Василь Штернберг і Тарас Шевченко - пліч-о-пліч заради України!

"Відомий російський художник" Василь Штернберг – українізований німець, батько українського сільського модерного жанру.

Український живописець-пейзажист і жанрист німецького роду народився у Петербурзі. У 1835—38 навчався у Петербурзькій AM у професора М.Воробйова. 

У 1838 р. Василь Штернберг познайомився з Тарасом Шевченком, став одним із найближчих його друзів. У Петербурзі В. Штернберг жив разом із Шевченком на одній квартирі на дев'ятій лінії Василівського острова. Вони разом працювали, разом відвідували музеї, театри, влаштовували літературні читання, ходили до ресторанів, робили закупи. 
 
Василь Штернберг виконав кілька портретів поета. Створив фронтиспіс до першого видання "Кобзаря" — офорт "Кобзар з поводирем" (1840). Т.Шевченко присвятив Штернбергу поему "Іван Підкова" та перед його від'їздом до Італії подарував "Кобзар", на якому написав вірш "На незАбудь Штернбергові" (1840).

Щороку влітку протягом 1836—38 працював в Україні, за цей час він захопився красою України, створив перші українські пейзажі та перші побутові картини.

Протягом 1836 -1838 років на запрошення мецената Григорія Тарновського і його коштом Василь Штернберг жив і працював у Качанівці, в садибі Тарновського. Тут він зустрічався з поетом Віктором Забілою, композитором Михайлом Глинкою. Ці три роки були найпліднішими в його творчості. За картини качанівського циклу рада Академії мистецтв представила В.Штернберга до нагородження золотими медалями 1-го і 2-го ступенів. Це дало йому право виїхати коштом Академії Мистецтв на стажування до Італії. В успіху художника - чимала заслуга господарів Качанівки. Академія мистецтв у звіті за 1837 рік висловила подяку Г.Тарновському за його "милості до Штернберґа".
 
8 листопада 1845 р. о 7:30 у Римі від туберкульозу помер 27-річний художник, друг Шевченка – Василь Штернберг. М. Рамазанов згадував: "Напередодні дня кончини його, ніби за передчуттям, зібралося багато (товаришів) і читали вголос "Шинель" Гоголя. Обличчя доброго Васі… грало незвичайним рум'янцем, він сидів, як тепер пам'ятаємо, на дивані та слухав, і сміявся і захоплювався творами Гоголя…". Штернберга поховано на цвинтарі в Монте-Тестаччо, там, де й Карла Брюллова. 

Образ В. Штернберга Т. Шевченко змалював у повістях "Художник" і "Музикант".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com