Український мовний сегмент Wikia, чи Кому потрібна власна маленька Вікіпедія

4 лютого 2015
usik64

 Що ж воно за птиця, оті самі вікі? І чому саме вікі-технологія застосована в проекті?
 

Вступ 

Як стверджують мудрі вікіпедики,

Ві́кі — це веб-сайт (або інша гіпертекстова збірка документів), що дозволяє користувачам змінювати самостійно зміст сторінок через браузер, використовуючи спрощену і зручнішу, порівняно з HTMLвікі-розмітку тексту.

Термін Вікі може також стосуватися спільного програмного забезпечення (collaborative software), яке створюється для такого сайту.

Терміни Вікі (з великої літери) та ВікіВікіВеб (WikiWikiWeb) часом використовують, щоб сказати конкретно про Portland Pattern Repository — перший вікі в історії. Прихильники такого використання пропонують використовувати слово з малої літери для вікі-сайтів загалом.

Слово вікі походить з гавайської мови й означає "хуткий" або ж "надшвидкий".

Вікія

 • URL : www.wikia.com
 • Комерційний
 • Тип сайту: Вікі-хостинг
 • Реєстрація: необов'язкова
 • Мова (и): багатомовний
 • Власник: Wikia, Inc.
 • Початок роботи: Жовтень 2004


Вікі або Вікія (англ. Wikia) - це безкоштовний сервіс вікі-хостингу, що надає можливість будь-кому створити свій власний тематичний вікі-проект або взяти участь в колективній роботі над вже існуючими проектами.

Історія

Сервіс Вікія підтримується комерційною компанією Wikia, Inc. (США), засновано. Анжелою Біслі (англ. Angela Beesley) і Джиммі Уейлсом (англ. Jimmy Wales) в жовтні 2004. Спочатку проект отримав назву "Wikicities" (Вікі_Міста). 27 березня 2006 Wikia, Inc. повідомила про те, що компанією отримані венчурні інвестиції в розмірі 4 млн дол США. Тоді ж проект був перейменований у "Wikia" (Вікія), оскільки його творці побоювалися, що люди будуть вважати його путівником по містах, а не сервісом для створення енциклопедій на будь-яку тему. Дев'ять місяців потому, Amazon.com інвестувала в Wikia, Inc 10 млн дол США, а Джефф Блекбарн (англ. Jeff Blackburn), старший віце-президент з розвитку бізнесу, увійшов до ради директорів Wikia, Inc.

У листопаді 2006, Wikia, Inc стверджувала, що витратила 5 740 000 дол США на маркетинг при 40-50 млн. відвідуванню сторінок.

3 лютого 2005 Wikia, Inc оголосила про створення сотих Вікі, а в липні 2007 їх було вже більше 3000 більш ніж 50 мовами. Розширення проекту відбувалося не тільки за рахунок створення нових енциклопедій, а й шляхом приєднання до Wikia, Inc незалежних Вікі-енциклопедій.

7 квітня 2010 кількість Вікій перевалила за 100 000. Кількість учасників при цьому перевищила 2 000 000. Створити свою власну Вікія можна більш ніж 250 мовами світу.

Тематика Вікія-проектів 

 • 2.1. Загальне

Вікія-проекти охоплюють дуже широке коло питань; фактично, дозволяється писати на будь-яку тему, якщо вона не стосується наклепів, образ, порнографії або порушення авторських прав. Забороняється також дублювання інших проектів, які стосуються Вікімедіа. Багато вікія-проектів копіюють стиль Вікіпедії, але більшість мають статті, які ніколи б не були розміщені на Вікіпедії. Наприклад, стаття про персонажа, який тільки згадується в "Зоряних війнах". Також на Вікія допускається писати статті зі своєї точки зору, а не тільки з нейтральної, як на Вікіпедії.

 • 2.2. Сайти "питань і відповідей"

Wikia, Inc кілька років боролася, щоб відкрити власні сайти "питань і відповідей", аналогічні, наприклад, Google Answers. У січні 2009 компанія запустила цей проект під назвою "Wikianswers", що викликало серйозну критику з боку Answers.com, в рамках якого вже існував сайт під назвою "WikiAnswers". Генеральний директор Answers.com, Боб Росеншейн (англ. Bob Rosenschein) заявив, що, зробивши цей крок, Вікія створює плутанину на ринку.

Незважаючи на різні суперечки, в березні 2010 Wikia, Inc знову дозволила створювати Вікіі "питань і відповідей" під назвою "Answers from Wikia". Дані сайти отримують домени з префіксом answers, а учасники можуть, аналогічно звичайним Вікія-проектам, створювати сайти "питань і відповідей" на будь-яку тему.

 • 2.3. OpenServing

OpenServing - це проект зі створення веб-сайтів з вільним вмістом в рамках Вікія, але кожен з творців таких сайтів зможе отримувати дохід від розміщення реклами на ньому. Проект був запущений 12 грудня 2006 і, незважаючи на відносно високу популярність, був закритий у січні 2008. За словами Джиммі Вейлза, Wikia, Inc отримала кілька тисяч заявок на створення своїх веб-сайтів, але сам проект ніколи не був досить популярний і успішний. Всі сили Wikia, Inc кинули на звичайні Вікія-проекти, а всі сайти, створені в рамках OpenServing, були перенаправлені на Вікія.

3. Програмне забезпечення

Вікія працює на MediaWiki, аналогічному тому, що використовує Вікіпедія.

4. Система пошуку

 • 4.1. Wikiasari

У Вікія спочатку була ідея створити власну пошукову систему. Вона повинна була називатися "Wikiasari". Однак на початку 2005 від цієї ідеї відмовилися.

 • 4.2. Wikia Search

Публічна альфа-версія пошукової системи Wikia Search була запущена 7 січня 2008. Вона викликала різку критику з боку провідних інформаційних агентств. У березні 2009 проект був закритий.

 • 4.3. Поточна Пошукова система

В кінці 2009 на Вікія була запущена нова пошукова система, яка відображає результати пошуку з усіх сайтів, що входять в Wikia, Inc.

5. Компанія

Wikia, Inc базується в Сан-Франциско, штат Каліфорнія, США. Спочатку компанія була зареєстрована у Флориді в 2004, а 10 січня 2006 була перереєстрована в штаті Делавер.

Вікія має кількох технічних співробітників в США, а також представництво в місті Познань, Польща.

Бізнес-модель компанії полягає в отриманні прибутку за рахунок реклами, сам сервіс вікі-хостингу є безкоштовним. Спочатку компанія використовувала сервіс Google AdSense, але потім перейшла на Federated Media.

Весь контент, який створюється в проектах Вікія, доступний на умовах Creative Commons Attribution-Share Alike License 3.0 або GNU FDL (старіші Вікія-проекти), і, відповідно, правовий статус тексту повністю сумісний з проектами некомерційного Фонду Вікімедіа. Інвестиції і прибуток використовуються для розвитку сервісу Вікія, а також вдосконалення движка MediaWiki і розширень для нього. Як і некомерційні проекти Фонду Вікімедіа, сервіс Вікія надає можливість завантаження дампів баз даних, що робить сервіси Вікія кращими для учасників, які побоюються за втрату свого вкладу до колективної правки в проектах, адміністрування яких є недостатньо прозорим і відкритим.

6. Критика

 • 6.1. Реклама та використання безкоштовного контенту

Вікія іноді розширює свій простір за рахунок придбання вже існуючих незалежних енциклопедій, заснованих на вікі-движку. При цьому учасникам даних проектів платили гроші або продавали акції компанії, а оригінальний сайт закривався з переміщенням всього контенту на домен Вікія.

Надходили скарги на Вікія у зв'язку з рекламою неналежного характеру на сторінках енциклопедій.

Якщо спільнота конкретного Вікія-проекту захоче піти з Вікія і створити свій власний сайт, компанія не дозволяє видаляти контент Вікія-проекту, продовжуючи штучно підтримувати його в робочому стані або набираючи нових учасників для даного Вікія-проекту. Це негативно позначається на тих, хто пішов з Вікія, тому що новий проект доводитися заново просувати в пошукових системах, що ускладнює пошук рекламодавців.

 • 6.2. Вміст Вікія-проектів 

Рівень розробки змісту в проектах Вікія різний. Проекти-пустушки відразу не видаляються (якщо тривалий час у вікі не спостерігається активності, то заморожується база даних, а якщо ніхто не зацікавиться подальшою долею вікі, вона видаляється із збереженням історії правок в архіві, якщо такі були), тому на один діючий та оновлюваний проект припадають кілька занедбаних.

 • 6.3. Вікія і Фонд Вікімедіа

Через те, що Вікія отримує дохід з реклами на своїх сайтах, у неї іноді виникають конфлікти з Фондом Вікімедіа, хоча Вікія спочатку була заявлена ​​як комерційний аналог некомерційної Вікіпедії.

 • 6.4. Домени і скіни

Частина енциклопедій, які приєдналися до Вікія, мали свої власні доменні імена. Однак Вікія, зрештою, пішовши проти волі творців цих проектів, перевела ці Вікія-проекти на власний піддомен, посилаючись на те, що так легше підвищити їх привабливість для рекламодавців. В даний час власні доменні імена мають поодинокі проекти, що належать Вікія.

У червні 2008, Вікія перейшла на нове оформлення, Monaco. Причому воно мало обов'язково використовуватися за замовчуванням на всіх Вікія-проектах. Зареєстрованим учасникам дозволили вибирати між цим оформленням і Monobook, а деяким Вікіям дозволили зберегти цей скін за замовчуванням. Нове оформлення приживалося важко, тому що вимагало зміни оформлення вже існуючого контенту на Вікія-проектах.

У серпні 2010 знову було оголошено про повну зміну оформлення. Новий скін назвали New look і він докорінно відрізнявся і від Monaco, і від Monobook. Головною причиною переходу до цього оформлення стало, за словами компанії, бажання відрізнятися від інших вікі-проектів, в першу чергу, Вікіпедії; нове оформлення мало створити для Вікія своє, неповторне обличчя. 23 вересня 2010 нове оформлення було представлено офіційно, а вже 3 листопада того ж року стало оформленням за замовчуванням на всіх без винятку Вікія-проектах. Було заборонено використовувати інші скіни в якості оформлення за замовчуванням, а Monaco зовсім видалили. Нове оформлення було покликане стати більш "дружнім" для новачків на вікі-проектах, але піддалося жорсткій критиці з боку досвідчених учасників Вікія. В результаті, декілька великих Вікія-проектів створили "анти-Вікія альянс", і не змігши повернути Monaco, покинули Вікія, перейшовши на власні незалежні сайти.

7. Вікія-проекти

wikia.com - центральний портал всієї Вікія. 
Community Central - центральний портал англійського підрозділу і співробітників Wikia, Inc. 
ru-Community Central - центральний портал російськомовного підрозділу Вікія.

 • 7.1. Великі російськомовні Вікія-проекти
Загальний список російськомовних Вікія-проектів:
 • Притулок Вікі - про комп'ютерну гру "Fallout"
 • Call of duty Вікі - про комп'ютерну гру "Call of Duty"
 • Вукіпедія - про всесвіт "Зоряних воєн"
 • Гаррі Поттер Вікі - про всесвіт Гаррі Поттера
 • Coin collecting Вікі - про нумізматику
 • Gagapedia - про співачку Леді Гага
 • RPG Вікі - про ігри в жанрі RPG
 • Wilderness Вікі - про дикі місця нашої планети
 • WOW Вікі - про MMORPG "World of Warcraft"
 • Аватар Вікі - про всесвіт мультсеріалу "Аватар: Легенда про Аанга"
 • Віківерситет - дослідження та навчання
 • Вікінаука - наукова енциклопедія
 • Віртуальна лабораторія Вікі - віртуальна лабораторія
 • Історія Вікі - про світову історію
 • Кібернетика Вікі - про кібернетику
 • Лостпедія - про телесеріалі "Lost" ("Залишитися в живих")
 • Математика Вікі - про математику
 • Російський письменник Вікі - про російську літературу
 • Сторінки Вікі - енциклопедія "Все про все"

Контроль за змінами 

Відбувається за такою філософією: краще, щоби помилку було легко виправити, ніж щоб її було важко зробити. Тож вікі, будучи дуже відкритими, мають різні засоби для перевірки правильності недавніх змін на сторінці. Найвизначніший із таких засобів майже на кожній вікі — це так звана сторінка "Недавніх змін", на якій відображено конкретну кількість останніх редагувань або список усіх редагувань, зроблених за даний проміжок часу. Деякі вікі дозволяють також фільтрувати зміни так, щоб незначні зміни, або зміни, створені скриптами для автоматичного імпортування ("боти" bots) — можна було виключити зі списку.

Вандалізм 

Відкрита філософія більшості вікі — дозволяти будь-кому змінювати вміст — не гарантує, що наміри таких редакторів завжди добрі. Більшість публічних вікі уникають обов'язкових реєстраційних процедур.

Однак багато з найбільших вікі-систем (включно з MediaWiki, MoinMoin, UseModWiki та TWiki) мають певні методи обмеження доступу до написання тексту. Деякі вікі-системи дають можливість забороняти редагування певним індивідуальним користувачам, чого можна досягти, блокуючи конкретні Ай-Пі адреси або імена користувачів, якщо вони відомі. Щоправда, з цим бувають і певні технічні проблеми.

Загальний спосіб захисту від настирливих "вандалів" - просто дозволити їм зіпсувати стільки сторінок, скільки ті бажають, знаючи, що ці сторінки легко відстежити та змінити назад після того, як вандал піде. Однак ця стратегія швидко може стати непрактичною, оскільки злість або почуття власної неповноцінності таких осіб можуть змусити їх систематично псувати чужі статті.

В разі надзвичайних ситуацій, деякі вікі дозволяють перемикати бази даних в режим, коли вони доступні тільки для читання. Інші застосовують політику, що дозволяє продовжувати редагування тільки давнім користувачам, які зареєструвалися до якоїсь довільно обраної дати. Однак загалом кажучи, будь-яку шкоду, завдану "вандалом", можна швидко та легко виправити. Більш проблематичними є непомітні помилки, які вставляють у сторінки. Приклад: зміни в датах випусків альбомів співаків, їхньої дискографії.

У крайніх випадках, багато вікі дають змогу захистити певні сторінки від редагування. Наприклад, захищені сторінки Вікіпедії можуть редагувати тільки адміністратори, які можуть також знімати такий захист. Але зазвичай вважають, що така практика суперечить основній філософії вікі, а тому її, як правило, уникають. Наприклад, англійська Вікіпедія водночас має, щонайбільш, кілька десятків захищених сторінок — із понад двох мільйонів (за даними на грудень 2007).

Історія

Першим вікі став Portland Pattern Repository, створений Вордом Канінгемом (Ward Cunningham) у 1995 році. Канінгем вигадав і назву "вікі", і концепцію — і сам створив перше втілення системи вікі. Як було згадано вище, дехто дотримується думки, що тільки перший вікі слід називати Вікі (з великої літери) або ж ВікіВікіВеб (WikiWikiWeb). Вікі Ворда Канінгема залишається одним з найпопулярніших вікі-сайтів.

Канінгем узяв термін вікі від "вікі вікі", тобто "хутких" автобусиків, що функціонували в аеропорту Гонолулу. Вікі вікі — було першим гавайським словом, яке Канінгем вивчив під час першого відвідання островів, коли працівник аеропорту сказав йому їхати з одного терміналу в інший автобусом вікі-вікі.

За словами самого Канінгема, "Я обрав термін вікі-вікі, щоб замінити надто хутку думку назвати цю штуку "хуткою мережею".

Наприкінці 20 століття , вікі-сайти все більше визнаються як перспективний шлях розвитку приватних і публічних баз знань, і саме цей потенціал надихнув засновників енциклопедичного проекту Nupedia  — Джимбо Вейлза (Jimbo Wales) та Ларрі Сенгера (Larry Sanger) — на використання технології вікі як основи електронної енциклопедії: так у січні 2001 року було створено енциклопедію 21 століття — "Wikipedia". Спочатку вона працювала на базі програмного забезпечення UseMod, але потім перейшла на власну відкриту базу кодів Mediawiki, яку тепер перейняли багато інших вікі.

Сьогодні Вікіпедія, а також окремо її англійська частина — найбільший вікі-портал у світі. Друге місце займає німецька версія.

Вікі-проекти та Вікі-спільноти

Близько 1000 публічних вікі-спільнот перелічено тут:

В Україні відомі такі вікі-проекти та вікі-спільноти:

Післямова 

Отже, ми тепер знаємо про сенс вікі. І, якщо у Вас вистачило духу дочитати аж до цього місця, - ласкаво просимо до українського мовного сегменту Вікії. Почніть з неофіційної спільноти www.uk.wikis.wikia.com/wiki. Там навіть є живі адміни і користувачі.

ВДАЛОГО РЕДАГУВАННЯ!!

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса чи практичність: на що звертати увагу при виборі столового посуду?
За обіднім столом збирається вся родина — це місце, де ми ділимося своєю радістю, розповідаємо історії та смакуємо домашню їжу. І саме тут дрібниці набувають особливого значення.
Читати більше