Українські мовні анекдоти з перцем

​Пропоную вашій увазі добірку українських анекдотів, що грунтуються на таких мовних явищах, як-от: багатозначність, антонімія, омонімія (особливо міжмовна), паронімія. Українські мовні анекдоти підібрані мною на власний смак. Основне джерело - монографія Ірини Фаріон "Мовна норма...". Коментарі власні. Тож запрошую в захопливу мандрівку скарбницями народного дотепу та гумору.

1) Напишіть по-латині

- Лікарю, скажіть, що у мене таке? І не по-латині, а так, просто.

- Ви ледар і п’яниця.

- А тепер напишіть, будь ласка, це по-латині, щоб мені дали відпустку через хворобу.

Коментар. Друзі, зверніть увагу на вислів, у якому часто трапляється помилка, – відпустка через хворобу. Це написано правильно.

2) Бідний чоловік

- О мій бідний, бідний чоловік!

- Як? А що з ним трапилось (правильно сталось)?

- Та нічого. Він справді бідний.

Коментар. Анекдот побудований на багатозначності слова. Як бачимо, вперше прикметник бідний вживається в прямому значенні "той, у якого невеликі статки", а вдруге – у переносному значенні - "нещасний".

3)  Можна кави?

- Офіціянте! Можна мені кави?

- А Бог тебе знає, можна тобі кави чи ні.

Коментар. У першому реченні можна вжито не зовсім доречно. Точніше було б сказати: "Принесіть, будь ласка, кави!". У другому випадку можна вжито в значенні "дозволено". Проте дозволу запитують в лікаря, а не в офіціанта :).

4) Майже анекдот про… журналістів

Ліза Мейтнер – перша в Німеччині жінка-фізик – змогла одержати вчений ступінь на початку 20-х років. Назва її дисертації "Проблеми космічної фізики" якомусь журналістові здалась неможливою, і в газеті було надруковано "Проблеми косметичної фізики" (Із записів І. Долі-Попова).

Коментар. Мабуть, ви здогадалися, що в основу анекдоту покладено пароніми: космічної – косметологічної. Звучання близьке, а значення – як планети в космосі :).

5) Анекдот-бувальщина

Воюють 1918 року українці з росіянами. Надійшла свята вечеря. Українці припиняють стрілянину, сідають до святої вечері. А в москалів запаморочення від приготованих страв. От один і каже: "Пойді к нім. Попросі что-то поєсть, но нє забудь сказать по-іхнєму: "Христос народився".

Поплівся голодний москаль до українського штабу та й каже: "Христос народився". А у відповідь: "Славіте Його".

А він у ноги (тобто втік). Прибігає до своїх і перестрашено каже: "Собіраємся. Уходім. Бистро. Оні сказалі: "Словітє єго".........

Коментар. От вам і близькозвучні міжмовні пароніми: укр. славіте – рос. словите.

Дорогі друзі! Ще півтора десятка анекдотів читайте в моїй статті на сайті "МОВОЛЮБАМ" за цим посиланням: l-ponomar.com/ukrayinski-movni-anekdoty-z-pertsem Бажаю приємно й корисно провести час!

Якщо вас зацікавила ця стаття, радимо вам також почитати:
Як правильно: в кінці кінців чи врешті-решт?
Як правильно: більше всього чи понад усе?
Голя́рня - чоловіча перукарня
Легенда про "галицький діалект"

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше