Унікальний Самчиківський розпис стає дедалі популярнішим в Україні

27 грудня 2017
Annie
У столиці презентували календар із Самчиківським розписом. Унікальне народне мистецтво зародилося в селі Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області. На десятки років про нього забули. Лише в 1960-х розписом почали цікавитися місцеві художники. Сьогодні техніка знаходиться на межі зникнення, адже в ній працюють лише чотири майстри.
 
Точну дату виникнення "самчиківки" визначити важко. Однак відомо, що найбільшого поширення розпис отримав на початку ХХ століття. Тоді був популярним домашній розпис. Про народну традицію також свідчать місцеві вишивки і розписані скрині. Їх знайшли під час етнографічних експедицій в 1990-х.
 
"Самчиківку спочатку порівнюють з Петриківкою. Однак вони мають істотну різницю, - розповів художник Віктор Раковський. Він займається народним розписом понад 15 років. - У самчиківці найчастіше використовуються такі елементи, як листя, квіти, ягоди. Є солярні знаки - сонце, місяць, зірки. З тварин - коні, кішки, собаки. Тільки ті, що населяють Україну. Пишемо птахів, найчастіше у нас зустрічаються - ластівка, журавель, лелека".
 
ukraineartnews.com
 
Основні квіти самчиківки жовтий, синій, зелений і червоний. Для фону використовуються фіолетовий, коричневий, чорний.


 
"Гамма відповідає сюжету малюнка. Якщо автор зображує смуток, то переважають холодні тони. І навпаки - якщо радість, то теплі. Обов'язково повинні бути широкомасштабні елементи. Не дрібні. Не використовуються транспортири чи лінійки. Лінії не повинні бути ідеально рівними. Десь незграбні, незавершені", - пояснює Віктор Раковський.
 
ukraineartnews.com
 
Сьогодні в Самчиках працює художня школа, де дітей вчать народного розпису і академічного живопису. Однак художники засмучені тим, що не бачать справжньої зацікавленості молодого покоління в розвитку мистецтва самчиківки.
 
Відродженням Самчиківського розпису зайнявся проект "UAMAZE. Дивосвіт українського мистецтва". Його координатори впевнені, що Самчиківський розпис може стати таким же відомим, як і Петриківка. А головне, може увійти в трендову сучасність.
 
Купити календар і зробити особистий внесок у майбутнє Самчіковкі можна у фейсбуці. Кошти від продажу підуть на розвиток самчиківського розпису і перетворення села Самчики в туристичний арт-центр Хмельницької області.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Віталій Даниляк 29 грудня 2017
Самчиківський розпис прекрасний.
Вдячний за статтю, вона є вкладом в збереження цієї складової нашої національної ідентичності.
Чудернацькі професії Стародавнього Риму
Люди бувають вельми чудернацькими. Іноді взагалі не вкладається в голові те, що у світі існує стільки різних культур. З одного боку, агов, це ж нормально, так і має бути! А з іншого — дивина. Рим завжди захоплював своєю багатою історією, митцями й краєвидами. Та чи знали ви, якими нетиповими професіями послуговувалися мешканці Стародавнього Риму?
Читати більше
Олена Теліга: поетка, патріотка, модель
Ця жінка була унікальною: українкою по духу і за походженням, хоча і народилася в Російській імперії та спілкувалася довгий час російською. Вона знала, що таке багатство і не зламалася у бідності. Вона була однією з багатьох і єдиною у своєму роді.
Читати більше
15 місць на Землі, які виглядають, як пейзажі з інших планет
Наша планета – справжнє джерело сюрпризів. Ми думаємо, що знаємо про неї все, але часом нам зустрічаються такі місця, потрапляючи в які, складно повірити, що це та сама планета. Запрошуємо вас у подорож до різних куточків Землі, де все виглядає настільки незвично, що здається, ніби ми покинули межі нашого космічного дому.
Читати більше