В. Маяковський і Україна

14 квітня 1930 р. в Москві Володимир Володимирович Маяковський вистрілив собі в серце. Перед смертю поет залишив лист, адресований "Всім".
 
"Все, як кажуть, "інцидент поперчений",
об побут розбився любові баркас.
Життя, сподіваюсь з тобою ми квити,
до біса рахунки мук, болю й образ.
Щасливо залишатися.
"

Офіційна версія – самогубство. Похований на московському Новодівочому кладовищі.

"Я – не из кацапов-разинь.
Я – дедом казак,
другим – сечевик,
а по рожденью – грузин", –

писав Володимир Маяковський. Його батько — дворянин, чиї предки були з козаків Запорізької Січі, у списку козацької старшини мав трьох Маяковських. Олександра Павленко – мати поета, походила із роду Кубанських козаків (14 Павленків у списку козацької старшини). Поет не цурався своїх козацьких коренів, а пишався ними. У школі та з друзями Володимир спілкувався грузинською, вдома всі один до одного звертались лише російською.
 
uahistory.com
 
Своїм літературним учителем вважав українця Давида Бурлюка.

У 1912, 1913, 1914 pp. Маяковський тричі відвідав Україну.

З 1924 р. приїздив щороку. Тут він виступав у цілому ряді міст, оспівав столицю (вірш "Київ", 1924), присвятив Україні теплі рядки у віршах "Борг Україні" (1926), "Нашому юнацтву" (1927), "Три тисячі і три сестри" (1928) й ін. Відвідав Київ, де виступав із літературними концертами у 1913, 1914, 1924. Присвятив місту поезію "Київ" (опублікована 1924 у газеті "Пролетарская правда"). У 1928 р. був у Запоріжжі, виступав у Народному домі (пізніше к/р ім. Леніна).

У Харкові Маяковський був на відкритті більярдної.

А сталося таке. У письменників Харкова з’явився власний клуб з величезним залом, робочими кімнатами, бібліотекою та читальним залом, рестораном і більярдною в підвалі. От тільки виділених грошей на більярдні столи не вистачало.

Це вкрай обурило фана більярду Володимира Маяковського, який тоді перебував у Харкові, і він виклопотав українцям більярдний стіл.

У день відкриття більярдної в підвалі клубу було багатолюдно. Першим повинен був узяти кий в руки неперевершений більярдист В. Маяковський і зіграти в американку "на викидку": той, хто переграє Маяковського, оголошувався королем більярду.

Надалі "короля" повинні були пропускати в клуб позачергово й безкоштовно, так як тоді за час користування більярдом платив той, хто програв.

Ніхто не сумнівався, що королем залишиться Маяковський, адже він, починаючи партію, сам клав у лузу всі вісім куль, навіть не даючи супернику можливості вдарити. Маяковський переграв усіх бажаючих. Володимир Сосюра вибіг із клубу зі сльозами на очах і наткнувся на Майка Йогансена.
 
weloveua.com
 
Щирий безпосередній Володька поплакався другові – одному з трьох найкращих харківських більярдистів.
У цей час Маяковський зухвало запропонував фору в чотири кулі, але вступати з ним у поєдинок не наважувався ніхто з присутніх. І раптом зайшов поет і прозаїк Майк Йогансен. Він відмовився від фори і запропонував битися на рівних. Домовилися грати на ганьбу з контрою: якщо в перших двох партіях трапиться нічия, грати третю. У залі зашуміли. Друзі обступили Майка, умовляли його не лізти в пляшку. У цю паузу Маяковський замовив пляшку "свого" пива "Нова Баварія", для якого він за сто рублів склав рекламу:
 
"Яка б не була аварія,
п’ю пиво "Нова Баварія".

Кинули монетку, починати випало Йогансену. Він вдало розбив пірамідку і почав одну за одною заганяти кулі в лузи. Публіка затамувала подих. Ніхто не наважувався розмовляти, чути було лише стукіт кия. Маяковський спокійно закушував пиво солоними сухариками. Йогансен вісім разів обійшов навколо столу, вісім разів ударив і забив вісім куль – партія була виграна.

Маяковський напружився, бо не розраховував зустріти гідного суперника. Він примружився, прицілився, розбив пірамідку і теж зіграв блискуче – жодного удару для Йогансена. Виграш мала вирішити контра. У Йогансена була психологічна перевага – всі присутні вболівали за нього, але у Маяковського була фора тактична – він починав третю партію. Він замовив ще пляшку пива, запропонував партнеру випити, але Йогансен відмовився експромтом:
 
"Хто шукає сили в "Новій Баварії",
тому загрожують аварії".

Маяковський спохмурнів і впевнено розпочав вирішальну партію. Майк сердито пересмикнув плечима і поклав кий на довгий борт, розуміючи, що вдарити йому не доведеться. І раптом … Маяковський промазав! Йогансен схопив кий і відігрався. Однак на четвертій несподівано помилився. Тепер уже відігрався Маяковський. Гра йшла з перемінним успіхом, розрахунок був тільки на те, у кого здадуть нерви. Після кількох взаємних відіграшів Йогансен поклав ще дві кулі й виграв. Майк у захваті стрибав навколо столу і щось вигукував, але, пам’ятаючи про закони гостинності, запропонував партнеру реванш.

Розсерджений Маяковський відмахнувся і визнав поразку. Гра була на ганьбу, тому поет-трибун заліз під більярдний стіл, звідки голосно і виразно продекламував пушкінську "Пташку божу". До речі, за спогадами Гнєдича, саме в Україні О. Пушкін почув вираз "ластівка "пташка Божа".

Юрій Смолич у "Розповіді про неспокій" описував, як настав час покидати буду, а Маяковський застряг: його не пропускало пивне черевце. Одні смикали поета за ноги, інші – за голову. "Братці! – заволав Володимир Володимирович. – Змилуйтесь! Розірвете ж! Четвертуєте ж!.. Здаюсь! Більше не буду! Йогансен – король! Братиму в нього фору! Тільки пустіть! Відпустіть!"

Так Йогансен став королем.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Обираємо готель для відпочинку в Єгипті: на що звернути увагу
Обираючи тур, потрібно знати деякі нюанси: тільки в цьому разі відпочинок повністю відповідатиме вашим очікуванням. Який сервіс пропонують туристам на курортах Червоного моря та на що звернути увагу, бронюючи готель, ми вам зараз розкажемо.
Читати більше
11 трендових відтінків для вашого гардеробу (весна–літо 2021)
Сьогодні мова піде про кольорові тренди весна/літо 2021. Це перший сезон, коли колекції розроблялися ізольовано, і відповіддю на умови карантину стала суміш ескапізму, комфорту і повернення до природи.
Читати більше