють краще, коли роблять перерви у своєму графіку. Нам усім потрібен час, щоб зарядитися. Спробуйте техніку Pomodoro, коли ви встановлюєте таймер на 25 хвилин, а потім робите 5-хвилинну перерву. Після чотирьох інтервалів зробіть більшу перерву на 20-30 хвилин.

4. Практикуйте медитацію

Приділіть щодня принаймні 5-10 хвилин медитації. Ви можете зробити це самостійно, просто заплющивши очі та зробивши кілька глибоких вдихів, створюючи практику дихання. Або ви можете використати застосунок, обравши певну тему, як-от: зниження стресу, вдячність або самооцінка.

5. Надайте пріоритет сну

Депривація сну може посилити розумову втому та заплутаність думок, впливаючи на все — від продуктивності до рівня енергії та настрою. Середній дорослій людині потрібно приблизно 7-9 годин сну щоночі. Наскільки це можливо, прагніть отримати достатньо якісного сну.

6. Обмежте час на соцмережі

Може виникнути спокуса погортати соцмережі або подивитися чергову серію улюбленого шоу, але пам’ятайте про ці пасивні дії. Можливо, ви знайдете набагато більше заряду, якщо займетеся значущими хобі, які творчо кидатимуть виклик вашому розумові та розвиватимуть пристрасть до життя.

7. Пийте воду

Зневоднення може погіршити рівень енергії та призвести до когнітивної втоми. Хоча всі люди різні, більшості потрібно щонайменше 8-10 склянок води навіть у день з низьким енергоспоживанням. Споживання збільшується при високій температурі та якщо ви дуже активні. Якщо ви відчуваєте спрагу, ваше тіло вже сигналізує про зневоднення.

8. Зменште надмірні рішення

Намагайтеся обмежити необхідність ухвалювати багато рішень приблизно в один час. Натомість заблокуйте час, коли вам потрібно відповідати на електронні листи чи дзвінки. І як тільки ви ухвалите рішення, спробуйте його дотримуватися! 

9. Обмежте відволікання під час роботи

Переведіть телефон у беззвучний режим або залишіть в іншій кімнаті. Установіть межі, коли ви будете входити в соціальні мережі або грати в ігри. Розмістіть табличку на дверях, щоб повідомляти колегам, коли ви працюєте та недоступні.

10. Залишайтеся фізично активними

Розум і тіло за своєю природою пов’язані. Піклуючись про фізичний стан, ви можете почуватися бадьорішими та енергійнішими протягом дня. Це може зменшити наслідки розумової втоми.

11. Зменште безлад

Безлад може викликати вироблення кортизолу, змушуючи вас відчувати ще більше стресу, тривоги та втоми. Поставте цілі щодо наведення порядку у своєму домі та усунення цього безладу. Навіть виконання одного завдання на день чи тиждень покращить ваш дім чи робоче місце.

12. Уникайте або виключіть речовини, що змінюють настрій

Кофеїн, алкоголь і нікотин можуть відвертати увагу, коли ви втомлені або перевантажені. Крім того, оскільки ваше тіло розвиває до них більшу толерантність, ви більш схильні відчувати інші неприємні побічні ефекти або наслідки.

13. Залишайтеся на зв'язку

Багато людей ізолюються від близьких, коли відчувають стрес, але така поведінка може мати зворотний ефект. Наступного разу, коли ви відчуєте себе недобре, зателефонуйте або зустріньтеся з другом. Такі зв’язки можуть бути дуже цілющими.

14. Відмовтеся від перфекціонізму

Якщо ви постійно ставите занадто багато завдань перед собою, ви зіткнетеся з перфекціонізмом. На жаль, ця модель лише увічнює виснаження та скомпрометоване почуття власної гідності. Замість цього спробуйте просто зосередитися на тому, щоб бути достатньо хорошим і докладайте щирі зусилля, щоб бути добрішим до себе.

15. Пам'ятайте про загальну картину

Може бути легко загубитися в повсякденних дрібницях життя. Натомість намагайтеся пам’ятати про свої найважливіші пріоритети. Перелічіть їх, якщо потрібно, і переглядайте цей список якомога частіше. Зробіть пріоритетом баланс між роботою та особистим життям.

16. Шукайте лікування

Психічна втома може бути основним симптомом інших психічних захворювань. Якщо її не лікувати, це може серйозно погіршити якість вашого життя. Робота з терапевтом може допомогти вам зміцнити розуміння та розробити кращі інструменти для керування тригерами. 

Якщо ви зараз перебуваєте в стані розумової втоми, знайти мотивацію змінити ситуацію може здатися справді складною справою. Однак навіть незначні зміни звичок можуть допомогти вам почуватися краще. Не забувайте шукати підтримку та просити про допомогу, коли вона вам потрібна. Ситуація може покращитися, і ви можете вийти з цього!


Бережіть себе попри все.


Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Світське життя, секс і гарне тіло: 3 книги, які змінять ваше самосприйняття
Автори цих книжок намагаються завдяки своїм вишуканим, стильним і красивим історіям, втіленим у не менш гарні ті цікаві книжки, додати гармонії і тепла у наше трагічне сьогодення.
Читати більше
Що почитати: 5 книг про дива і дивацтва
Дива, які стаються у цих книжках, мають різний характер. Утім, від економічного дива в Америці минулого до пригод у книжці сучасної української авторки – не така вже велика відстань. Оскільки захоплюючий сюжет і бажання прочитати історію до кінця – ось основні критерії, за якими можна оцінювати будь-яке диво в сучасній літературі.
Читати більше