Вендіго: втілення жаху по-американськи

19 листопада 2018
Anastasia Nazarenko

Про Вендіго пишуть містичні книги та знімають моторошні фільми. Ця дивна істота не втрачає популярності і досі… Та? щоб розібратися у цій непрості ситуації, варто звернутися до історії…

Вендіго. Саме так корінні американці називають чудовисько, що мешкає в лісі і постійно чекає на нову жертву. Вендіго вражає своїм жахливим виглядом і може з легкістю імітувати людський голос. Раніше зникнення людей в лісі неодмінно пов’язували з цією нечистю. Також, за повір’ями, ненаситний дух Вендіго може вселитися в людину, яка принаймні раз у житті спробувала людського м’яса.

Слід зауважити, що ім’я цього чудовиська у численних легендах, переказах та оповіданнях неодноразово змінювалось, тож історично маємо такі варіанти: вендіго, віджиго, віндаго, вантіко. Хай там як, а найчастіше у джерелах зустрічаємо варіант Вендіго, тому надалі саме так називатимемо це містичне створіння.

Коли саме з’явився цей персонаж, сказати неможливо, але відомо, що вперше він виник у оповіданнях алгонкінів  індійського народу Північної Америки. Як і будь-яке фольклорне джерело, це оповідання має багато варіантів. За найпоширенішим із них, Вендіго – це дух людини на межі життя і смерті, тому він вбиває свого попутника і виживає сам. Після цього він назавжди втрачає свій нормальний вигляд. Кістки вилазять просто з тіла, і все, чим він надалі займається, – це заманює людей до лісу, імітуючи людський голос, а потім пожирає їх.

У міфології індіанців вважалося, що Вендіго – втілення зимового морозу і голоду, адже коли почав зароджуватися цей міф, були голодні часи, люди нерідко зникали в лісах та в такій скрутній ситуації мали місце й випадки канібалізму. Вчені ж пов’язують виникнення Вендіго з антропоморфізмом – це перенесення людського образу на неживі предмети. Таке явище існує у багатьох міфах майже кожного народу.

Цікаво, з чого ж все-таки виникли ці страхи? Справа в тому, що 1879-го року сталося подія, яка спричинила інтерес до цього загадкового створіння. Взимку в Альберті (Канада) стратили людину. Свіфт Раннер був типовим американцем і керував свого часу кінною поліцією. Через алкоголізм чоловіка  звільнили і його син (а дітей у родині було шестеро) загинув через голод. Тоді Свіфт зібрав усю свою сім’ю і відвіз до лісу, звідки повернувся один. Тільки коли люди почали цікавитися, куди поділася його родина, Раннер повідомив, що вони загинули. Та не всіх влаштовувала така таємничість, і люди захотіли оглянути будиночок чоловіка. Саме тоді він, знаючи про одного із найголовніших міфічних істот цього краю, зізнався і повідомив: не тямив, що робив, бо у нього нібито вселився дух Вендіго. Згодом усю родину знайшли з’їденою, а Свіфта визнали винним і стратили. 

Це найвідоміший випадок, пов’язаний із загадковим міфічним персонажем. Відтоді почалася епоха численних оповідань, книжок та фільмів. Популяризацію міфічного образу приписують Елджерону Блеквуду через видане у 1910 році оповідання «Вендіго». Автор-містик багато мандрував, вивчаючи міфи та повір’я народів, писав про усілякі жахи та привидів. Навіть Говард Лавкрафт зізнавався, що вважає Блеквуда своїм попередником. Повість заснована на 2 окремих поїздках автора до Канади. Перша — з червня по вересень 1892 року, коли Блеквуд з двома друзями полювали в Онтаріо. Друга і більш продуктивна експедиція — полювання на лося — відбулася у жовтні 1898-го. Ця поїздка була описана ним у статтях «Серед улюблених місцин лося» і «В канадській глухомані». На них і ґрунтувалася розповідь про Вендіго, творіння згодом сам автор трохи змінив, доопрацював та розширив. Так і народилася повість "Вендіго"  найвідоміше творіння Блеквуда. 

Автор професійно описує відчуття, що виникають у людини при зустрічі з Вендіго. Письменник поєднав в одному тексті свої враження від полювання на канадських просторах із міфологією індійців алгонкинських племен.

Та якою б популярною не була історія американського лісового монстра, все не так однозначно. Медики, наприклад, подібне явище називають культуральним синдромом, – коли у певного народу є психологічна хвороба, не притаманна іншим етносам. У нашому випадку – Вендіго, бо образ цей поширений лише у Північній Америці і не має аналогів у інших народів. Хоч деякі дослідники говорять навіть про такий собі психоз Вендіго, з ними погоджуються не всі.

Хай там як, а Вендіго – досить цікавий міфологічно-психологічний феномен, вартий уваги не лише корінних американців.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса і велич українських традицій очима Марії Корнілевської
Мистецьке об'єднання dotART у співпраці з арт-платформою Exhibit Around та Кафедрою соціології педагогічної культури Краківського Університету запустили фотоконкурс. Марія Корнілевська увійшла до кращих фографів світу, яким вдалось передати життя та побут іммігрантів. Її фотографія, яка була зробленна під час святкування Дня вишиванки у Римі, увійде до каталогу під назвою "Immigrant".
Читати більше