Вправи з історією на щодень

17 серпня 2015
oleg.druzdev@gmail.com
Якось так склалось, що в Україні проблеми з історією та історичною пам'яттю меншими не стають. В якійсь мірі ці проблеми матеріалізувались в конфлікті на Донбасі ("фашистсько-бандерівська" риторика, "георгіїівські стрічки" і т.д. тому доказ). Шкода, але й така "матеріалізація", судячи зі всього, не є ще тим дном, нижче якого падати вже нема куди. Виникає природнє питання: "а що ж тоді робити?": стара "схема історії" вже неактуальна і надто часто відкидає нас назад в розвитку, а нової "схеми" ще нема та й чітких обрисів, що вона таки з'явиться найближчим часом, немає. Тому я, будучи істориком за освітою, вирішив поділитись своїми "вправами" з історією на щодень. Можливо, комусь вони сподобаються чи стануть корисними.

Вправа 1. Ніколи не судіть про історичну подію чи персону по одній лише книзі/статті/передачі тощо. Завжди намагайтесь порівнювати інформацію.

Вправа 2. Забудьте про "особливо тяжку долю українського народу", який всю історію гнобили всі, кому не лінь. Ця теза, принесена класиками української історіографії, трансформувалась в нашому суспільстві в "ефект плакальниці", а чим це погано, я думаю, всі знають. Хорошими "ліками" від цього є теза проф. Я.Грицака про нормальність української історії. Теза проста: українці - цілком нормальний європейський народ, який має свої особливості та характеристики в розвитку, але вони цілком типові й для інших народів. Цей погляд, на мою думку, є вельми слушним, оскільки веде до розуміння того, що ми нічим не гірші/кращі за інших. 

Вправа 3. Дайте можливість персонажам історії бути такими ж людьми, якими є ми з вами. Поділюсь своїм персональним досвідом. Недавно отримав прохання написати текст про Івана Мазепу (кому цікаво - однойменна книга видавництва "Клуб сімейного дозвілля", яка вийшла цього місяця). Таке прохання завело мене в глухий кут, оскільки про кого-кого, а про Мазепу не писав хіба що лінивий. Вирішення проблеми прийшло несподівано: консультуючись зі своїм науковим керівником, я почув від нього одну фразу, яка звучала в розмові (весь текст опускаю) приблизно так: "звісно, він же був теж людиною". Ця фраза стала моїм дороговказом при роботі над текстом і я дійсно виявив, що за маскою канонічного гетьмана, "борця за Україну" виявилася звичайна людина зі своїми плюсами і мінусами.

Розуміння цієї "простоти" моментально звільнило від будь-яких кліше героя/зрадника, а відтак зняло будь-які проблеми у розумінні і цієї персони, і епохи, в якій він жив. Спробуйте побачити за суперечливою, на ваш погляд, історичною персоною, людину і ви побачите, як все одразу стане простішим і зрозумілішим для вас. Це, між іншим, дозволить знайти в історії не тільки дати та "сухі" події, якими нас всіх так вантажили в школі, а й щось більше, щось реально цікаве, а саме людське життя у всій красі та барвах.

Звісно, це не повний перелік, але основний. Головна його перевага в тому, що в разі виконання ми звільнимось від історії як тягаря і отримаємо історію як знання що робити і що не робити. А це, на мій погляд, багато чого вартує.

Я навряд чи відкрив для вас Америку, як кажуть, але нагадування простих істин, деколи рятує від великих проблем. Про них ми поговоримо в наступних постах. А зараз я бажаю вам приємних і цікавих відкриттів у минулому свого народу!;) До зустрічі в наступному пості!

Якщо вам сподобалась ця стаття, вам також варто почитати:
Сучасна українська "міфологія" - "якби не Майдан!"

УПА: герої чи кати?!
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше