Володимир Гагенмейстер

20 січня 1938 року у Києві в Жовтневому палаці розстріляли Володимира Миколайовича Гагенмейстера. За що? Виявляється, що українського графіка, мистецтвознавця та видавця Володимира Гагенмейстера трійка Київського облуправління НКВС від 31 грудня звинуватила в участі в українській націоналістичній організації та в шпигунстві на користь буржуазної Польщі.
  Отже, український буржуазний націоналіст? Не зовсім, бо українців Карл-Ріхард Гагенмейстер у роду не мав: батько – німець, мати – естонка Анна-Марія з дому Томсон. Буржуазним? О, ні! Рід його батька з 1624 року належав до лицарства Ліфляндії герба "Гаген" (по жіночій лінії до герба "Равич"). Батьків дід Едуард служив урядовцем у Варшаві, мав маєток у Варшавській губернії. Батько – Едуард-Ян Гагенмейстер, військовий урядовець. Батьків рідний брат Генрик-Тадеуш під псевдонімом Ґаліцкі (1861-1921) – відомий польський актор і режисер. Керував Театром товариства прихильників сцени в київському "Ogniwie" (1908-1909); був директором Великого театру в Любліні (1915-1920).

Карл-Ріхард Гагенмейстер народився 12 червня 1887 р. в м. Виборг. 29 березня 1892 року батькові було сорок, Карлу-Ріхарду – чотири. Обоє вони перейшли до православ'я. Батько нарікся Миколою, син – Володимиром Миколайовичем. Володимир виховувався на фінському епосі "Калевала". Він здобув прекрасну домашню освіту, вступив до Псковської гімназії, а далі перейшов до Сергієвського реального училища, яке закінчив 1904 року. Володимир продовжив навчання в Петербурзі в Художньо-промисловому училищі барона Олександра Штігліца. Щоліта за відрядженням шкільної ради Гагенмейстер їздив на пленери, збирав пам'ятки старовини. 1913 року Володимир закінчив училище зі званням художника з ужиткового мистецтва та з правом на відрядження за кордон. Того ж року одружився з художницею Зоєю Федорівною Соболєвою. Талановита пара віддалася творчості, колекціонуванню старовини. Дітей вони не мали. Та молода дружина захворіла на сухоти й пішла в інший світ.
  1914 року Гагенмейстера призначили штатним викладачем ліплення, малярства, геометричного й проекційного креслення Художньо-промислової школи Фан-дер-Фліта у Пскові. Довелося Володимиру Миколайовичу провести довге відрядження до Поволжя, Кавказу та України; попрацював він у музеях Москви, Петрограда, Києва й Полтави. З листопада 1916 року Гагенмейстера перевели в Кам'янець-Подільський завідувачем художньо-ремісничої майстерні. Крім завідування, Володимир Миколайович викладав історію всесвітнього ужиткового мистецтва, композицію та графіку.

1919 року в Кам'янці-Подільському Володимир Гагенмейстер написав "Портрет дружини Нестора Махна Галини Кузьменко".
 

 
Доброзичливий, блакитноокий блондин, удівець був предметом спостереження багатьох дівчат і матусь, які шукали собі зятя. А стежка Володимира Миколайовича перетнулася з яскравою кароокою чорнявкою Варварою Іванівною Корецькою, полтавкою з Великих Сорочинців.
  Молодша на 8 років випускниця Петроградської художньої школи народного мистецтва завідувала Кам'янець-Подільською школою художнього ткацтва губернської управи. Спочатку здалася школа: 1921 року школа, очолювана Варварою Іванівною, увійшла як відділ до складу закладу, очолюваного Володимиром Миколайовичем. Потім сам Гагенмейстер почав активно вивчати українську мову і з 1922 року перейшов на викладання державною.

4 липня 1927 року в Кам'янці-Подільському знайшлася єдина дитина Володимира та Варвари — донька Ольга (за чоловіком Ерн).

Школа Гагенмейстера перетворилася на справжній українознавчий осередок, тому більшовики його закрили, а студентів перевели до Балахни Горьківської області. На запрошення старого товариша з кам'янецької "Просвіти" Антона Середи Володимир Гагенмейстер переїхав до Харкова, де викладав у поліграфічному інституті. Привітний, доброзичливий викладач уміло доносив зміст студентам. А вдома килими, вишиванки, картини.

1936 року Гагенмейстер переїхав до Києва, де завідував експериментальними художніми майстернями при Музеї українського мистецтва. Того ж року з його оправою й форзацом вийшла "Лісова пісня" Лесі Українки в Держлітвидаві України, наступного року — Шевченкові "Поеми".

Заарештували Гагенмейстера вночі проти 12 грудня 1937 року, дочці було лише 10 років. Постановою трійки Київського облуправління НКВС від 31 грудня його звинуватили в участі в українській націоналістичній організації та в шпигунстві на користь буржуазної Польщі.

20 січня 1938 року у підвалах Жовтневого палацу Володимира Миколайовича розстріляли.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Фотокамера як зброя, або Інше обличчя війни
Якби не було війни, ті, хто загинув, могли б народити і виховати дітей, кохати, працювати, винайти, створити, нарешті, просто жити, бути щасливими й радувати своєю присутністю на землі рідних, близьких, друзів...
Читати більше
АПЕЛЬСИНОВИЙ МАРМЕЛАД ЗА РЕЦЕПТОМ ПАДДІНҐТОНА
​Трапляється так, що фільм дуже сильно припадає до душі. Після перегляду усю ніч сниться, як будуєш хижку на безлюдному острові, перебираєш таємничий мотлох на горищі або блукаєш Нарнією. Цього разу зі мною знову так сталось.
Читати більше