Волинський бренд: порцеляна та фаянс із Корця

17 листопада 2017
Tatiana Yatsechko-Blazhenko
На Волині у XVIII столітті була заснована порцелянова фабрика. Її якісні, гарні, модні, популярні вироби цінувалися по всій Речі Посполитій. І виникла вона саме тоді, коли в Європі ширилася мода на барокову майсенську порцеляну. Засновником порцелянового заводу в Корці був один із представників родини Чарторийських – Юзеф Клемент (1740-1810), господар величезних володінь на Волині. Виробництво посуду в Корці стало першим подібним заводом на теренах цілої Речі Посполитої.

Саме новий власник Корця вдихнув у містечко, яке тоді занепадало, нове життя, побудувавши виробництво та створивши нові робочі місця для місцевого населення. Через якийсь час у містечку з'являються не бачені тут раніше двоповерхові кам'яні будинки, парки, костели й, безумовно, чудова князівська резиденція.

Крім фабрики порцеляни та фаянсу, Чарторийський започаткував тут виробництво сукна, полотна та  меблів.

Корецьке виробництво посуду було засноване 7 вересня 1783 року. Про це свідчить документ "Kontrakt założenia fabryki porcelany w Korcu z dnia 7IX 1783", який сьогодні зберігається у відділі рукописів Польської Академії Наук в Кракові.

Посаду директора обійняв відомий французький кераміст Франтішек Мезер. Йому допомагав його брат Михаїл, який відповідав за розробку унікального рецепту виготовлення порцеляни з глини, яку добували на Волині.

Чорторийський був дуже мудрою людиною, і перед тим як вкладати кошти у виробництво, він провів аналіз місцевих глин, надіславши їх до німецьких керамістів саксонського міста Майсена. Висока якість і яскраві фарби майсенської порцеляни створили їй світову славу.Офіційна назва волинського виробництва звучала як "Vue de la Fabrique de Porcelaineet de Faience situee a la Josephine Fauxbourg de Korzec", це можемо побачити й на одному із зразків посуду, де є і саме зображення корецької мануфактури. Потужне підприємство складалось із багатьох приміщень: адміністративні кабінети, лабораторії, склад продукції, робочі галереї, задній двір із величезною кількістю фабричних будівель.

Більше за посиланням на Хроніках Любартаwww.hroniky.com
 
Колаж: Олександр Котис
Текст: Тетяна Яцечко-Блаженко
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

ФОТОДОБІРКА УКРАЇНСЬКИХ МІСЦЬ НЬЮ-ЙОРКА (ЧАСТ. 3)
Прогулянка Україною посеред Нью-Йорку. У цій частині: титулований футбольний клуб, альма-матер Квітки Цісак, видатна кредитівка, знамените молодіжне об 'єднання та інші цікавинки.
Читати більше
КУПАЛЬСЬКЕ СВЯТО: витоки, звичаї, сценарій заходу. Особливість цьогорічного свята
Цією розповіддю прагну сприяти розкриттю української суті народного купальського обряду, показати красу і неповторність найпоетичнішого свята природи, а організаторам купальських дійств – подарувати сценарій ориґінального заходу.
Читати більше