Упертий українець Михайло Родзянко

Народність малорос, – писала в анкетах друга людина Російської імперії, Михайло Володимирович Родзянко.
 
wikipedia.org

Народжений 12 квітня 1859, с. Попасне Новомосковського повіту Катеринославської губернії в родині генерал-лейтенанта Володимира Михайловича Родзянка (1820-1893) і на сім років молодшої Марії Павлівни Вітовтової.
 
uahistory.com
(літографія з портрету роботи Зеленського)

Онук Михайла Васильовича Родзянка (1788-1828), генерал-майора, ад’ютанта військового міністра, одруженого з фрейліною К.В. Квашніною-Самаріною (1794-1877), начальницею Училища ордена св. Катерини в С.-Петербурзі.
 
uahistory.com
(Худ. В. Боровиковський. Портрет К.В. Родзянко, бабусі другої особи Російської імперії. 1821 р. Художній музей, Мінськ.)

Дитинство та юність провів на рідній Катеринославщині. 19-річним закінчив Пажеський корпус; прослужив чотири роки – і пішов у відставку. Чому порушив родинну традицію? Через одруження з княгинею Анною Голіциною, дочкою сенатора й обер-гофмейстера двору.

Родзянко був приятелем Д.І.Яворницького, листувався з ним, звертався до літописця історії: "Любий батько кошовий". Родзянко електризував і телефонізував Катеринослав, відремонтував мости, домігся відкриття музею в місті, запросив Д.Яворницького очолити музей ім. О.Поля. Кожного року віддавав сотні тисяч золотих на лікарні, навчальні заклади, пенсії та подарунки бідним. Завжди, навіть депутатом Державної думи, в анкетах у графі "народність (за рідною мовою)" вказував "малорос".
 
wikipedia.org

Катеринославський поміщик, маршалок дворян Новомосковського повіту; 12.12.1900-13.12.1906 – голова Катеринославської губернської земської управи. Впродовж 6 років (1912-1917) Михайло Володимирович був головою IV Державної думи Російської імперії, другою особою російської імперії. Упертюх конфліктував із царем, мав скандали з урядом і царедворцями; він шаленів від пліток-чуток, але Родзянко оглядав 112 кг своєї туші, примовляючи: "Ну, Михайле Володимировичу, держись: спина у тебя широка – все витерпиш!"

У лютому 1917 р. очолив Тимчасовий комітет членів Державної думи, у руки якого Микола II передав верховну владу.

Під час громадянської війни служив у Добровольчій армії, з її рештками емігрував до Югославії. 65-річний Михайло Володимирович Родзянко помер 21 січня 1924 р. у с. Беодра, похований у Белграді. Залишив мемуари "Крах імперії" (1924, 1927, 1929).
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше