Вірші Михайла Коцюбинського

Вперше поетична спадщина Михайла Коцюбинського була зібрана воєдино і видана вже після смерті письменника – 1941-го року.

Сам він критично ставився до своїх віршів. Борис Грінченко запропонував Коцюбинському видати їх окремою книжечко. Письменник спочатку погодився, а потім у листі від 20 лютого 1895 року відповів категоричною відмовою: "Щодо обіцяних віршів моїх, то вибачайте на цей раз, мушу зректися обіцянки. Переглянувши пильно ті вірші, я запевнився, що то така мізерія, котрою не варт вдруге компрометуватися".

У різних виданнях були опубліковані окремі вірші Михайла Коцюбинського: "Новорічне побажання", "Як раннім морозом побитії квіти…", "Як променем щастя…", "Марусі Н.", "Наша хатка", "Вечір" і "Завидющий брат".

Як бачимо, Михайло Коцюбинський критично ставився до своєї віршованої творчості, а тому не хотів знову ганьбитися перед серйозною публікою, яка розуміє, що таке поезія.

Втім, якщо глянути на ці вірші доброзичливим оком, то помітимо деякі поетичні перлини, розкидані в них, хоча, звісно, годі говорити про високу поезію.
 
Як раннім морозом побитії квіти
Головоньку сумно додолу схиляють, –
Неначе тугою за горем повиті
Завчасу і марно навік пропадають, –
Так молодіж наша: зрости не успіє
Та по-молодецьки на світі пожити,
Дивись, а у нього волосся сивіє,
Поглянь, вже у нього і серце розбите.
 
Власне, про поезію у віршах Коцюбинського і не йдеться, за великим рахунком. Радше це спроба заримувати прозу, не зовсім вдала з точки зору поезії. Письменник і сам це прекрасно розумів, тому не претендував на поетичні лаври.

Як променем щастя, спахнувши, засяють
Ті очі, мов зорі,
А хвилі відради серденько гойдають,
Мов човен на морі,
Як хочеться долі і другим жадати, –
Тоді пам’ятайте про мене згадати.
 
Чи серце у грудях від горя заб’ється,
Як пташка у клітці,
Й на віях перлиста сльозина збереться,
Мов роса на квітці,
Як туги тра буде частину віддати, –
Й тоді не забудьте про мене згадати.
 
Як віри забракне у власнії сили,
І з гіркої муки
Опущу додолу; неначе в могилі,
Безсилії руки,
Як нікому буде порадоньки дати,
Чи можу тоді я про Вас нагадати?
 
Тут уже мова могла йти і про поетичний шедевр, якби Коцюбинський, що називається, трохи попрацював над віршем і довів його до досконалого витвору.

Звертається Михайло Коцюбинський і до любої його серцю казки. "Завидющий брат" – переспів відомої народної казки про те, як Квітень збирався у гості до Березня, послухавши порад Травня.

А в загальному маємо невелику віршовану спадщину Михайла Коцюбинського, якій він не надавав великого значення.
 
Анатолій ВЛАСЮК
3 квітня 2017 року
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Що можна дізнатися про себе на основі власних сексуальних фантазій
Наші сексуальні фантазії відображають, принаймні частково, особистісні риси та особливості. Доктор філософії Джастін ЛейМіллер, вивчаючи сексуальні фантазії понад 4000 американців для своєї книги, виявив, основні п'ять факторів особистості. А саме...
Читати більше
УКРАЇНСЬКІ РОБІН ГУДИ
В історії України відомо чимало славетних імен народних месників та благородних розбійників, які намагались відновити соціальну справедливість, грабуючи багатих та роздаючи награбоване бідним. То чиї це імена та що відомо про цих персон?
Читати більше