Відкрито загадку чаші, якій 4500 років

7 березня 2017
Griandr Tarnovski

В усі часи Сонце було для людини чимось більшим, ніж просто небесним світилом. Воно було божеством і джерелом життя. Але побачити це божество можна лише в години його появи на небосхилі та в час заходу. А як же в давнину спостерігали, наприклад, за надзвичайним явищем затемнення Сонця безпечно для очей? Можна налити в миску води і дивитися на відображення. Саме так і робили протягом тисяч років. Доки 4500 років тому представники Катакомбної археологічної культури не вдосконалили цей спосіб.

Катакомбна спільнота – це етнокультурне об’єднання епохи середньої бронзи (2500-2000 років до н.е.) розповсюджене в степовій та лісостеповій смугах Дніпра, Дону та Волги. Північна межа ареалу поширення охоплювала територію, де знаходиться Пригоризонтна обсерваторія Безводовка. Відкрив Катакомбну культуру Городцов В.А. в 1901-1903 роках. Назва культури походить від способу поховань в бокових нішах погребальної ями – катакомбах.
 


Подібні керамічні чаші археологи знаходили в похованнях, переважно біля голови покійника в положенні дном догори. Чаша має форму ідеальної півсфери і хитається від дотику. Вона не могла використовуватися як побутовий посуд, оскільки вміст посудини вилився би при користуванні нею.

Вчені звернули увагу на отвори в чаші та виявили незвичайну річ. Якщо заглянути в отвір з протилежного боку, діаметр отвору в окулярі дорівнює видимому діаметру Сонця. Радіус сектору, який видно через окуляр, становить десять видимих діаметрів Сонця. Отвори однакові й обидва орієнтовані на протилежний край чаші. Проте, призначення її залишалося невідомим.

Детальне пояснення можна знайти на шостій хвилині документального фільму "Відгомін забутого неба".

Видимий діаметр Сонця змінюється, але в середньому становить 31’40’’. Також, видимий діаметр Сонця дорівнює видимому діаметру Місяця. Отже, десять діаметрів буде 5о17’. Діаметр чаші 19 сантиметрів, а діаметр отвору в окулярі становить близько 2 мм.

sin 31’40'' х 190 мм = 0,0092 х 190 мм = 1,75 мм.

В деяких інших подібних чашах другий отвір орієнтований на внутрішню стінку. Окуляр має такі ж розміри і радіус видимого кола буде теж 5о17’. На основі вихідних даних задачі виникає питання: як використовувалася чаша на практиці?

Її можна поставити так, щоб в отворі окуляра спіймати диск Сонця в момент сходу в день літнього сонцестояння. Закріпити її і залишити на пів року, а на зимове сонцестояння подивитися в цей окуляр в момент заходу Сонця і визначити кут його відхилення від осі, на якій знаходяться чаша і точка сходу в день літнього сонцестояння. Це відхилення складає 2о40’, що становить 4,5 діаметри Сонця.


 


В астрономії є правило. Повний Місяць ближче до дня літнього сонцестояння сходить на горизонті в точці зимового сонцестояння. Але не точно в цій точці. А з відхиленням в десять видимих діаметрів на північ та на південь від точки сонцестояння. Отже, відхилення складає:

31’40'' х 10 = 316’40’’ або 5о17’

Орбіта Місяця також відхилена від екліптики Землі приблизно на 5о17’.

Якби Місяць слідував точно по екліптиці, то на кожен молодик ми могли б спостерігати сонячні затемнення, а на кожен повний Місяць ми би бачили місячне затемнення. Однак, насправді Місяць відхиляється від екліптики то в північний, то в південний бік, або на десять своїх кутових діаметрів. В крайньому північному положенні Місяць називають високим, а крайньому південному положенні цього сектора – низьким. І триває цей рух між крайніми точками 9 років.

Повний цикл становить 18 років 11 днів і називається малий сарос. В наступний малий сарос сонячні затемнення будуть відбуватися в приблизно одні й ті ж дати, що і в попередній сарос. При цьому Місяць перетинає екліптику лише в двох точках, в яких можливі сонячні затемнення. Саме для визначення дат цих мігруючих точок, коли можливі сонячні затемнення, наші далекі предки створили цей прилад.
 


Орнамент чаші містить пари ліній з 13 і 14 крапками на кожній. Відомо, що за 13 днів до сонячного затемнення та через 13-14 днів після нього Земля кидає тінь на Місяць. Це означає, що в період 27 діб, який називається драконічним місяцем, місячна орбіта, екліптика Землі та Сонце знаходяться в одній площині. Тому стаються місячні затемнення. Орнамент можна вважати схемою для визначення астрономічних циклів небесних тіл. Також, на чаші присутні чотири кола з крапками. Два з них мають по 8 крапок, одне – 13, інше – 19 крапок.

В наукових колах прийнято вважати, що періоди малого сароса (18 років) та великого сароса (56 років), який складається з трьох малих саросів, визначили "культурні" народи 4500 років тому: древні вавилоняни, єгиптяни, халдеї. От тільки прадавніх українців у цьому переліку не було. А тепер є! Тому що перед вами не просто глиняний горщик, якому 4500 років, а портативний астрономічний прилад доби ранньої бронзи, який матеріально і науково-обґрунтовано доводить, що наші предки займалися складною наукою і скоріше за все були вчителями отих південних "культурних" народів.

Автор: Griandr Tarnovski
Джерело www.bezvodovka.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати сережки відповідно до форми вашого обличчя
Час від часу ми розповідаємо про те, як світ і мода змінюють одне одного. Мабуть, ви самі це відчуваєте по тому, як змінюються тренди. Адже вони чутливі до культурного підґрунтя. Сьогодні ми поговоримо про прикраси, зокрема про золоті сережки. Розповімо, як правильно обрати і купити золоті кульчики, які будуть личити формі вашого лиця.
Читати більше
ЖИВОПИС ВАСИЛЯ ПОПОВИЧА: НЕЗЕМНА КРАСА КАРПАТСЬКИХ КРАЄВИДІВ, ЧАРІВНІ МІСЬКІ ПЕЙЗАЖІ, СОКОВИТІ НАТЮРМОРТИ
У його роботах немає напруги, драматизму, а є спокій і мальовнича привабливість природи; принадність для прогулянок і споглядання старовинних вулиць і будинків; розкішність зображеного в натюрмортах.
Читати більше
8 порад, як подбати про навколишнє середовище
У часи, коли в Україні війна, а у світі коїться казна-що, ми часто забуваємо про важливі речі. Сьогодні мова піде про одну з них — навколишнє середовище. Й ось дружнє нагадування, як ми можемо йому допомагати.
Читати більше