Уривки з книги "Україна післячорнобильська очима пересічного українця" Михайла Григорука

Частина 1

1986-й рік

Шановний читачу, ти занурюєшся в новітню історію України. Тебе по ній поведе автор, а ти не збийся на манівці. Автор поділив історію на дві половини – до Чорнобиля, та після, але ні, сам Чорнобиль поділив історію України на "до" та "після".

Площа України становить більше 600 000 км², вона складає 5,7% території Європи і 0,44% території світу. Друга країна за величиною на європейському континенті після Росії, або найбільша країна, яка повністю знаходиться в Європі. Більшими, ніж Україна, в Європі - тільки Росія, Туреччина і Данія. Однак більша частина Росії і Туреччини знаходяться в Азії, а данський острів Гренландія розташований в районі Північної Америки. Географічний центр Європи розташований неподалік міста Рахова Закарпатської області.
 
Друга світова війна почала об’єднувати українські землі. В 1939 році за таємною згодою між фашистською Німеччиною й кремлівськими керівниками Польща була розділена, і землі Західної України ввійшли до складу СССР і воз'єдналися з Українською РСР. Ми пам’ятаємо, що в 1920 році російська армія потерпіла поразку під Варшавою, в результаті 18 березня 1921 року в Ризі Москва розрахувалася з Польщею за цю поразку західноукраїнською територією. У 1940 році Румунія повернула Північну Буковину й Південну Бессарабію, і вони стали частиною УРСР. За договором 1945 року між Чехословаччиною й Радянським Союзом до складу УРСР увійшла Закарпатська область. З огляду на спільність економіки, територіальну близькість, історичне минуле, тісні господарські й культурні зв'язки, рішенням Верховної Ради СССР, до 300-ліття Переяславської ради, у 1954 році Кримська область була передана до 
складу УРСР.
 

...

Якщо уважно подивитися на карту, то в центрі країни знаходиться славне місто Вінниця – тут живе автор, а Вінниця бере свій відлік від 1363 року, в 1640 році вона отримала Магдебурзьке право. Чим же воно славиться, славне місто Вінниця? Найбільше двома історичними пам’ятками: мавзолеєм Пирогова і ставкою Гітлера "Вервольф". 

Після початку війни, 19 липня 1941 року, Вінниця була окупована. А в кінці 1941-го під Вінницею в районі Стрижавки розгорнулось грандіозне будівництво секретного об’єкту, його будували чотирнадцять тисяч військовополонених. На площі в кілька гектарів сім поверхів з триметровими залізобетонними стінами й п’ятиметровими покриттями спустились під землю та останній поверх зрівнявся з поверхнею. Після закінчення роботи всіх, хто приймав участь в будівництві, ліквідували. Абсолютно всіх – своїх і чужих. Це був суперсекретний об’єкт, в якому Гітлер почувався в повній безпеці. Ніхто не знає, чому Гітлер особисто вибрав це місце для своєї ставки. Спершу Гітлер ухвалив свою ставку в Лубнах Полтавської області з назвою "Дубовий дім" але потім передумав, чи може зачароване місце біля Вінниці йому більш сподобалось? Для Гітлера на поверхні побудували одноповерховий будиночок, з якого був вхід до підземелля.

Кілька партизанських загонів діяли навкруги Вінниці, але ближче п’ятидесятикілометрової зони їх не підпускали. В самій Вінниці було підпілля, але про існування ставки вони навіть не здогадувались. Ось так об’єкт був засекречений. І не тільки німцями. Після визволення Вінниці радянськими військами, ставка Гітлера попала під увагу НКВД. Всі, хто займався цим об’єктом, підписались про нерозголошення цієї таємниці до кінця життя, а документи, які вціліли, були поховані в надрах КГБ. На початку березня 1944 року, перед визволенням Вінниці, німці з аеродрому доставили авіабомби, якими й підірвали всі споруди та виходи з бункеру. Все інше зруйнували вогнеметами і ставку Гітлера зрівняли з поверхнею землі. Крім басейну, на який, напевно, на вистачило бомби, а вогнемет його не взяв. 
 

1942 рік. Фюрер з генералітетом на території ставки «Вервольф» на краю басейна.

В 1989-90 роках на території ставки було розпочато пошуково-розвідувальні роботи за комплексною програмою "Гермес". В них брали участь чотирнадцять ВУЗів колишнього Радянського Союзу. З допомогою унікальних приладів та супутників були відслідковані місця проходження підземних комунікацій та місць залягання порожнин. Порожнини – це підземні приміщення, що нагадують своєю формою свастику. Площа порожнин величезна – триста на сімсот метрів.Але відкрити бункер не зуміли – техніки не вистачило, і грошей теж. А в 1991 році почались в Москві різні ГКЧП, і ми виявились "за кордоном".

В даний час в восьми кілометрах на північ від Вінниці шумить сосновий ліс. В центрі цього лісу в кількох місцях нашим очам відкриваються циклопічні шматки бетону. Це висаджені в повітря виходи з бункеру. 
 
Є ще цікаве місце на поверхні – відкритий басейн, що заріс осокою. Його ніяк не можуть почистити вже 44 роки.
 
А на політичній арені в 1986 році відбуваються цікаві події

...

Комета Галлея. Поява цієї комети віщує горе і нещастя багатьом людям: повінь, епідемії, війни, голод, землетруси. Цього року комета Галлея з’явилась на горизонті в квітні. І вибухнув четвертий реактор Чорнобильської атомної. Наступного разу ця комета з’явиться над Землею в 2062 році. Які сюрпризи очікують Україну наступного разу? А чи буде Україна Україною, чи не занапастять її наші керманичі? Хто доживе – побачить.

Чорнобильська АЕС розташована на річці Прип'ять. Це великий енергетичний вузол потужністю 4 млн. кВт. Перший енергоблок був запущений 26 вересня 1977 року, наступні - у грудні 1978, 1981 і 1983 років відповідно. Всі – в кінці кварталу або року. А ми знаємо, що таке аврал в кінці кварталу, і яка якість від такої роботи. Вироблення електроенергії в останній перед аварією час становив близько 28 млрд. кВт/год на рік.

26 квітня o 1.24 на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС внаслідок серії теплових вибухів був зруйнований реактор, значна кількість радіоактивних речовин потрапила у довколишнє середовище. За розрахунками експертів, сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 млн. кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих у 1945 році на Хіросіму. Всього в Україні була заражена територія загальною площею 50 тис. кв. км у 12-ти областях. Це була не лише техногенно-екологічна катастрофа, а й соціальна. В Україні нараховується 3,2 млн. потерпілих від катастрофи, у тому числі 1 млн. дітей. Серед них значно вищий, ніж в середньому по Україні, рівень захворювань органів дихання, щитовидної залози й інших. В роботах з ліквідації наслідків катастрофи взяли участь 600 тис. чоловік, 200 тис. з них отримали підвищені дози опромінення. Тепер вони потребують спеціалізованої медичної допомоги і спостереження за станом здоров'я протягом всього життя. З числа потерпілих від аварії на ЧАЕС за 10 років помре 170 тис. чоловік. 

...

Продовження незабаром

Придбати книгу ви можете за посиланням: www.uamodna.com/shop/knyga-ukrayina-pislyachornobyljsjka-ochyma-peresichnogo-ukrayincya-1
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Покривало на ліжко – мистецтво вибору
Всі ми, після напруженого дня, хочемо розслабитися і поринути в атмосферу комфорту, затишку та спокою. А також добре відпочити. Для чого робимо все для того, щоб облаштувати свою спальну кімнату та спальне місце у тому числі.
Читати більше