Волинь і волиняни часів І світової на малюнках Ернста Маркуса

14 березня 2018
Маша Пилипчук

25 липня 1917 року біля села Свидники на Ковельщині загинув 24-річний німецький офіцер Ернст Маркус. Малопомітна смерть одного з тих, кого перемолола м'ясорубка Першої світової війни на території сучасної Західної України, Волині, яка стала тоді ареною завзятих позиційних битв росіян із німцями та австрійцями. То на схід, то знову на захід – декілька разів прокотився у ті роки фронт через весь наш край. Наступальна ініціатива переходила від противника до противника: перша хвиля нищення захопила Волинь у серпні-вересні 1915 року, потім знаменитий Брусиловський прорив у 1916 році й невдалий наступ російських військ Південно-Західного фронту у червні 1917 року, так званий "наступ Керенського". Найбільше постраждали міста і села сучасної Волинської і Тернопільської областей, де фронт стояв найдовше. Сумна статистика втрат досі веде свій трагічний лік людських життів.

Ще під час війни загиблим воякам – німецьким, австрійським, російським – ставилися пам'ятники у селах та містечках Волині. Наприклад, у селі Свидники Ковельського району лишився пам'ятник німецьким солдатам, та чи є на ньому ім'я Ернста Маркуса?

Народився Ернст 1893 року у родині Маркусів, у Мюнстері, земля Північна Рейн-Вестфалія. На архівному фото, зробленому в Мюнстері у 1906 році, сім'я Маркусів: батьки Еліас та Анна з сином Ернстом, дочками Кате та Ельзбетою. Світлина зберігається у Єврейській колекції Берлінського музею.

Збереглися його листівки, багато малюнків на папері, картоні, зроблені олівцем, плани місцевості, замальовки з солдатського побуту на передовій в окопах, які були намальовані ним у Свидниках на Волині. Усі ці матеріали є надбанням Єврейської колекції Берлінського музею.

Припускаємо, що Ернст все-таки отримав освіту та, маючи хист до малювання, робив такі важливі картографічні і топографічні дослідження під час перебування на фронті Першої світової. Погодьтеся, важливе вміння для того часу, коли технічно виконати такі плани точно і достовірно найчастіше могла людина з папером і олівцем, з талантом до малювання. У наш час мульти-гаджетів та "розумних" телефонів така фіксація місцевості, краєвидів під час подорожей – звична справа, доступна кожному мандрівникові.  Врахуймо і суворі обставини кровопролитної війни, коли така мальована інформація – важлива частина планування бойових дій. Це була тогочасна практика, коли офіцери-картографи складали плани місцевості, малювали карти, якнайточніше відтворювали особливості ландшафту, розташування військових сил та інших важливих об'єктів.

Замальовки про побут, будні вояків в окопах, їхнє дозвілля, відпочинок, виконані Ернстом з теплотою і розумінням, навіть гумором, супроводжені його помітками олівцем, записами і поясненнями, його власний автопортрет – це унікальні "хроніки" того часу і тих подій, за якими дослідники можуть реконструювати реальні картини історичного середовища волинського містечка, захопленого виром світової війни.

Ернст Маркус також спостерігає за місцевими жителями, і його ставлення – людське, без ненависті "окупанта-завойовника". 

Перша світова війна відкрила нову епоху в історії людської цивілізації, котра до 1914-1918 рр. ще не стикалася з такими масштабними збройними конфліктами. При всьому своєму тотальному нищівному впливу на людські долі та матеріальні ресурси, непередбаченістю розвитку подій у ракурсі багатьох політичних та військових стратегічних рішень ця війна була лише прелюдією до ще більш глобальної світової воєнної ескалації і нових мільйонних жертв, як показала подальша історія Другої світової, як свідчать сучасні збройні протистояння. 

Сучасні вітчизняні історики досліджують і відновлюють трагічні сторінки цього глобального побоїща, упорядковують документи, свідчення подій того часу. У липні 2016 року відбулася Міжнародна наукова конференція "Перша світова війна на Волині" на базі Маневицького краєзнавчого музею, під час якої дослідники не лише обмінювалися важливою науковою інформацією, а й вшанували воїнів Першої світової війни на нещодавно віднайденому похованні, де упокоїлися близько тисячі воїнів різних національностей. В жовтні 2016 року відбулася експедиція, присвячена Брусиловському прориву, де тривали кровопролитні бої у липні 1916 – квітні 1917 років за Червищанський плацдарм на річці Стохід. 

Свою скромну сторінку в літопис подій Першої світової війни на Волині вписав і молодий німецький офіцер Ернст Маркус, якого доля привела до нашого краю, де й обірвалося його життя.

Ернст Маркус був тимчасово похований на військовому цвинтарі неподалік села Поповичі. Згодом тіло було передане родині й перепоховане на єврейському цвинтарі у Мюнстері в березні 1918 року.

За матеріалами сайту Галереї мистецтв Волині www.volart.com.ua/art/markus_ernst у  співпраці з Володимиром Марчуком - укладено Машею Пилипчук
Публікація у "Волинських Новинах" www.volynnews.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

З любов'ю із Риму!
Сімнадцять українських сучасних митців приїхали до італійської столиці, щоб продемонструвати не лише своє бачення навколишнього світу, але й високий рівень українського сучасного мистецтва та конкурентоспроможність на світовому мистецькому поприщі!
Читати більше