Українці й сьогодні виграють престижні наукові конкурси, а на їхні роботи посилаються нобелівські лауреати у своїх дослідженнях. Пропонуємо вам познайомитися з сучасними українськими вченими, які здійснили прорив у знаннях про нашу планету.
1. Юрій Ізотов: Таємниці галактик і вражаючі відкриття
lovelylife.in.ua
Співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України Юрій Ізотов разом з американським колегою Трином Туаном відкрив наймолодшу галактику у Всесвіті, що стало сенсацією у вченому світі.
Як виявилося, карликовій галактиці I Zwicky 18 лише 500 млн років, а це означає, що вона зародилася майже одночасно з появою життя на землі.
Вчений очолював міжнародну дослідницьку групу, яка здобувала нові знання про наш Всесвіт і відзначилась проривом в системі знань. Раніше вчені не розуміли, чому на ранніх етапах розвитку, пройшовши стадію плазми і вже охолонувши, Всесвіт знову повернувся у стан плазми. Вчена група на чолі з Ізотовим знайшла відповідь: виявилося, що феномен спричинило інтенсивне жорстке ультрафіолетове випромінювання масивних зірок.
У портфоліо вченого загалом 250 робіт, опублікованих в міжнародних виданнях. Ізотов є одним з найбільш цитованих у світі українських вчених.
2,3. Валерій Гусинін і Сергій Шарапов: За два кроки від нобелівки
lovelylife.in.ua
Ім’я доктора фізико-математичних наук, завідувача лабораторії Інституту теоретичної фізики ім. Боголюбова НАН України Сергія Шарапова востаннє прогриміло на весь Facebook після вручення цьогорічної нобелівки з фізики. Як виявилося, один з лауреатів, Дунган Холдейн, посилався на дослідження Шарапова в одній зі своїх робіт.
Як виявилося, розробки українського вченого стали підґрунтям для цілого ряду знаних робіт західних вчених, зокрема Віталія Гінзбурга і Клауса фон Клітцинга.
lovelylife.in.ua
Більше того, сам Шарапов разом з колегою Валерієм Гусиніним були за півкроку від нобелівки. Вчені працювали над відкриттям графену водночас з британськими вченими Андрієм Геймом і Костянтином Новосьоловим, які, у підсумку, і отримали нагороду.
Для розуміння, графен – це модифікація вуглецю, за допомогою якої можна створювати транзистори нового типу і надчуттєві сенсори, що дозволяють фіксувати навіть окремі молекули речовини.
4. Марина В'язовська: Розв’язала задачу, над якою мучилися століттями
zn.ua
Киянці, яка наразі мешкає в Берліні, вдалося вирішити задачу з комбінаторної геометрії, з якою возилися її колеги впродовж кількох століть.
В'язовська придумала, як вкладати кульки у 8- і 24-мірному просторі. На практиці робота української вченої допоможе, зокрема, поліпшити передачу сигналу у Космосі.
Зайнятися проблемою куль В'язовську надихнув київський математик Андрій Бондаренко, зазначивши, що дівчина має усі якості, аби впоратися з надскладною задачею. Але взятися до роботи Марина спромоглася, лише коли переїхала в Німеччину.
5. Марина Родніна: Українська гордість Німеччини
5.ua
Наразі українка, виходець з Інституту молекулярної біології та генетики НАН України, очолює Інститут Макса Планка у Ґетінґені. Досягнення Родніної отримали високу оцінку. Так, за дослідження функцій рибосом вчена отримала премію Лейбніца розміром у 2,5 млн євро.
Гроші виділяють на розвиток дослідження і подальші ідеї.
Хоча розвивати кар’єру Родніна почала у Києві, вже у 1990 році переїхала до Німеччини.
6. Олег Ангельський: Наступник Галілея
wikipedia.org
Професор, доктор фізико-математичних наук з Чернівців Олег Ангельський став першим українським вченим, удостоєним Міжнародної премії Галілео Галілея за досягнення в галузі оптики, також фізика включили до EOS (Світового оптичного співтовариства).
Ангельський – написав понад 300 статей для міжнародних журналів, а також виступив автором або співавтором шести опублікованих в США монографій.
Вчений проводить дослідження з голографії, статистичної та кореляційної оптики, оптичної діагностики шорстких поверхонь.
7. Олександр Рубанов: Снайпер не може схибити
lovelylife.in.ua
Вчені спрямовують зусилля не лише на розвиток теорії. Розробка Рубанова у сфері військового IT має практичний характер, хоч і заснована на наполегливій науковій роботі.
Як зазначає Focus. ua, український математик і дослідник присвятив вісім років вивченню процесів людського мозку. Свої знання він втілив у шоломі для снайперів, який допомагає уникнути помилки і врятувати життя бійцю. Щоправда, базою ддя експериментів стала не Україна: інноваційний гаджет народився після ряду досліджень, проведених в Мічиганському університеті.
У шолом "вбудовано" алгоритм правильних дій, створений на основі аналізу активності мозку снайперів, які здійснили успішні постріли. Система інтегрується з мозком людини, яка його вдягає і порівнює процеси у мозку "господаря" з наявним алгоритмом. Згодом сигналізує або про правильність дій, або ж про те, що процес підготовки до пострілу треба почати заново.
Розробкою українця вже користуються арабські та чилійські військові. В українському Мінобороні шолом поки не користується попитом.
(
via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.